• hem ingiltere hem ispanya icin buyuk firsatlar 1554'de katolik kralice mary ile ispanyol felipe'nin evlenmesi ile acildi. felipe ingiliz parlamentosu tarafindan ingiltere krali ilan edildi ama ulkeyi yonetmesine izin verilmedi. aslinda en onemli soru/sorun din konusundaydi. the act of supremacy kral'a dini bir yonetme yetkisi vermisti ama ingiliz halki din konusunda ayri dusmustu. katolikler papa otoritesi isterken protestant'lar daha ozgurlukcu kanunlar istedi. gel gor ki mary fanatik katoliklerden yana tavrini koydu. mary'nin bu seciminden sonra parti basladi ve mary oldu bloody mary
 • tarihe i. mary olarak gecmis, viii. henry'nin alti karisindan, ispanyol catherine of aragondan olma kizi, zavallilik abidesi, hilkat garibesi, elleri kanli ingiltere kralicesi. kocasinin "capkinliklari" yuzunden kendini iyice dine veren catherine tarafindan psikopat bir katolik olarak yetistirilmis, sonra da sirf istedigi kadar bosanip yeniden evlenebilsin diye katolisizmden kosar adim uzaklasarak anglikan kilisesi diye uyduruk bir kilise kuran babasina muhtemel bir tepki olarak, protestanlari birer birer avlatmis ve adi bloody maryye cikmistir.
 • "kanlı" lakabıyla tanınan ingiltere kraliçesi. sekizinci henry'nin büyük kızı, kraliçe birinci elisabeth'in baba bir kardeşidir. 1553 yılında 37 yaşında tahta geçmiş, ancak sadece 5 yıl hüküm sürdükten sonra 1558 yılında kanserden ölmüştür. koyu bir katolik olan mary, 1555 yılında ispanya kralı ikinci felipe ile evlenmiş, böylece arkasına aldığı ispanyol (katolik) nüfuzuyla babasının yaptığı anglikan reformu'nu iptal ederek ingiltere kilisesini tekrar roma'ya bağlamıştır. kendisine karşı çıkan protestanları kovuşturmaya uğratmış, toplu idamlar gerçekleştirmiştir; lakabı da buradan gelmektedir. ancak tüm çabaları ardından tahta çıkacak bir veliaht doğuramadığı için boşa çıkmış; neticede protestan elisabeth'in kendisinden sonra kraliçe olmasıyla ingiltere tekrar protestanlık davasının saflarına dönmüştür.
 • viii. henry nin kızıdır kendisi. aslında henry nin varisi edward vi dır, nitekim edward, babası öldükten sonra, 9 yaşındayken tahta geçmiştir. babası gibi edward da protestanlığı desteklemiştir. edward öldükten sonra tahta, erkek bir varis kalmadığı için edward ın kardeşi ve catherine of aragon un kızı mary geçmiştir. mary katoliktir ve ülkedeki pekçok protestanı öldürtür ve bu yüzden de bloody mary diye anılır.
 • viii henry, karısı catherine of aragon'dan ayrılıp anne boleyn'le evlenmek istemiştir. anne boleyn hanım da bir protestandır. birçok güçlükten sonra henry bey bu işin bir olurunu bulur ve catherine'den ayrılıp anne ile evlenir. henry bey anne hanımdan bir kız çocuğu sahibi olur. adı da elizabeth'dir. * bu elizabeth hanım sonradan, annesinden de arta kalan protestan nefretiyle ülkede çok kan döken koyu katolik hanım bloody mary'ye haddini bildiren insandır.
 • (bkz: bloody mary)
 • henry the eight'in catherine of aragon'dan olan tek çocuğu, tahtın asıl varisi, ispanya prensesi, ingiltere kraliçesi, gayri meşru evlat. ispanya prensi ii felipe ile evlenmiş, iki kere hamile kaldığını sanmış, hatta 11 ay gibi bir süre oğlunun doğmasını beklemiştir. hükümdarlığı sırasında calais acı bir şekilde kaybedilmiştir, üstelik sir robert dudley önderliğindeki ordular tarafından.
 • the tudors adlı güzide dizide duru güzellik sarah bolger'in canlandırdığı tarihi şahsiyet.

  http://tinyurl.com/658tmxl
 • ingiltere kraliçesi. tahta geçtiğinde ingiltere protestanlığın etkisine yeni girmişti. kraliçe protestanları idam ettirdi ve bu nedenle kanlı mary olarak anılır.
 • kendisine çok büyük haksızlıklar yapılan ingiltere kraliçesi.
  anne boleyn'le evlenmek için din değiştirip kendine karşı çıkanlara her türlü cezayı reva gören henry viii efsane olsun, koyu katolik olarak yetiştirilmiş, babasının pisliklerini temizleyip yeniden katolik inancını yaygınlaştırmaya çalışan, bu uğurda tabii ki can almak zorunda kalan kraliçe bloody mary olsun. babasının izinden giden, yine bulduğu katolikleri kestiren, tekrar babasının sistemine dönen elizabeth de en sevilen kraliçe...
  lan bi siktirin!
  hepsi aynı pisliğin suyu ama bu kraliçeye bloody mary lakabı çok çok büyük haksızlık.
hesabın var mı? giriş yap