• internet sitelerinin hakkında bölümü ile kendini tanıtan girişim:

  ***

  "malumatfuruş"*, köşe yazarı zabıtası "muhtesip"** kültüründen esinlenen bir amatör girişimdir.

  işkembe-i kübrasına güvenerek bol keseden sallayan, bilmeyen, bilmediği hâlde aslını araştırıp doğrusunu öğrenme zahmetine girmeyen köşe yazarlarından haz etmeyenlerin ortak adresidir "malumatfuruş".

  "malumatfuruş", okuyucularına yalan yanlış bilgi yutturmaktan ya da manipüle etmekten utanmayan köşe yazarlarından ise haz etmez (tabiki bu noktada gazetelerin yayın yönetmenlerini ve ilgili kontrol görevlilerini de anmamak olmaz). yanlışlarını kendi köşelerinde okurlarından özür dileyerek düzeltmeyenlerden ise asla.

  malumatfuruş, "nesnel" hatalara, gaflara, atlanılan gerçeklere, yanlış yönlendirmelere odaklanmaktadır.

  yayımlanan köşe yazıları, rassal şekilde belirlenmekte olup, herhangi bir önyargı ya da tutum bu noktada belirleyici değildir. ancak unutulmamalıdır ki, gazete tirajları ve yazarın popülerliği yazı inceleme hususunda etkili olabilmektedir. .

  e-posta ya da site üzerindeki form aracılığıyla temasa geçerek tespit ettiğiniz hususları aktarabilirsiniz.

  şimdi ifşa zamanı...

  internet sitesi: http://www.malumatfurus.org/

  e-posta: [email protected]

  twitter: http://www.twitter.com/malumatfurusorg

  facebook: https://www.facebook.com/malumatfurusorg

  ***
 • g20, antalya liderler zirvesi ve köşe yazarlarımız başlığı altında; "bilgi" sahibi, yazınca "yazar" olduklarını zanneden, kaptıkları köşelerden martaval okumayı marifet sayan "ustalara" ders vermişlerdir.
 • meydanı boş zanneden "kimi" yazarların bilerek veya değil yaptıkları hatalara, üzeri örtülen gerçeklere, manipülasyonlara, hasılı "satır aralarına" odaklanan ismiyle müsemma eşsiz bir site.

  ayrıca köşe yazarı zabıtası benzetmesi de cuk oturmuş.

  bilhassa şu devirde takip edilesi.
 • teyit.org'un köşe yazılarını didikleyen hâli. nasıl ki teyit.org medyada yer alan, yer yer fısıltı gazetesinin dedikodularını kaynaklarıyla yalanlıyorsa, bu site de köşe yazılarında yer alan, yazarların yaptıkları, yanlışları kaynağını belirterek gösteriyor.

  internet çöplüğünde hata didikleme aracı (köşe yazıları için).
 • bir süredir takip ettiğim doğrulama/yalanlama girişimi. kendilerini takip ettikten sonra sosyal medyada dolaşan haberlere, fotoğraflara, cümlelere şüpheyle yaklaşır oldum. iyi de oldu. sosyal medyanın nasıl çöp bir ortamı olduğunu sürekli kanıtlıyorlar.

  en sevdiğim özellikleri ise kullandıkları haber dilindeki dikkat ve özen. aynı zamanda haberi yaparken yanlış bilgiyi yayanları da etiketleyerek söz hakkı tanıyorlar. günceli de şehir efsanesine dönüşmüş geçmiş yanlışları da haberleştiriyorlar.
 • (bkz: belediye çalışıyor)

  halka ulaşmada hâlâ önemli bir araç olan gazetelerin, yazdığı konuda araştırma yapma zahmetine girmeyen, yeri geldiğinde ise yeniden yazma zahmetine bile katlanmayan yazarlarını işaret eden doğrulama sitesi. yer yer güncel konuları işlese de asıl alanı köşe yazıları. bugün yılmaz özdil'in klavyede en az tuşla en çok yazı yazma başarını belgesiyle ortaya dökmeleri ise takdire şayan bir çalışma olmuş.

  işte...
  size kolaycılığın
  okuru
  umursamamanın
  belgesi

  esen kalın.
 • post truth çağında çok önemli bir hizmet verdiğini düşündüğüm site.
 • covid-19'la sınanmaya devam ederken mezenformasyon, doğrulama kuruluşlarının etkin rolü üzerine güzel bir söyleşilerine denk geldiğim oluşum.
 • gerçeğin değerini kaybettiği bu zamanlar için düşününce tatlı ve kıymetli bir site. ben özellikle şairler ve yazarların üzerine inşa edilen safsatalarla ilgili duruşlarını değerli buluyorum.
 • teyit yaptıkları kısım tam bir facia. kendi anladıkları kadarını taraflı bir şekilde doğru ya da değil diye yayınlıyorlar.
hesabın var mı? giriş yap