sorunsallar (7)
 • ülkemizde akademisyenlerin ve öğrencilerin önemli sorunlarından birisi makalelere erişimdir. makaleyi arayıp bulmak google ile yapılan bir işlem gibi görünse de makalenin tam metnine ulaşmak o kadar kolay değildir. araştırmacılar aradıkları makalelere öncelikle kendi üniversitelerinden sonra ulakbim'den ulaşmayı denerler. ulakbim veya kendi üniversitelerinin ise hangi yayınların veri tabanlarına abone olacağı ise tamamen rasgele oluşturulmuş gibi görünmektedir. mesela aydın adnan menderes üniversitesi, hacettepe üniversitesi'nin abonelik sağlamadığı bazı dergilere abonelik sağlamakta iken bazı dergilerde tam tersi bir durum söz konusudur.

  araştırmacılar kendi okullarından veya ulakbim'den ilgili makalelere ulaşamazlarsa ellerinde kalan tek şans 15 dolar ödeyip makaleyi satın almaktır. bir çalışma için yaklaşık 20 makaleyi incelemesi gereken sefil bir araştırma görevlisinin 300 dolar ödemesi o kadar da kolay değildir. bu sebeple aklıma gelen fikirdir makale aranıyor duyuruları.

  bu duyurular sayesinde bir makaleye ihtiyacı olan sözlük yazarları diğer sözlük yazarlarından yardım isteyebileceklerdir. mesela ben kendi üniversitemin sağladığı online aboneliklerle ulaşılabilen makaleleri sağlayabilirim.

  edit: şöyle bir imkan da varmış: (bkz: sci-hub.org)
 • elimden geldiğince destek vereceğim girişimdir.

  isbn, issn, basım yeri bilgileri verilerek kendini ilim bilime kaptırmış yurdum insanlarının yol almasına olanak sağlayabilecek çok yararlı bir sistem olması muhtemeldir.
 • kısmen daha geniş bir veri tabanına ulaşabildiğim için benim de mümkün mertebe el vermeye çalışacağım bir teşebbüstür. edit: verdiğim üniversitenin adını, rhayader'in haklı bulduğum uyarısına mebni, sildim. bu arada, ben de tabi ki her aradığım kaynağa ulaşamıyorum, yani benim de sıklıkla başvuracağım bir kaynak olacaktır burası.

  benzer bir kaygıdan yola çıkarak türetilmiş diğer bir girişim için
  (bkz: akademik toplantı duyuruları)
 • geçmişte, henüz google'ın ve çeşitli japon sitelerin (bu kadar ipucu yeter) gücüne inanmadığım zamanlarda, çeşitli çalışmalarımda makale aramak kadar zul bir şey yoktu benim için. yani demek istediğim bu konuda el ele verirsek, makale eksikliği sorununun üstesinden geliriz. (ben şimdi bunu mu demek istedim bu cümleyle..?)

  bazı beleş kaynakların da farkına varıp, bu başlık altında paylaşılmasında yarar görüyorum. (hoş diğer paralı kaynaklara para vererek ulaşmadım ya neyse.)
  örneğin:

  http://clearx.library.ubc.ca:2048/menu
  http://dissertations.ub.rug.nl/faculties/
  http://scholar.lib.vt.edu/theses/etd-search.html
 • felaket bir veri tabanıyla parçası olacağım duyurulardır.
  (bkz: her şeyimiz sözlük için)

  http://library.mcmaster.ca/…earch/seeold.php?f=diba
  sayfasından,bütün farklı alanların listelerine ulaşabilirsiniz.
 • en azından teorik olarak, ücretsiz kaynaklar kullanılmadan önce başvurulmaması gereken bir duyuru merkezi olmalıdır.

  eğitim bilimleri için;
  http://ericae.net/ftlib.htm
  http://eric.ed.gov/

  türkçe yayınlar için sosyal bilimler veri tabanı
  http://uvt.ulakbim.gov.tr/…ex.php?cwid=3&vtadi=tsos
 • yaklasik uc okulda tonla database'e ulasimim oldugundan (en gudik journallar bile cikiyor bir yerlerden), zamandan ve elimden geldigince yardim etmeye gonullu oldugum olusum. hayirlisi.
 • beni bu oluşuma iten akış şudur: bulunduğum üniversitede, alanım içerisinde yayınlanmakta olan 15 civarında dergiden sadece ikisi mevcuttur. bu durumu anabilim dalı başkanımın da desteği ile teker teker dergi bazında tespit edip üniversite kütüphanesine bölümden çıkan (elcağızımla yazdığım) bir resmi yazı ile bildirdik. ancak gelen cevapta, "para yok alamıyoruz." yazıyordu. kişisel olarak gidip görüştüğümde ise "geçen yıl abone olduğumuz veri tabanlarının yarısının parasını ödeyemedik" diye bir cevap aldım.

  şimdi akademisyen olarak, işten atılmamak için bu dergilerde yayın yapmak şartı var. ama bu dergilerde kim ne yazmış, okumamız mümkün değil. bunların yayınlarını izlemeden araştırma fikrine, ilgili bilgilere ve yayın yapacak konulara ulaşmak mümkün değil. o şekilde ucu çıkmaz bir sokak işte. hadi diyelim ki vahiy geldi yazdık yolladık bir makale. kendi yazdığımız makale çıkınca okuyamayacağız. o derece garip bir durum. işte bu hallere düşmeyelim, biraz olsun sıyrılalım diye oluşturuldu bu yaklaşım.

  çoğu dergide "for reprints, contact mr. makalenin yazarı" yazar. yani, makalenin yazarına bir e-mail attığınızda kişinin kendisi de (eğer e-mail okumayan hayatı çok yoğun geçen bir prof değilse) size makalesini gönderebilir. bu paylaşım yasalara aykırı olmuyorsa, bazı akademisyenlerin kendi aralarında makale paylaşımı da yasalara aykırı olmamalıdır diye düşünüyor insan.
 • elimden geldigimce yardim edecegim duyurulardir, dergi adi, basim yili, sayi ve sayfasi belirtilen makaleleri elimden geldigince indirip yollarim, cogu dergiye erisimim mevcut.
 • referansta yazildigi gibi mesajlandigi takdirde elimden geldigince yardimci olmaya calisacagim olusumdur. goreceli olarak daha fazla dergiye abone olan kutuphanemi bu konuda rahatsiz etmek boynumun borcu olmustur. ayni sekilde bir iki dergi konusunda * * **amerikadaki suserlarin basina da eksiyecegim duyurulardir.

  http://ej.lib.kumamoto-u.ac.jp/alist.cgi?thead=all
  not: thead ve all buyuk
hesabın var mı? giriş yap