• apple 'ın macbook pro laptoplarında ilk kez tanıttığı bir teknoloji. laptopun adaptör girişi özel bir magnetik uca sahip. evde, ofiste kaza ile sizin, arkadaşınızın ya da çocuğunuzun ayağı laptopun adaptör kablosuna takıldığında bilgisayarın gerilen kabloyla birlikte yere düşmesini engelleyen bir sistem. kablo gerildiğinde laptopu peşinden sürüklemeden makineden adaptörün çıkmasını sağlıyor. basit ama zekice düşünülmüş, fonksiyonel bir apple icadı.
 • apple'in son yillarda icat ettigi en kullanisli sey.
 • 10 ayda bozulmus adaptordur.
 • ya tamam macintosh mantıgını severim, ezelden beri. hani böyle yenilikler ufak cinlikler falan hoş şeyler de...ama bu magsafe olayına kılım abi.

  şahsen sabit kullanacaksam asla pil takılıyken şarja takmayan cinsten bir insanım. bütün laptoplarımı böyle kullandım. diyeceksin ki "elektrik kesilir burası türkiye, alete bi zeval gelirse pilden çok daha fazla masrafın olacak" doğrudur. buna da diyecek lafım yok. yine de yaşadığım yerde elektrik kesilmesiyle, bu magsafe'in işe yarayacağı varsayılan kazaların (kablo dolanması, takılıp düşme vs.) oranlaması bu riski almamın mantıklı olduğunu gösterdi. misal maci pilsiz kullanırken elektrik kesilme sayısı 10 ise, magsafe in işe yaradaığı okkkazyonlar 0.5 tir hatta doğruyu söyleyim 0dır. ayrıca pil takılı değilken her osuruğa çıkmayan bişey olsaydı; mesela bebek pipisine ya da armut sapına takılıp çıkmasaydı nice çalışmam heder olmaz, nice downloadlar yarım kalmazdı.

  diyeceksin ki "pil teknolojisi değişti şarjdayken çalışınca bişey olmuyo".işte buna karşıyım.hem de zabaha kadar karıyım. coconut battery adlı programla pilin durumuna bakıyorum; mac 36 aylık olmuş, 410 şarj yemiş, pilin tam kapasitesinin şu anda %96 sını kullanabiliyorum. ki bence gayet iyi bir oran. benden sonra mac alıp da şu anda ancak 30dk şarjı giden nice bebeler telef oldu priz ararken...

  özet geçecek olursam, mnakoyim magsafein.
 • toplumsal anlamda bok gibi gecen bir gunun kisisel anlamda da bok gibi bitmesini saglamis apple icadi... 5 ay icerisinde bozulmustur; ustelik bulundugu dort duvar arasini neredeyse hic terk etmeden... gozum gibi baktim cihaza bana misin demedi; eskilerde walkman falan icin kullandigimiz dandik adaptorlere ozgu sekilde bozuluverdi... sali ogleden sonra genius bar'la randevumuz var, bu entry'i oradan alacagim sonuca gore guncelleyecegim...

  edit: bu superzeka cihaz, evimde calismamakta israrciyken, muhtemelen tasima esnasindaki sarsintilar neticesinde birdenbire calismaya basladi... genius bar elemaniyla kablolari mi minciklamadik; saga sola mi sallamadik... bozulmadi gerizekali... sonra ne oldu, eve geldim prizi fise taktim yine ayni problem... soktum baska fise taktim yine ayni problem... neticede cihaz bozuk... ama goruntu o ki, apple store'da kendine geldi, etrafinda yuzlerce binlerce arkadasini gorunce utandi, calismamazlik etmedi... bunca senelik bilisim teknolojileri kullanicisiyim boyle ihanet gormedim...

  goruntu o ki, zaten niyetli oldugumuz yedek adaptoru alip, bu cihazi tekrar nedense apple'in milano'nun en ucra koselerine actigi apple store'lara tasiyacagiz... bu sefer problemi videoya da kaydettim, cihaz calissin calismasin umurumda degil...

  edit 2: ikinci apple store seferinde genius bar'da eleman yaklasik 10 saniye icinde problemi tespit etti (gerizekali degil ya, edecek tabii) ve gicir gicir adaptoru bana verdi... muazzam bir hizmet anlayisi...
 • "baskalarinin varligindan bile haberdar olmadigi sorunlara el atin, ya da herkesin cozulemeyecegini dusundugu konulara" diyerekten steve jobs ve ekibinin urettigi en basarili urunlerden biri. daha onceden duz bir girise sahipken, yeni kasa macbook airler ile birlikte yandan takilabilecek sekilde(90 derece) yeniden duzeltilmistir.
 • iphone ve ipad'e gelme ihtimali varmış. ipad'ı anlarım da iphone 100 gram küsurluk ağırlığıyla magsafe'in direncini karşılar mı diye sorasım gelir.
 • yan sanayi alırsanız şarjda kullanırken takılmalara kasılmalara rastlıyorsunuz. oysa ki pilde kullanırken hiç böyle sorun olmuyor.

  en iyisi bozulan adaptörü tamir etmeye ettirmeye uğraşın. en son ama en son çare yan sanayi..
 • apple'ın şukela ama zaman içinde medeniyette geriye giden teknolojisi. üç türü vardır:

  ortadan kablolu magsafe: kullanıcıyı nizami şekilde jaktan tutup sök-tak yapmak yerine kablodan asılarak sökme ve kabloyu yaklaştırıp takma pratiklerine alıştırabilir. bu davranış altı yıl kullanımda sıkıntı çıkarmamıştır, benim özel durumumda.

  yandan kablolu magsafe: daha az yer kaplaması ve kablonun "doğal" bükülmesi için kabloyu yana almışlar. pinout üsttekinin aynı. ters (ama çalışan) şekilde takarsanız yandan çıkan kablo portların önünü tıkıyor.

  magsafe 2: üsttekilerle uyumsuz, daha geniş ve daha ince konnektör. apple'ın ince bilgisayarlarında** stili bozmamak için ucu inceltilmiş sanırım. en ufak sarsıntıda yerinden çıkar, kullanıcıyı sinirlendirir.
hesabın var mı? giriş yap