• 70'li yillarin taninmis turk sanat muzigi sanatcisi. az sayida yesilcam filminde (ornegin sehir yildizlari, 1956) de rol almistir.
 • hanımefendi, türk sanat musikısinin en hünerli icracılarındandır. nitekim hemen herkes güfte ve bestesi zeynettin maraş'a ait inleyen nağmeler adlı eseri aslında onun sesinden hatırlar.

  vaktiyle program yaptığı büyük müzikhollerin tamamını dolduran bu muhteşem hanımefendi, dinleyecilerini doyulmaz bir musiki aleminin içinden evlerine mest olmuş bir halde gönderirmiş.

  ruhu şadolsun...
 • ben de o yıllar popstar jüri üyesi oldum. yarışmaya katılanların aileleri seyirciydi. jüride, mefharet yıldırım, radife erten, zeki tükel, mustafa çağlar ve ben vardım. azarlamak kimin haddine, hep canım cicim! esmer uzun boylu kara kuru, dal gibi ince bir kız. hiç unutmuyorum o yıl mokasen modası yeni gelmişti türkiye'ye. evet, filizi yeşil mokasenli cerrahpaşalı kızın sesi bir afet! adı mediha. mediha demirkıran.
  diğer yarışmacı pembe güzel yüzlü, sarı saçlı ve zarif giyimli gül batu. jüri gül'ü birinci ilan etti. ben oyumu mediha demirkıran'a vermiştim.
  gül batu'yu yıllarca radyolarda dinledik, değerli bir sanatçı oldu. mediha demirkıran ise bir süre sonra bir gazetede ufak bir gazinoda çalıştığını gördüm. derken fahrettin aslan buldu hazineyi, ünlü bir assolist yaptı. büyük sesi vardı, sanıyorum bunun değerini bilemedi. ama kubbede hoş sada bıraktı.

  yilmaz çetiner
  15 nisan 2004
  milliyet
  http://www.milliyet.com.tr/…4/15/yazar/cetiner.html
 • mükemmel bir ses. göze mi geldik sen mi unuttun şarkısını söylerken eşlik edesiniz gelir.

  "öyle karanlık gece ki ruhum,
  olmuyor sabah... olmuyor sabah..."
 • ne dert kalır ne hüzün bir sudur akar zaman
  göze mi geldim sen mi unuttun
  sormadın halimi hiç kalbimin esrarı nedir
  gibi gibi enfes şarkıları olan, benim için rakı sofralarının vazgeçilmezi insan
 • güçlü sesi ve asil yorumuyla benim için özeldir.
 • sevinç çokum'un hevenk-kayıp istanbul kitabı sayesinde tanıdığım sanatçı.

  kim bilir eski filmlerin kaçında sesini duymuşuzdur ama, ismiyle tanımak o kitap sayesinde oldu.

  dertliyim ruhuma hicranımı sardım da yine ve sevemez kimse seni'yi çok güzel, olağanüstü bir şekilde yorumlamış; lakin ben de insanım şarkısının nakaratında "konken" demesi kulağa pek bir garip geliyor.
 • rüzgar söylüyor ve yine hazan mevsimi geldi parçalarını kendisinden daha iyi icra edenin olmadığı, hüzünlü ses.
 • oldukça güzel bir sesi olan sanatçı.
  için için yanıyor u efsane söyler.
hesabın var mı? giriş yap