• 72 sayfalık "kanıt" diye sundukları şey boş laf salatası. ortada bir tane net kanıt yok. metinde hep yuvarlak ve ortaya karışık saçmalıklar var. istatistiksel saçmalıklardan analizler kasıp yapılan ithamlar var.

neye göre kime göre aq? yine diyorum.

hans niemann diğer oyunculara göre bilmem ne tarih aralıklarında çok seri gelişme göstermiş bugüne kadar. adamların argümanı böyle birşey olamaz hile var ibnelik var. böyle bi mantık olabilir mi ya?

la bu magnus carlseni seversiniz savunurdunuz ayrı. hadi hansı da geçtim velev ki gerçekten hilebaz yarın bi gün yeni bi genç yetenek çıktığında bu gavatlar ona da hileci diyecek. bu kafayla kim olağanüstü bir başarı gösterse şak diye hileci yaftası yiyecek. böyle bir mantık silsilesi satrancın geleceğini gerçekten boka sardırır.
  • satrancta zar atilmaz. 6-6 geldi, o yuzden iyi oynadi olmaz. tamam bir kere bir an aydinlanma yasamis olabilir rakibi. ama tek mac degil konu. ben bilgisayar yardimi aldigini dusunuyorum rakibinin. he gotune soktu sinyal vericiyi vs, iş turk futboluna dondu orasi da ilginc. ben magnusa hak veriyorum, elbet yine karsilasacaklar, sadece magnus degil, diger rakipleri ile de karsilacak. bakalim ne olacak. ama bir rayting, bir kaos da gelmedi degil. efendilik isteyen evinde otursun, bundan sonra hep kaos. haydi hep beraber... satranc siddettir, satranc holiganliktir, satranc adam bicaklamaktir... beyaz satranç programi istiyoruz..
  • 72 sayfalık raporda eleman masa başında kesin hile yaptı dememişler zaten. birçoğu 17 yaşında olmak üzere ödüllü 100'den fazla maçta hile yaptı demişler. niemann ise sadece 2 kere yaptım onlarda da ödül vs. yoktu 13-14 yaşındaydım demişti. şu adamı savunmak için gerçekten çomar olmak lazım. 100'den fazla hile yapan adamın tek dediğine inanmam. masa başında hiç hile yapmamış bile olsa 100 maçta hile yapmak tüm turnuvalardan men edilmek için yeterli olmalı.

edit: hala kanıt yok, dava aç eğer delilin varsa diyorlar ya anlamak mümkün değil. ne yapabilirler sizce? nasıl bulabilir 1 sene önce maçta yaptığı hileyi? yardım aldığı kişi açıklamazsa nasıl bulacaksın, zaman makinesi ile geçmişe gidip bakman lazım. 10'larca grafik göstermiş adamlar, demiş ki bak şuana kadar dünyada 15 yaşından önce süper gm olmayan kimse bu seviyeye gelememiş. elo artışları hep birden olmuş ve orada kalmış. maçların internete yansıtılmasına 15 dk koyulunca performansı inanılmaz düşmüş, bazı maçlarda mükemmel oynarken bazılarında olmayacak hatalar yapmış. maç sonu açıklamasında carlsen'in eski maçlarına baktım ama görüyoruz ki carlsen neredeyse hiç böyle bir açılış yapmamış (yanlış hatırlamıyorsam sadece 1 kere o da %100 aynı değil). gm'ler arasında da böyle bir oyun yok, demezler mi be amk evladı kimden gördün de bunu çalıştın? binlerce oyun arasından gidip sadece aşırı nadir olan 1 tanesini çalıştın ve o mu denk geldi?

her şeyin %100 kanıtının olmasına da gerek yok. eğer eldeki deliller yeterli görülürse ceza verilir. hukukta da böyledir, adamın geçmişine de bakılır. temizse daha az ceza alır.

adam öncelikle yalancı. normal bir insan 100'den fazla maçta hile yapmaz. online ortamda yapıp yakalanmayınca neden masa başında yapmayayım diye düşünür.
  • chess.com'un raporu online oyunlar ve ratingleri üzerinedir. raporda zaten masa başı oyunlar için bir kanıtımız yok demiştir. onun için fide soruşturmasının sonucunu beklememiz gerekiyor.

para ödüllü online oyunlarda 100'den fazla maçta hile yaptığı kesinleşmiş. rating artış hızında da zaten bir anormallik var. diğer gm'lerde görülen bir lineer artış yerine arada bir duraklama ve sıçrama söz konusu.

benim rapordan anlamadığım tek husus, bu hile olduğunu iddaa ettikleri 100 küsür maçı bu yeni soruşturma sayesinde yeni mi tespit ettiler yoksa daha önceden tespitli miydi ? eğer yeni ise, hilelerin vaktinde engellenmemesi ve bir zafiyet olduğu ortada. yok değil ise niye daha önceden bu adamı kalıcı olarak banlamadılar. daha düne kadar online turnuvalara girip çıkıyordu bu adam. sonuç olarak chess.com'da da bir sıkıntı olduğu ortada.

edit : daha önce banlamışlar ama duyurmamışlar.
  • hayran oldugum iki kisiden sogudum simdiye dek,
    biri michael, leaving neverland belgeselinden sonra (zaten hersey barizdi de konduramiyorduk iste),
    biri de magnus.

hans dedigin adam, online hileci tamam. buyuk suc ve ceza gerektiriyor, o da tamam.

ama o masaya magnus'un karsina oturdugunda tum bunlar biliniyordu. ne olduysa o masada magnus'u yenince oldu, dunyayi basina yiktilar.

simdi arkadasim, hans kendi de diyor 2020 sonrasi online hile yapmadim, masabasinda ise asla hile yapmadim diye. chess.com 'dan anliyoruz ki 2020 oncesinin hile boyutu daha buyukmus, orada hans isi yalana vurmus. orasi da tamam, buyuk suc. ama chess.com ve magnus dahil kimse 2020 sonrasi online'da hile yaptigini ve bir kere dahi olsun masabasinda hile yaptigini kanitlayamiyor. yok iste yapmamis. adam 2020 oncesi bildigin online sahtekarmis ama masabasinda hic hile yapmamis (kanit yoksa sucsuzdur) ve 2020'den sonra online'da bile islah olmus.

simdi, hans'in bu gecmisi ortadayken ya ona oyle bir ceza vereceksin ki masabasinda magnus'un karsisina cikamayacak bir sure. amenna. ama cikarttin mi? cikarttin. hah iste ondan sonra magnus'u masabasinda yendigi icin dunyayi basina yikmaya hakkin yok iste, bu kadar basit.

online hile demisken, magnus'un parali bir online turnuvada oynarken, hem de kendi kanalinda bunu canli yayinlarken, arkada oturan arkadasindan (buyukusta aryan) kritik bir hamlede acikca yardim alip cok tesekkur ettigi, arkadasinin da bazen hile tek caredir dedigi video ortalarda dolasiyor. e bu ne simdi? tamam, 100 online oyunda hile yapmakla ayni sey degil ama demek ki online'a gelmis gecmis en fairplay satrancci havalarinda olan magnus'un kendisi bile daha lakayit yaklasiyor, hatta turnuva parali olsa bile.

ne simdi bu, gelsin aciklasin biri.

ezcumle, hans 2020 oncesinin online sahtekaridir, nokta. ama su an hans'a buyuk haksizlik yapiliyor, bu da ikinci nokta.

dava acsa var ya, dagitir ortaligi.
  • hans in amina koyiyim. baska turlu anlamicaksiniz sanirim. magnus hakli.
  • dünya şampiyonu unvanını kaptırsa dahi gelmiş geçmiş en iyi satranç oyuncusu olan kişi.
  • yakın zamanlarda lex fridman ile yaptıkları podcast'i dinledim. podcast hans niemann dramasının hemen öncesinde yapıldığı için bu konu ile ilgili bir konuşma yok ancak genel itibariyle magnus carlsen'in şu ana kadar dinlediğim en açık sözlü sohbeti olabilir.

lex fridman - magnus carlsen podcast

ingilizcesi olmayan kişiler için ufak bir bölümü kabaca çevirmek istedim.

benim için en dikkat çekici konulardan biri lex'in, “seni şu an için ve bugüne kadar gelen zamanda motive eden şey hangisiydi; kazanmaya duyduğun istek mi yoksa kaybetme korkusu mu?” sorusuna verdiği cevap. özetlemek gerekirse konuyu iki ana bölüme ayırıyor.

“ dünya şampiyonluğu için kesinlikle kaybetme korkusu… diğer turnuvalar için kazanma isteği çok büyük bir etken, bu yüzden bu turnuvaları kazandığımda dünya şampiyonluğunu kazandığımdan çok daha fazla mutluluk hissediyorum çünkü dünya şampiyonluğundaki durum mutluluktan çok rahatlama hissi…

…kaybetme korkusuna gelirsek, dünya şampiyonluğunu oynamayacak olmamın çok büyük bir sebebi bu çünkü dünya şampiyonluğu bana hiç keyif vermedi, tamamen kaybetmemeye çalışmaktan ibaretti.

…kaybetmek bir seçenek değil. çünkü bu dünya şampiyonluğu! dünya şampiyonluğunda iki oyuncu var; kazanan ve kaybeden. eğer sıradan bir turnuvayı kaybedersem hayal kırıklığına uğrayabilirim, duruma göre çok kızgın bile olabilirim ama nihayetinde bir sonraki turnuvaya devam ederim. dünya şampiyonluğunda bi sonrakine gitmiyorsun, arada yıllar var. şu da var, dünya şampiyonu olmak uzun süredir benliğimin bir parçası oldu. bunu kaybetme seçeneğim yok.”

buradan sonra keyif aldığı dünya şampiyonluklarından konu açılınca ilk seferinde anand'ı yenerek dünya şampiyonluğunu aldığı maçtan sonra caruana ile 2018 de olan maçtan neden keyif aldığından bahsediyor. konuya hiç bu şekilde bakacağını tahmin etmeyen benim için burası oldukça etkileyici ve şaşırtıcı geldi.

“ o maçı farklı yapan şey; ben biraz düşüşteydim, o ise yükselişteydi. ratinglerimiz o kadar yakındı ki eğer maç esnasında bir oyun kaybetseydim o dünya 1 numarası olacaktı. o kadar yakınlardı ki beraberelerde ratinglerimiz değişmiyordu.

…o noktada benimle eşit seviyede bir rakibe karşı oynadığım ilginç bir maç gibi hissediyordum. onu kaybetmek bir felaket olmazdı. diğer tüm maçlarda çok daha iyi olduğumu düşündüğüm kişilere kaybetmiş olurdum ve bu benim için kaldırması çok daha ağır olurdu.”

kısaca kendi yorumumu eklememem gerekirse, oyunun en tepesinde bulunan, yıllardır tartışmasız en iyi, çoğuna göre tarihin en iyisi olan bu adamın insan olduğunu hatırlattı öncelikle. masaya oturduğu anda rakibini destekleyen insanların dahi içten içe maçın sonucunun carlsen'in o günkü formuna bağlı olduğu; eğer iyiyse kazanç şansının yüksek olduğunu, kötüyse dahi büyük ihtimal kaybetmeyeceğini düşündürecek kadar büyük bir dominasyon kuran bir oyuncunun da psikolojik olarak bu kadar zorlanması, hangi spordan bahsedersek bahsedelim en zorunun tepeye çıkmak değil orada kalmak olduğunu hatırlattı.

bu konuları açık açık konuşabilmenin bile onu rahatlattığı açık. bir sonraki dünya şampiyonluğunu oynamama kararı ile tamamiyle barışık görünüyor.

edit: imla
  • (bkz: #144145907)

ispatla ve şu itici herifi yok et.

nasıl döneme denk geldim. hans niemaan ve wesley so gibi itici tipler yüzünden bazı maçlara bakamıyorum bile.

not: mesajlara toplu cevap olsun. wesley so bu konunun dışında. sadece sevmediğim, sevimsiz bulduğum bir büyük usta.
  • 100 milyon dolarlik bir iftira davası yemiş durumda. detaylar icin link.

eğer rakibinin hile yaptigine düşünüyorsan ya elinde kanıtla konus, ya da çeneni kapat. aksi takdirde bundan sonraki satranç imparatorları icin adim adim "nasil rakip yok edilir" kitabi hazirlamis oluyorsun:

*sana rakip olabilecek bir genc yetenek mi var?
    *cevap evet ise genc yeteceği hile yapmakla sucla.
    *kanit falan sunmana gerek yok.
    *genc yeteneğin katildigi turnuvalara katilmayacagini söyle.
    *haliyle butun turnuvalar genc yeteceği davet etmeyecek zira sen en büyük starsın ve tabii ki tercih senden yana.
    *genc yeteneğin kariyerini mahvettin. bravo.

umarim ya bu dava esnasında elinde kanıt varsa açıklar -kaniti olsa şimdiye kadar aciklamisti-, ya da davayı kaybeder ve hakli olarak gotune girer.

su niemann denen herife yaptigi serefsizliktir, haysizetsizliktir, baska bir sey degil. nasil karaktersiz bir adam oldugunu cok net gösterdi.
hesabın var mı? giriş yap