• italya merkez bankası başkanı. 1947 roma doğumlu. 2006 yılından beri italya merkez bankası'nı yönetiyor. nicolas sarkozy'nin desteğini alan draghi'nin, ekim ayında görev süresi dolacak olan jean-claude trichet’nin yerine avrupa merkez bankası başkanı olması bekleniyor.
 • universita degli studi'de ekonomi eğitimi aldıktan sonra, 1977'de mit'de* doktora yapmış.

  bir özel sektör, bir kamu derken, bir hayli parlak bir kariyeri var:

  -1984-1990 yıllarında dünya bankası'nda üst düzey yöneticilik
  -italyan hazinesinde 1991-2001 yıllarında genel müdürlük ve italyan hükümetinin özelleştirme komitesine başkanlık
  -2002-2005 yıllarında goldman sachs'ta başkan yardımcılığı ve genel müdürlük
  -2004-2005 yıllarında icra komite üyeliği
  -29 aralık 2005 tarihinden bu yana italya merkez bankası başkanlığı

  lakabı da süper mario imiş ve kendisi için ecb* başkanı diyebilirmişiz. kısfmet...

  (bkz: http://www.ntvmsnbc.com/id/25213851/)

  edit: der meister aşağıdaki şekilde uyardı. her ne kadar ntv'nin yapmış olduğu bir hata da olsa, aynı hatayı buraya taşımamak lazım tabii.

  universita degli studi "üniversite" ile aynı anlama geliyor zaten. kendisi la sapienza roma'dan mezun. università degli studi di roma "la sapienza" yani :)
 • almanya başbakanı angela merkel'den de onay alınca, avrupa birliği finans bakanları toplantısı sonrasında ecb başkanlığı için aday gösterildi. çok büyük bir aksilik olmazsa haziran ayında yeni başkan kendisi olacak. etkili cv'sinin yanı sıra massachusetts institute of technology'den aldığı doktora sırasında nobel ödüllü ekonomistler franco modigliani ve robert solow ile çalışmışlığı da vardır.
 • ab parlamentosu tarafından avrupa merkez bankası başkanlığı onaylanan iktisatçı.
 • dakika 1 gol 1 göreve gelir gelmez faiz indirimi ile başlayan amb başkanı
 • abd, avrupa fark etmez. her kıtadaki en önemli finans kuruluşlarının başındakiler gibi, o da bir government sachs mezunu.
 • son zamanlarda, ab ekonomisini kurtarabilmek için ekstra debelenmesi, oraya buraya çırpınması, hoplaması, zıplaması sebebiylen hyper mario demiş kendisi için zerohedge. http://www.zerohedge.com/…any-verge-all-out-warfare
 • geçen haftadan beri piyasalarda yaptığı açıklamalarla yalancı bahar yaşatan ispanya ve italya'nın tahvillerini almak için ali cengiz oyununa kadar gitmekten çekinmeyen amb başkanı. dünkü yapacağı açıklamalar için beklentinin yüksek olması piyasalarda yukarı bir harekete neden olmuştu. konuşmasının ardından beklenilen açıklama gelmeyince piyasalar satışa geçti. hisselerini elinden çıkarmış olanlar için alım fırsatı doğmuşken nakite geçemeyenler için bekleme süreci başlamıştır.
  böylece anlamış olduk ki küçük yatırımcı bu düzen böyle gittiği sürece büyüklerin artıklarıyla beslenmeye devam edecek. (tabii onu da becerebilirse).
 • piyasanın has adamı. geçen hafta verdi gazı , verdi gazı dünya piyasaları heveslendi .. tam 1 hafta sonra çıkıp beni yanlış anladılar dedi durduk yerde , piyasalar çöktü yalancı bahar sona erdi. merakla yeni açıklamasını bekliyoruz "beni yanlıs anladıklarını yanlıs anladılar" diye..
 • son açıklamasında avrupa'daki ekonomik durum için kara bulutların dağıldığını beyan eden.
hesabın var mı? giriş yap