• hayatımda verdiğim en doğru karar dedirten operasyon. sonrasında şöyle hadiseler vuku bulur;

- banyo yaparken artık kaldırıp altını temizlemeniz gereken bir uzvunuz yoktur. ilk bikaç seferde mutluluktan ağlatır insanı.
    - bi yerde yemek yerken, masanın diğer köşesine uzanırken memelerin önünüzdeki tabağa girme riski kalmamıştır.
    - ameliyattan önce, herhangi bi masada otururken farkında olmadan memeleri masaya koyarak yine farkında olmadan destek aldığınızı fark edersiniz. saatlerce gülebilirsiniz bu duruma.
    - göbekle göğüs kafesinin ara bölgesi olan, ameliyat öncesinde üstüne memeler geldiği için nemden meydana gelen yaralar iyileşmeye başlar, üstüne bi de o bölge ilk kez havayla temas ettiği için kurur, pul pul dökülür. ama insan buna da sevinir.
    - iki meme arasındaki boşluk, ve yukardan bakıp ayakları görmek çığlık attırıcı sebeplerdir. çığlığı duyan doktor 'abartma fazla, memelerini küçültmedim ayaklarını 44 numara yaptım' der.
    - ilk bikaç ay tüm mal varlığı süslü püslü dantelli oyuncaklı sütyenlere harcanır.
    - istenen her şey anılıp giyilebilir. artık meme kısmı 44, bel kısmı 38 olan ütopik kıyafetler aranmaz.
    - iyi bakılırsa (sigara içmemek, her gün silikon bantlar takmak vs...) izler nerdeyse yok denecek kadar azalır. hoş, azalmasa da hiç önemli diildir çünkü görünmezler.
    - mesafesiz sevgi aşamasına geçilir. sevdiğiniz herkese sıkı sıkı, canınız yanmadan sarılabilirsiniz.
    - yüzüstü yattığınızda kafanızı yastığa koyabilirsiniz, memelerin yüksekliğinden kafanız havada kalmaz.
    - regl öncesi şişen meme acısı yok denecek kadar azalır.
    - meme uçlarıyla gözgöze gelebilmek muazzam bi histir. senelerce onlar yere bakmıştır çünkü.
    - üstünden 2 sene geçmiş olmasına rağmen aynaya bakar bakar duygulanır insan.
    - gömlek düğmeleri komple iliklenebilir.
    - gün içinde kenarda köşede saklanıp memeleri sütyenin içine tıkıştırmakla uğraşmaya gerek yoktur. sütyen bi kere giyilir, sonra varlığı bile unutulur.
    - kimse sizi görünce 'hehehe tipe bak entegre süt tesisi geliyo hohoho' diyemez.

edit : kelime ekledim, daha anlamlı oldu böyle, evet.
  • bence bu ameliyatı yaptıran ablalardan alınan meme dokuları sosyal sorumluluk kapsaminda ihtiyac sahiplerine dağıtılabilir.

evet küçükler :(
  • fotosunu görmeden bişey dememiz doğru olmaz.

tanım: zorunlu haller dışında bilinçsizce yapılmaması gereken operasyon.
  • bu ameliyatla ilgili birkaç spot bilgiyi buraya yazmakta fayda var;
    - meme küçültme ameliyatı büyük bir ameliyattır. ayak üstü yapılan küçük bir operasyon değildir ve her cerrahi işlem gibi birtakım riskler taşır.
    - meme cildinde tek bir özel yapı vardır o da nipple-areola kompleksi dediğimiz, bildiğiniz meme başıdır. ameliyatın temel amacı meme başının dolaşımını bozmadan onu yukarilarda planlanan yere taşımak, bu esnada da etrafındaki fazla yağ, meme bezi ve cilt dokusunu çıkarmaktır. meme başı ne kadar aşağıda ise, yani sarkıklık ne kadar fazla ise meme başındaki dolaşım bozulması riski o kadar fazladır. meme başı memeyi besleyen damarlardan biri korunarak o damar üzerinden yukarıya taşınır. bu damarın hangisi olacağına hastanın mevcut durumuna göre cerrah karar verir ve bu da ameliyatta uygulanacak tekniği belirler. meme küçültme ameliyatı tek bir standart ameliyat değildir, 10'a yakın farklı cerrahi teknik vardır.
    - meme küçültme ameliyatı izli bir ameliyattır. izler kalıcıdır. ilk aylarda daha belirgindır. cilt elastikiyeti iyiyse, aynı zamanda güzel de dikilmişse 6 ay ila 1 yıldan sonra belli belirsiz izler olarak kalacaktır. meme başının etrafında ve oradan meme alt oluğuna kadar olan izler her teknikte vardır. cilt fazlasının durumuna göre meme alt oluğu boyunca uzanan yatay iz de çoğu zaman söz konusudur.
    - meme küçültme ameliyatlarının tamamında dikleştirme de yapılır. dikleştirmesiz küçültme zaten söz konusu değildir. (sadece memeye liposuction yapılırsa dikleştirmesiz küçültme olur fakat bu çok çok nadiren tercih edilir).
    -hastanede genellikle 1 gün, bazen 2 gün yatılır.
    -her ameliyatta olduğu gibi kanama ve enfeksiyon riski nadir de olsa vardır.
    -özellikle aşırı büyük memeleri yıllarca taşımış kadınlarda sonuç hızlıca ortaya çıkar. hemen ameliyat akşamında ayağa kalkan hasta hafiflediğini hisseder. yani hastayı da cerrahı da son derece mutlu eden bir ameliyattır.
    -elbette her zaman sadece fazla yükü kaldırmak için yapılmaz. bazen de az miktarda küçültme ve dikleştirme ile beraber salt estetik amaçlı yapılır.
  • bir küçük memeli olarak bana israf gibi geliyor.
    yine de siz bilirsiniz kızlar.
  • ya bir kadin şuradan memesinin buyuk oldugunu ilan etse nolacak be mal. sürekli cm yaristiran tiplerdensen her durumu baska tarafindan anlaman normal tabii. ınternetten arastirmak ile ameliyat olmus birinden bilgi almak arasinda daglar kadar fark var. ornegin sac ektirmek isteyen biri internete baksa muthis sonuclar gorur. ıslemlerin acisiz oldugunu yazar hepsi. ama emin olmak icin yaptiran birinden islemler hakkinda ve sonuclar hakkinda daha kapsamli gercekci bilgiler alir. fark budur. bir salin insanlari.
  • boyun ve sırt ağrıları, sütyenin omuzlara yaptığı baskı sonucu oluşan çökmeler, ne kadar zayıf olursan ol kiloluymuş gibi görünmek, rahat spor yapamamak, evdeyken bile sütyensiz rahat edememek gibi yaşam kalitesini düşüren bir şeyden kurtulmayı sağlayan hem sağlık hem de estetik amaçlı operasyon.

meme küçültme ameliyatı bayağı bildiğiniz kocaman ciddi bir ameliyat ve riskleri var, zaten doktorunuz size hepsini anlatıyor; enfeksiyon ve kanama riski, meme başında geçici ya da nadir durumlarda kalıcı his kaybı gibi riskleri var bunlarla ilgili detaylı olarak bilgilendiriliyorsunuz. dediğim gibi büyük bir ameliyat öyle her yerde herkese yaptırılacak bir şey değil, narkoz altında 3 - 4 saat kalıyorsunuz ve önemli bir organınızda ciddi bir değişim söz konusu. o yüzden işinin uzmanı birilerine yaptırmak elzem.

ameliyat öncesi genel sağlık kontrolü, kan tahlilleri yapıldıktan sonra, kan dolaşımı için varis çorabı giydiriliyor ve ameliyat için bütün hazırlıklar tamamlanıp sizin de uygun olduğunuz onaylandıktan sonra işleme başlanıyor. benim ameliyatım 4 saat sürdü, şanslıyım ki doktorum çok iyiydi, sonuçtan çok memnunum. kesiklerim meme başı etrafı, meme başından aşağıya dikey ve altta boydan boya yatay şekilde. çıktığımda iki yanımda dren vardı, bu fazla kanın ve sıvının tahliyesi için önemli, hastanede bir gece kalıp taburcu ediliyorsunuz, çok ağrılı bir ameliyat değil, fakat doktorunuz size bir kaç gün içinde işinize dönebileceğinizi söylerse, şunu bilin ki yok öyle bir şey o kadar da hafif değil alın 10 günlük raporunuzu dinlenin.

bir korse takılıyor, oldukça sıkı bir şey, çok rahatsız olduğunu söylemeliyim özellikle de bu sıcak havalarda, fakat takmak zorunluluğu var, 4. gün duş alabildim, bugün 17. günümdeyim, hala dikişlerimin üstünde bantlar var ve ufak tefek sıkıntılarım var ama normal hayatıma döndüm diyebilirim sadece bir süre daha yavaş ve kendimi sakınarak, dikkat ederek yaşayacağım.

avantajlarına gelirsek; şimdiden hafiflemiş hissediyorum, sırt ağrılarımda azalma var, boynum çok rahatladı, özellikle boynumdaki rahatlama inanılmaz güzel bu kadar rahatsız yaşadığımın farkında bile değilmişim, ve tabii ki görüntüden çok çok memnunum şimdiden beni çok mutlu ediyor*. bütün bu fiziksel ve estetik avantajlarının yanında öğrendim ki (bkz: meme kanseri) riskini de azalttığı yönünde bulgular varmış, hatta (bkz: angelina jolie) annesini meme kanserinden kaybettikten ve kendisinin de yüksek risk taşıdığını öğrendikten sonra iki memesini birden aldırmış, bunu da bilmiyordum bu süreçte öğrendim ki her ne kadar yerine implant koydurmuş olsa da çok radikal bir karar ve takdir edilesi.

dezavantaj düşünüyorum, yok sanırım, yani ameliyat olmak zorunda kalmak ve biraz acı çekip epeyce para harcamak dışında bir dezavantaj bulamıyorum. önümüzdeki bir kaç ay içinde tamamen iyileşince hepsini unutacağımı düşünüyorum*, şimdilik bir an önce yan yatabilmeyi o günlerin gelmesini iple çekiyorum, sürekli sırt üstü yatmak çok zorlayıcı.

ameliyat öncesi ve sonrası kendinize iyi bakmak önemli, sigara içiyorsanız* *en azından bir süreliğine bırakmak, ilaçları düzenli kullanmak gerekiyor, standart olarak veriliyor mu bilmiyorum ama risklerden söz ederken meme başı hissizliği demiştik, sol tarafımda bu sorunu yaşıyorum şimdilik, doktoruma bunu söylediğimde vitamin veririz sinir uçlarının iyileşmesine katkısı olur demişti ve (bkz: benexol b12) vitamini verdi, sinir uçları konusunda henüz bir gelişme yok fakat ağrı kesici olarak bu ilaca minnettar olduğumu söylemeliyim hastaneden çıktıktan sonra neredeyse hiç ağrı kesici kullanmadım, bu da bilgi olarak bulunsun.

şunu belirtmek isterim ki her şeye rağmen bir an bile pişman olmadım iyi ki yaptırdım diyorum. bu yazıyı meme küçültme ameliyatı olmayı düşünen ya da yaptırmak üzere olan kadınlara fikir vermesi açısında yazdım lütfen o şekilde değerlendirerek okuyunuz. herkese iyi bayramlar.

edit: bir hafta önce dikişlerimin üstünde kanlı su gibi bir akıntı farkettim, bantları açıp kontrol ettiğimde dikişlerimin açıldığını gördüm. beni inanılmaz korkuttu fakat korkulacak bir şey yokmuş. bununla ilgili doktorum alerji yapmış dedi, araştırınca estetik dikişlerde böyle sorunlar olabileceğini öğrendim, enfeksiyon vb. yok sadece iyileşme süreci uzamış oldu. şimdi her sabah pansuman yapıyorum, yavaş yavaş kapanma başladı gibi. böyle sorunlar da olabiliyor, hazırlıklı olmakta fayda var sonra benim gibi korkup ağlamayın*.
  • bazı başlıklara erkeklerin yazmasının ciddi ciddi yasaklanması gerektiğini hatırlatan başlık.

herbokolog olarak bu konuda da çok uzman fikirlerini beyan etmişler. yazılanlar da şunlar: yapmayın, sporla gider, değer mi, ben böyle seviyorum... inci sözlük ayağımıza gelmiş haberimiz yok.

edit: erkeklik gururuna dokundurmayıp bana hakaret içerikli mesaj atanları engelliyorum.
  • devlet hastanesinde belirli bir beden kitle indeksi/ölçüsü üzerinde ücretsiz yapıldığını hatırladığım uygulama. sırt ağrısına birebir ve araştıran arkadaşım geridönüş olmadığını da söylemişti.
hesabın var mı? giriş yap