• grafiti pek çok dünya ülkesinde sokak sanatı sayılır, saygı duyulur ve muhafaza edilir. grafiti şehrin, halkın, sokağın kendini ifade alanıdır. toplumun, bölgenin, ülkenin kimliğiyle ilgili bilgi verir; halkın söylemlerini, isteklerini, fikirlerini ölümsüzleştirir, sıkıcı ve renksiz şehir hayatına renk katar, düz trenleri, düz duvarları, düz sokakları düzlükten arındırır, karakter kazandırır.

ülkemizde ve şehrimizdeyse pislik sayılır ve 55 bin liraya leke gibi temizlenir.

edit: mesaj yağmış. sanat nedir biliyor musun gibi çıkışlar mevcut. zorla cevap yazdım:
    grafiti kendini ifade edecek yer bulamayanların, ifade edemeyenlerin, yolsuzların, sessizlerin sesidir, imgesidir ve illegaldir ve alayınıza gider. sen kendini bmw ile ifade edersin, mesleğinle, çocuğunla, sosyal statünle, yediğinle, içtiğinle,evinle, kariyerinle, yaptığın tatille ifade edersin, sokaktaki adam kafasına göre ifade eder. çünkü yolsuzdur, sesi, söz hakkı yoktur.
    trenin, kaportanın üstüne, duvara, kaldırıma, bulduğu her yere dilediği mesajı gömer.
    ister liseli olur "elektriği kestik, ilk gördüğün ışığa gel" yazar, ister gerilla sanatçıdır, kavramları silkeler atar, sanatı sorgulatır, ister grafik sanatçısıdır pratik yapar, canı sıkılır duvara çizer. evet, aykırılıktır zaar.

kısaca yüzeyler halkındır, istediğini yazar çizer. camını sildiklerim suratına suratına patlatılan reklamlara, metre metre afişlere, ağzından salya akarak izlediği görüntülere, seslere, mesajlara, neonlara, hayatına mütemadiyen zorla sokulan "satın al amına kodumun salağı" mesajlarına bel bel bakıp içine içine alıyor ve gıkı çıkmıyor, grafiti bok gibiymiş, trenin camıymış, vandalizmmiş. ne yerseniz yiyin, afiyet olsun.
  • ya kardeşim amk grafitisini marmarayın camlarına kadar yapmış annesizler. kalkmış saygıdan bahsediyorsun. devletin malına zarar vermek bu. kimden izin aldın be amk evladı desen bunu yapan kişiye alınır.

yap kadıköydeki gibi koca binaya izin alinmiş bir şekilde bizde geçerken hayranlıkla bakalım. gece vakti suikast düzenler gibi vagonlara abuk subuk isim yazmak sanat değil.
  • adam gibi yapılsa silinmesine karşı çıkılmasını anlardım. marmaraydakilerin leşliğini görünce yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum.
  • kamu mallarına grafiti yapmak izinsiz olduğunda bana hiç sanat gibi gelmiyor. mesela ben de meclisin bahçesine sevdiğim bir şairin şiirini kocaman yazmak istiyorum. grafitiyi severim ve gördüğüm yerde durup bir bakarım. ancak bu şekilde icra edildiğinde bana aykırılıktan başka bir şey hissettirmiyor.
  • marmaray'a binmediğim için haberim yoktu fakat vagonların halini görünce aklıma direkt varoş amerikan muhitleri geldi. batının onca örnek alınabilecek yönü dururken yine gidip en boktan olanını almışız.
  • marmaray'ı belediye'nin himayesinde sananlar ne yazık ki tükenmemiş. marmaray tcdd'ye aittir arkadaşlar. olumlu-olumsuz tepkinizi ekrem başkana değil demiryollarına gösterin.
  • sanatsa evini aç duvarlarına yapsın sanatkarlar
  • böyle sanata sokayım. kamu malı ayrıca orası. yıkık, amerika özentileri.
  • yarram gibi sanatın(!) temizlenmesi hadisesidir.

sanatınızı, estetik algınızı, sözde içinizdeki o anarşist ruhu, marjinalitenizi, getto kültürünüzü, hip-hop denen necaseti sikeyim be mq evlatları.

yazık değil mi ulan devlet malına pis pis şeyler çiziyorsunuz he götün çocukları?
    sorsan kültür der, sanat der, getto metto der oç.

elinize sağlık ekrem başkanım, umarım sokaklardakilere de el atarsınız çabucak.
  • devletin malına nasıl zarar veriyorsun her gelen bir şey karalasın marmaraya o zaman

graffiti büyük bir sanat fakat kullanım alanlarına dikkat etmek gerek
hesabın var mı? giriş yap