• http://medyascope.tv/

  ruşen çakır uzun bir süredir kişisel periscope kanalı üzerinden siyasi ve sosyal konular hakkında söyleşiler yapıyordu, ve bu söyleşileri gün içerisinde yine kişisel youtube kanalı aracılığıyla paylaşıyordu. bu söyleşilerin hem derli toplu olması için, hem de kendisi gibi mekansız* gazetecilerin de katkı sunabileceği bir mecra oluşturabilmek için periscope isminden esinlenerek bu platformu kurmuş.

  sitede yer alan hakkında bilgisi şu şekilde:

  "türkiye’nin sivil, bağımsız, özgür ve çoğulcu bir medya ortamına ihtiyacı var. geleneksel medya bu ihtiyacı karşılayamıyor, hatta karşılamak istediği bile kuşkulu. buna karşılık sosyal medya, haber ve yorumun sivil, bağımsız, özgür ve çoğulcu bir şekilde akışı için geniş imkanlar sunuyor.

  bunlardan biri periscope. nisan 2015’ten itibaren bu uygulamayı düzenli olarak kullanıyorum. özellikle 7 haziran 2015 genel seçimleri öncesi türkiye’nin farklı illerinde parti mitinglerinden izlenimlerimi aktardım, milletvekili adaylarıyla söyleşiler yaptım. izleyicilerin bu yayınlara ilgisinin de yardımıyla, periscope’un habercilik için elverişli ve kullanışlı bir mecra olduğu sonucuna vardım.

  medyascope.tv, başta gazeteciler olmak üzere, periscope ve sosyal medyanın sunduğu diğer imkanları kullanan, kullanmak isteyenler için ortak bir mecra olmayı hedefliyor.

  sizlerden gelecek katkılarla, video ağırlıklı, sivil, bağımsız, özgür ve çoğulcu haber/yorum platformunu yaratabiliriz.

  sevgiler,
  ruşen çakır"
 • tam bir şark kurnazlığı içeren ismi olan site.
 • ruşen çakır'ın liderliğiyle ortaya çıkan, çok gerekli bir oluşum. ruşen çakır gözümde git gide daha saygın bir hale geliyor bu adımlarıyla.

  özgür ve bağımsız medyanın kurumsallaşması açısından bu tür uygulamaları çok faydalı görüyorum. ruşen çakır'ın teşviki ile diğer gazeteciler de ufak ufak periscope yayınları yapmaya başladılar. bu oldukça güzel bir gelişme.

  ileride buralar çok daha değerlenir, özellikle seçimler yaklaştıkça...
 • distopik medya ortamın doğurduğu bir sonuçtur. olması gerekendir, lazımdır, normaldir.

  bugün güncel konuların tartışıldığı, analiz edildiği programları açın izleyin mesela cnn'i, hani şu orta-yolcu doğan medyası'nı yani. her programda en az bir tane hükumet şefi var ve hiçbir şey anlatmıyorlar, top çeviriyorlar, sağlıklı bir tartışma olmasını, önemli konulara değinilmesini sabote ediyorlar. bu bilindik ve basit bir örnek. ben levent gültekin'i ismail saymaz'ı izlemek istiyorum karşısına ne idüğü belirsiz (vallahi hatırlamıyorum isimlerini o kadar da gördüm ettim) hükumet yanlısı tipi koyuyorlar ve ben buna maruz kalıyorum. böyle pis bir ortama alternatif oluşturması açısından yararlı bulduğum bir mecra. zaten gazete ve basın giderek buna dönecek. mevcut tv'ler zaten izlenmez lan, ne diziler, ne haberler ne de tartışma programları, izleyecek hiçbir bok yok.

  şu tek tuşla canlı yayın yapma işi oldu, her ne kadar bir sürü teşhirci malın işini kolaylaştırmış olsa da gazetecilere ulaşma açısından da çok yararlı. zaten bu tür zımbırtıların geri dönüşü de biraz senin seçimlerine göre şekilleniyor.
 • gelecek vaadeden bir oluşum.

  gazeteciler düşüncelerini ciddi bir ortamda, tarafsız, özgürce dile getiriyor. özellikle ruşen çakır'ın organize ettiği açık oturum tam bir orgazmik program. bu kadar çöp haber kanalında, bu kadar çöp program varken, şirin'in amatörce sunumuna maruz kaldıktan sonra ilaç gibi gelmiştir.
 • rahmetli ufuk güldemir habertürk.com'la internet gazeteciliğini başlatmış ve o dönemde bazı gazetecilere iş imkanı sağlamış, dahası medya patronu olmuştu.

  şimdi ruşen çakır'ın denediği bu içerik platformu, tam da bağımsız gazeteciliğin ya da gerçek haberin tehdit altında olduğu bu dönemde ilaç gibi gelecek, başarılı olması halinde çalışamayan bazı gazetecilere de bir iletişim kanalı olacaktır. tabi başarısı periscope'un sosyal medya olmaktaki başarısına da bağlı.

  ben de haberdardım ama yeni bir takipçisiyim platformun. ilerde görüşlerimi yazarım ama ilk olarak 2 notum var;

  uzun sohbetleri başlıklı olarak bölümlere ayırabilirlerse parça parça veya ilgi çeken bölümler izlenebilir. sohbetleri de buna göre "ortaya karışık" yapmamalı. çünkü 50 dk'lık program internet kullanıcıları için fazla uzun.

  yorumcu kadrosunda ve içeriklerinde mümkün olabildiğince farklı siyasi görüşlere yer vermesi çok önemli. bu sayede kanalın ilerde artacak maliyetleri için ihtiyacı olabilecek reklam gelirine daha kolay ulaşabilir.
 • mükemmel bir proje. umarım kendini bozmadan daha da gelişir. ilk çıktığından beri düzenli takip ediyorum, televizyondaki içi boş, yetersiz saçma analizlerle dolu tartışma programlarını izlemektense artık burdaki videoları izliyorum. ruşen çakır iyi iş çıkarmış. helal olsun.
 • kesinlikle 10 numara iş. televizyonda en son cnn izlerken onlarında korkudan hdp'siz hdp tartışmaları olayından sonra açmamak üzere kapattım. seviyesini bozmadan devam ederlerse keyifle takip ederim.

  ruşen çakır da periscope bağımlısı oldu sanırım devamlı kamera karsisinda.
 • gayet doyurucu ve bağımsız yayımların döndüğü internet medyası.
 • sadece siyaset ve spor yok. kültür tarihi sohbetleri de var. takip etmekte faide var. kültür tarihi sohbetleri
hesabın var mı? giriş yap