• oss ve eskiden oysde derece yapmis insanlarin yurtdisinda egitim gormesini amaclayan, ama donuste 1 yila 2 yil zorunlu hizmeti olan burs. acilimi milli egitim bakanligi bursu'dur
  • ossde derece yapmis olmak yetmemektedir bunun icin. saglam da bi universiteye kapat atmis olmak gerekir. orta ogretim basari puani dusuk olup da, sadece oss derecesiyle bi yere giremeyenler* bu bursun tamamen disinda tutulmaktadir. sinav sonuclarina acemi sansi , olmus bi kere seklinde bakilmaktadir.
  • bu bursla doktora programlarina kayit olanlarin masterdan sonra dort yilda donmeleri gerekmektedir (toplam alti yil kalabilirler, istisnai durumlarda bir yila kadar uzatilabilir). abd'de ortalama doktora suresi ise muhendislik/fen bilimleri dallarinda master dahil 9 yil, sosyal bilimlerde ise 11 yildir. dolayisiyla bir muhendislik ogrencisi geri cagirildiginda doktora arastirmasinin ancak ortasina gelmistir, sosyal bilim ogrencisi ise daha baslarindadir. bu yuzden bu programlardaki ogrencilerin buyuk kesimi basarisiz sayilarak geri cagirilmakta, egitime asistanlik bulup devam edenlerden ise burslarini geri odemeleri icin kefilleri tehdit edilmekte, dava acilmakta.

milli egitim bakanligi bir insanin hayati nasil karartilir diye yepyeni basarilara imza atmaya devam ediyor.

http://burslu.org/portal/node/22
  • yurt dışında yükseköğretim için meb'in 2006 yılında 1000 öğrenciyi göndermek amacıyla verdiği burs. bursu kazananlar belirlendikten sonra yök'ün danıştaya yürütmeyi durdurma davası açması sonucu danıştay kısmen red kısmen kabul ile yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. bunun sonucu olarak da bursu almaya hak kazanan yüzlerce kişi mağdur. bu kişiler arasında yurt dışında okullarına başlamış olanlar da var. bundan sonra olacaklar merakla bekleniyor. (bkz: filler oynasirken olan cimenlere olur)
  • 2006da verilen bursların son durumu için
    http://www.ntvmsnbc.com/news/389169.asp
  • [edit: su anki uygulanis sekliyle] inanilmaz bir aymazlik ornegi, bir kaynak israfi.

gercek bir hikaye size: bir gencimiz meb bursunu hasbelkader kazanir. kendisine daha sonra "bilmem ne" alaninda amerika dan bir yuksek lisans programina kabul almasi gerektigi soylenir. bu gencimiz ne bu "bilmem ne" alaninin neye gore belirlendigini bilir (o alanin ne oldugunu bilir mi o da ayri mesele), ne de amerika daki universitelere nasil basvurulur haberi vardir. ustune ustluk bu gencimizin ingilizcesi de yeterli degildir. ve bir nedenden dolayi bu gencimiz bazi okullarda guz doneminin basvurulari bittikten iki hafta sonra e-mailine davranir, nasil basvuracagini ve bundan en erken alti ay sonra alacagi toefl sinavinin zamaninda yetisip yetismeyecegini sorar. ayni zamanda belirtir ki bu durumda olan tek kendisi degildir, 100 den fazla arkadasi da gidecek program bulamayip burslarinin yanmasi tehlikesiyle karsi karsiyadir.

bu durumda bu gencin mi ya da meb nin mi daha suclu oldugu uzunca vakit tartisilabilir ama sonucta meb bir sebepten dolayi bu isler konusunda hic bir fikri olmayan, dili yetersiz kisilere burs vermistir, bir sekilde sen sunu caliscan diye buyurmustur, sonra da saldim cayira mevlam kayira.

yeni bilimadamlarimizi yetistirmek icin daha iyi bir yol dusunebiliyor musunuz?
  • pontifex'in verdigi ornekle ilintili bir anlamsiz durum ise su. abd'de cogu iyi universite doktora programlarina bahar doneminde ogrenci kabul etmiyor - ciddi programlarda derslerin surekliligi onemli oldugu icin ogrencileri yariyildan baslatmiyorlar. guz donemi basvurulari ise oldukca erken bittigi icin meb bursunu kazanan arkadaslar belgelerini toplayip universitelere basvurmaya kalkinca en erken bir yil sonra gidebiliyor. o yuzden cok kisi bahar donemi kabul veren, ve coklukla da dandik olan okullara basvurmak zorunda kaliyor.
  • gereksiz bircok insana verildigini gordugum burs. nasil diyeceksiniz, soyle ki: simdi ossde derece yapmis bircok basarili gencimiz tabi ki yurtdisinda egitim gormeyi hakediyor, ve 'is bulayim, abdye kapak atayim, burada cocuk sahibi olup kicimi garantiye alayim' demezlerse pasa pasa donup turkiyede borclarini da oduyorlar.

ote yandan, sacma sapan konularda abdye yuksek lisansa gelip (misal: okul oncesi egitim) burada cebimizden cikan vergilerle 7 yil got ustu oturup, hatta ek is bulup para desteleyen ve dise dokunur bir is yapmayan nice insan bozmasi var. bizzat bildiklerim ulkemizin yuzunu kizartacak hareketlerde bulunuyorlar, detaya luzum yok.

kimsenin bolumunu hakir gordugumden degil ama abdde doktora yapilan ve pekala buna gerek olmayan nice bolumde yuzlerce ogrenci var. kaldi ki bu insanlarin ben ustun basaridan oturu bu burslari aldigina da katiyen inanmiyorum. klasik turkiye tablosu: torpili bul, hayatini kurtar. bu tur sebzelerin amerikaya kapak atmalari beni aslinda cok sevindiriyor (bkz: sebze ihracati) ama milyonlarca dolarimizin bok yoluna harcanmasini sindiremiyorum.

sozun ozu, her turk icraati gibi bastan savma, hileli ve israf dolu bir harcama.
  • yüksek lisans için bu burs aylık 1100$ yaşama parası ve okul harcı şeklinde verilir.
  • burs verilecek ogrencilerde akpnin cok basarili bir iman seleksiyonu yaptigini gozlemledigim 1416 sayili kanuna bagli verilen devlet bursu.
hesabın var mı? giriş yap