• efendim ekşi sözlüğe henüz taşınmamış bu müjdeli haberi size vermekten mutluluk ve gurur duyuyorum.

beşiktaş meydanı'ndaki panoda geçen gün reklamını gördüm bunun. inşaatı da başlamış.

hat kabataş'tan başlayıp beşiktaş-mecidiyeköy-çağlayan-okmeydanı üzerinden kağıthane - alibeyköy'e ve oradan da gop - tekstilkent - bağcılar şeklinde devam edip mahmutbeyle buluşacak.

25 km. uzunluğundaki bu hat 19 istasyon barındıracak. 1 yöne saatte 70 bin yolcu taşıma kapasitesi olacak. (aynen taksim-4.levent hattı gibi)

proje iki kısım halinde yürütülüyor. 1. kısım bağcılar - tekstilkent - gop - alibeyköy hattı. şu an inşası başlamış durumda. bu kısmın inşaatı, 2. kısmın inşaatından önce bitirilmesi planlanıyor. amaç en çabuk sürede tekstilkentin yoğunluğunu raylı sistemle azaltıp bunu bağcılar - otogar lrt* hattına aktarmak.(bu da başka bir inşaat olayı)

2. kısım ise benim işime gelen kısım: alibeyköy - kağıthane - okmeydanı - çağlayan - mecidiyeköy - beşiktaş - kabataş hattı. bu nispeten daha geç tamamlanacak ama yine de iyimser bir tahminle 2012-13 diyebiliriz.

ibb'nin mevcut hatları, inşaat halindeki hatları, projesi yapılmış inşaatı beklenen hatları ve etüd aşamasındaki hatları için bilgi alabileceğiniz bir adres vereyim, siz de "oh be bir şeyler olacak galiba" diye umutlanın. hoş, bu şehrin bir bok olacağı yok ya. (ama olur inşallah - subaneke isallaa yarebbim isalla dinimiz amin)

http://www.ibb.gov.tr/…8e318fc18945ac15cc849e0d2762

popup2'ye tıklayınca buradan açılıyor.
  • beşiktaş'ın kalabalığını hafifletmesi için tek seçenek.
  • bu hat inşa edilmeden önce 2 yeni metro hattının inşaatına başlanacak; bakırköy-kirazlı ve üsküdar-ümraniye. her ne kadar belediye oraya buraya tabela asmaktan büyük bir zevk alsa da öyle hemen sevinmeyelim beşiktaş'a metro geliyor diye. bu hattın inşaatı en iyi ihtimalle 2014-15 gibi başlar. bitiş tarihi de 2020'yi bulur. (ki ben ihtimal vermiyorum ama hadi sizin güzel hatırınız için 2018 diyelim bitişi için.) aha da buraya yazıyorum daha erken bitmez bu hat. gerçi adamlara hak vermek lazım. hacıosman ve darüşşafaka gibi istanbul'un kalbi diyebileceğimiz yerlere metro yapmak dururken kuş uçmaz kervan geçmez yerler olan beşiktaş-mecidiyeköy arasına mı metro yapsalardı yani? hatta dedem arsa alıcaktı buralardan da dağ başı diye almadı yani düşünün.
  • sonunun marmaray gibi olmamasını temenni ettiğim henüz proje üzerinde olan yeni metro hattı.

detaylı bilgi için
  • halk dilinde hali hazırda efsane olarak anılan hat.

açılırsa beşiktaş karaköy arasındaki trafiği toplu taşıma kullananlar için sorun olmaktan çıkaracak hattır.
  • yapımı 2008 de başlamıştı. bu yıl temmuz ayında güzergahda bulunan tüm istasyonların açılması bekleniyor. hakkında pek net bilgi de yok.

ayrıca mahmutbey metrosu bitmeden, yakınında yapılan ve aynı adı taşıyan konutların yapımı bitti.
  • akıbetini oldukça merak ettiğim hat. beşiktaş'a sahil yolu ve barbaros'un hali ortadayken metro konusunda hala atılmış bir adım yok.
  • yazık lan. adamlar 4 sene müjdemi isterim diye konuya girmişler. 4 senenin sonunda ortada ne olduğu bile belli olmayan yatırımlar söz konusu. tüm gecemi istanbul trafiği nasıl çözülür diye düşünerek geçirdim ve evet saat beş buçuk olmuş. eminim daha on bin yıl gece daha düşünsem bit yeniğini çözemem. aslında çözerim de kimsenin işine gelmez. bu hat aslına bakarsak kapsadığı alan ve merkez istasyonlara yakınlığı görüldüğünde inanılmaz pratiklik sağlayacak bir hat ama yapımına ortada hiç bir şey yokken başlanmayacaktır. sanıyorum 2023'de açılır biz de o zamana kadar her şeyden bıkıp canada'ya yerleşmiş olacağımızdan pek de sikimizde olmaz.
  • söylentisi, inşaatından uzun süren, rüyaları süsleyen ama bir türlü başlayamayan metro. 2013 de şanssızlığını kırar umarım
  • kilometre uzunluğu kadar başlamadan muhabbetide en uzun süre yapılan metro olarak rekor kırmıştır. her ay yapıldı yapılacak diye 5 yıldan fazla zaman geçmiş olup, bu ay kesin ihalesi yapılacak denilen metro hattıdır.
hesabın var mı? giriş yap