• marvel comics'in, avengers vs. x-men hikayesinden sonra girdiği döneme verdiği isim.

  marvel'ın daha önceki büyük olay sonrası geçiş dönemleri [(bkz: the initiative) (bkz: dark reign) (bkz: heroic age) vs.] ile, dc comics'in new 52'su arasında bir yerde durduğu söylenebilir.

  bu dönem hakkında daha detaylı bilgi için
 • "join the reeveloution" sloganına sahip dönem.

  --- spoiler ---

  daken, fantomex,charles xavier gibi karakterlerin olmadığı evren. scott summers kendi "brotherhood"unu kuruyor ve yeni magneto olma yolunda ilerliyor. guardians of galaxy yeniden başlıyor. yeni bir nova var. fantastic four "lost in space" moduna giriyor, yerlerin saçma bir dörtlü yedek bırakıyorlar.

  --- spoiler ---
 • superman göndermelerinin arttığı dönem. littleton adlı kasabada uçan novayı gören iri yarı gözlüklü çiftçi ve babası yeni novayı yaratan ve dcde superman işinde çalışan jeph loeb ve ed mcguinnessın selamıdır.
 • marvel now nedir, ne kadar kapsamlıdır, dc'nin new 52'su ile ne derece alakalıdır gibi soruların cevaplarını ve bu kapsamda çıkan pek çok derginin kısa kısa analizlerini, altevren'in marvel now özel podcast'inde bulabilirsiniz.
 • kapsamındaki avengers (avengers, new avengers, avengers arena) ve x-men (all new x-men, x-men legacy, cable and the x-force) dergileri hakkında yorumların haftanın çizgi romanları podcast'ine konu olduğu marvel furyası.
 • madem 51 haftadır aralıksız takip ediyorum, neden sözlük'te hafta hafta marvel now'ın içeriğini paylaşmayayım dedim kendi kendime ve 51. haftadan itibaren muhteviyatı yazmaya başladım. tabii her seriyi değil, sadece takip ettiğim x serilerinden ve mini serilerden bahsedeceğim.

  51. haftada marvel now'da neler var?

  --- spoiler ---

  amazing x-men #1 sonunda geldi. uzun süredir görmediğimiz kurt'u yeniden görmek oldukça güzel. ilk event olan the quest for nightcrawler 5 sayılık olacak.

  the longshot saves marvel universe 4 sayılık bir mini serinin ilk sayısı bu hafta yayınlandı. mojoverse'den gelen, şansa bala hayatta kalan (!) genç kız rüyası longshot'ın piyasaya yeniden sürülmesi ve marvel dünyasını kurtarması anlatılıyor. okurken fonda get lucky çalsın.

  iron man'de ise bu hafta güzel olaylar var. tony stark sonunda godkiller armor'dan kurtuluyor. tanrım ne garabetti o! filmlerde madara edilen mandarin ise bir şekilde yeniden hikayeye dahil ediliyor. kendisini görmeyeli uzun zaman olmuştu.

  x-men legacy ise aynı tas aynı hamam. legion'ın içindekiler yine rahat durmuyor. bay dişfırçası saç babasının kötü ruhlarıyla uğraşıyor. okurken sıkıntıdan bayıldığım için serinin takibini bırakalı uzun zaman oldu.

  captain marvel ise bildiğimiz ms. marvel. arka kapakta 2014'te bir şeyler olacağının sinyallerini veriyor bu haftaki sayı; fakat zaten marvel takipçileri olarak yeni, müslüman ms. marvel'ın 2014 şubat'ında geleceğini bildiğimiz için bu bizi şaşırtmıyor.

  mighty avengers, captain america ve daredevl'ın da yeni sayıları var bu hafta; fakat ben ilgilenmediğim için size içeriklerini anlatamıyorum.

  --- spoiler ---

  g man, marvel now 51. hafta içeriğini genosha'dan bildirdi.
 • 52. hafta gelmiş geçmiş ben buraya yazmayı unutmuşum!

  okumayanlar için süper özet geliyor:
  --- spoiler ---

  x-men gold çıktı bu hafta. x-men'in 50. sayısına özel çok harika bir fasikül. okuyun derim. içerisinde birden fazla kısa hikaye var. wolverine sevmeyen, hatta kendisinden nefret eden ben bile wolverine'i konu alan "options" başlıklı öyküyü çok sevdim.

  superior foes of spider-man'in de yeni sayısı vardı 52. haftada. superior spider-man'in biraz abartıldığını düşünmekteyim artık. morbius, superior, scarlet, carnage, venom derken bir de düşmanları konu alan bir çizgiroman serisi çıkartmaları artık öeh dedirtti gibi.

  all new x-men #18 ile karşımızdaydı 52. haftada. geçmişten gelen grubumuzun earth-616'da geçen günleri hala devam ediyor. ayrıca orijinal beşlinin yeni üniformaları da ayrı güzel. kesinlikle okunmalı!

  --- spoiler ---

  takibini yaptığım çok fazla serinin çıkmadığı 52. haftada x-men'ler yine kendini sevdirerek okuttu. okumayan varsa en kısa zamanda edinsin diyor ve 53. haftanın içeriğine göz atmak için çizgiromanlara doğru ilerliyorum. g man 52. hafta içeriğini madripoor'dan bildirdi.
 • acısıyla tatlısıyla geride bırakmış olduğumuz marvel dönemi. okuması bazen sıkıcı bazen ise aşırı zevkli olan bu seride en çok dikkatimi çeken şey zaman yolculuğu ve türevleriyle ilgili yoğunluktu. neredeyse her seride bir zamanda git-gel durumları oldu. öncelikle all-new x-men zaten bu konuyu ele alıyor. geçmişten gelen orijinal x-men. ki hala geri dönmediler bir türlü. cable and the x-force'ta ise cable'a gelecekten gelen mesajları gördük, en sonunda hope* da gitti geleceğe. captain america zaten başka boyuttaydı, ki orada geçirdiği 12 sene bizim dünyamızda 35 dakika mı ne olarak geçmiş. fantastic four zaten uzay-zamanda yolculuğa çıktı. ff de buna bağlı olarak oluşturulmuş bir seri. indestructible hulk'ta hulk'ın zamandaki bozulmaları düzelten bir karaktere dönüştüğünü gördük. the superior spider-man'de ise spider-man 2099'un gelecekten geçmişe gelip burada kaldığını gördük. thor god of thunder'da geçmişteki, günümüzdeki ve gelecekteki thor'un gelecekte beraber savaştığını gördük. uncanny avengers'ın hangi zamanda olduğunu ben artık karıştırdım. uncanny x-men ve wolverine and the x-men'de zaten hali hazırda geçmişten gelmiş olan orijinal beşli bulunuyorken yetmezmiş gibi gelecekteki x-men ve brotherhood of the mutants geldi. yani böyle karmakarışık bir hale geldi, takibi zaman zaman zor hale geldi.

  şimdi umutla all-new marvel now'a bakıyoruz.
 • sahip olabildiğim kadarına baktığımda dc new52'ye göre çocuk kitabı gibi kalmaktadırlar. şimdiye kadar new52'den harley quinn'i now'dan ise ms. marvel ve superior spider-man'i almış bulundum. normalde dc çizgiromanlarını gereksiz ağır, karanlık, eğlencesiz ve haddinden fazla dramatik bulmama rağmen harley quinn'den aldığım zevk superior spider-man'in bile ötesine geçti. now'da daha fazla enteresan, şiddet dolu ve psikolojik öğeler olmasına rağmen bu hikayelerin anlatılma şekli, çizimler gibi hususlarda gayet sıradan bir hikaye sayılabilecek harley quinn öne geçiyor.

  now'dan bir de wolverine #1 var elimde ama henüz okuyamadım. ama zannediyorum ki o da diğerleri gibi bilal işi çıkacak.

  bir de keşke bütün marvel now serilerini türkiye'de panini comics bassa. o ne güzel cilttir ya. superior spider-man'in panini cildiyle marmara çizgi cildini yanyana getirin, demek istediğimi anlayacaksınız.
hesabın var mı? giriş yap