• akvaryumcumdan aldığım bilgiye göre; akvaryumda oluşan sülükleri temizlemeye de yarıyormuş. kabahat bizde ki ciklet* beslemiyorum. yoksa bir tane sülük kalmaz akvaryumda ama bu çocuğa da güveniyorum, her yere burnunu sokuyor.

  ye o sülükleri dostum.
 • anavatanı güney doğu asya'dır. zamanın büyük bölümünü akvaryumdaki malzemelerin veya dekorların altında geçirir, adeta saklanır. bu davranışı azaltmak için dörtlü grup halinde beslenmelidir. salyangozla mücadelede oldukça etkilidir.
 • bakımı zannedildiği kadar kolay olmayan, beyaz benek hastalığına yatkın, salyangoz katili akvaryum balığı.

  makrakanta tanıtım videosu
 • müthiş bir balık bende bundan 2 tane vardı biri yavruyken öldü şimdi diğeri yaşıyor 5 yaşında ama öyle aşırı büyümedi. beslenmeye bağlı büyümesi yani çok sık yemesi gerekiyor. bu balık tankımda türünün tek örneği olduğundan biraz yalnız ve yemlemelere falan çıkmıyor. bazen günlerce kovuğundan çıkmıyor. bir tane kovuğu vardı nerdeyse hiç çıkmazdı ondan sırf içine girmesin diye çıkardım o kovuğu şimdi bir testinin içinde yine eskisine nazaran daha çok çıkıyor. eskiden tropheus sürüsüyle beraber besliyordum o ara çok iyi beslenirdi hatta suyun yüzeyine çıkıp yem yerdi ve sırada sudan çok tuhaf sesler çıkardı balık besleyenler bilir, bunun sesi sanki suyu kesiyormuş gibi çıkardı normal löp löp ses yerine. bu balıklar resmen insan gibi yatar uyur az önce yat yatmış şekilde gördüm. çok zekilerdir diğer balıklara oranla çevreyle etkileşimleri çok kuvvetlidir. barışçıl bir balıktır, üremesi çok zorludur duyduğuma göre doğal şartlarında sadece yılın belirli bir dönemi o da yağmur mevsimiymiş o dönemde çiftleşirlermiş o yüzden biraz değerli bir balık. gerçi şimdi türkiye'de her balığın üretimi yapılıyor da.
 • salyangozlara karşı çözüm olarak sunulan balık türü. akvaryumu salyangozlar bastı. bakalım inşallah işe yarar.

  götürü usulü anlaştık. iş bitimi salyangoz başı bir dip yemi vericem.

  hadi koçum kökünü kazı şu salyongozların. bütün tank senin. dükkan senin.

  güveniyorum sana.

  değerli akvarist arkadaşlar;

  salyangoz sorunu ummadık bir şekilde çözüldü. makrakanta veya katil salyangoz almayı düşünürken gerek kalmadı. akvayumu koi akvaryumu olarak yenilemiştim.

  koilerin bu kadar iştahla salyangoz sevdiklerini hiç ummazdım. katliam yapar gibi tamamını yediler. bir kaç adet kalanıda dışarıdaki bitkilerden ayırıp onlarıda akvaryuma attım. saniyeler içinde mideye indirdiler.

  bu akvaryumda salyangoz istemeyenler için kolay ve ucuz bir çözüm olabilir. akvaryum koi ise sorun yok. değilsede uyumlu ise bir koi alısınız. uyumsuz ise geçici olarak akvaryuma yalnız bir koi yerleştirin derim.

  koileri 1.5 tl/adete aldığımı düşünürsek çözümün ne kadar maliyetsiz olacağı anlaşılacaktır.
 • akvaryumum da iki tanesine sahip olduğum, nadir ve izlemesi en zevkli balık türlerinden biridir.
 • bendekinin özelliğimi bilmiyorum, böyle sığınağına girip yanlamasına boylu boyunca uzanıp uyku çekiyor. 'ilk başta lan öldü mü lan?' diye cama vuruyordum. 'ne var lan amına koduğum' bakışı atıp dikiliveriyordu. şimdi alıştım, elleşmiyorum. yatsın köfte..
hesabın var mı? giriş yap