• iktisat alanındaki ilk sistematik düşüncedir bu. 16. – 17. yy başlarında cana gelen bu akımın uygulayıcıları “merkantilistler” olarak bilinirler. merkantilizmin uğraştığı sahalar; kıymetli, bir pahası olan madenler, ticareti ve kralı daha da güçlendirmek için ülkeye altın-gümüş sağlamak, buna dair yollar aramaktır. merchandise kelimesinden gelmektedir diye de bi sav atarım ortaya, du baqalım.
 • iki temel ilkesi wardır;

  1. bir ulusun zenginliği ve buna bağlı olarak gücü, o ülkenin sahip olduğu değerli madenlerin stoğu ile belirlenir.
  2. kapitalist sistemin gelişebilmesi için devletin de ekonomik yaşama katılması gerekir.

  çok doğru tespitlerdir bunnar, oysa karşıtı olan fizyokrat düşünce de sağlamdır ilk bakışta.
 • ülkelerin hazinelerinin altın ve gümüş mevcutlarını artırmak için (ki o zamanlar dolar yerine bu madenler baz alınır idi) ihracata ağırlık vermesini ve devletin ekonomiye müdahale etmesini savunan bir düşünce akımıdır. 17. ve 18. yüzyıllarda var olan ülkelerce benimsenmiş ve uygulanmıştır. sanayi devrimi ile geçerliliğini kaybetmiştir.
 • merkantilist dusunce ticaret yapan taraflardan birinin devamli kaybedecegini soyler, yani ihracati artirmali , ithalati azaltmali boylelikle altin stokunu arttirmalisiniz. fakat bu dusunce yanlistir. ticaretten karsilikli olarak her iki tarafta kazancli cikabilir.
 • çağının ticaret burjuvazisinin çıkarlarını temsil eden merkantilizm sanayi kapitalizminden önceki döneme adını vermiştir. sistem, parasal zenginlikle özdeşleşmiştir. merkantilistlere göre zenginliğin temel kaynağı, maddi değer kaynaklarının üretimi alanında değil, ihracat ve iç ticaretin düzenlenmesiyle paranın ve eşyanın dolanımı alanındaydı.
 • yukseltin gumruk duvarlarini ey ustalar merkantalistler geliyor ares'ten boylu seklinde ozetlenebilecek rab bena hep bana tavri.
 • kapitalizmin amentüsüdür.
 • batı avrupa ülkeleriyle, smith tarafından, ingiltere’de 16. yüzyıl ve 18. yüzyıl arasında söz konusu olan iktisat politikasını tanımlamak üzere kullanılan terimdir. başka bir deyişle, amerika’da altın ve gümüş madenlerinin bulunmasının ardından devletlerin esas veya asıl zenginliklerinin değerli madenlerden meydana geldiğini savunan ve korumacı bir politakadan yana olan öğretidir. merkantalizmin uygulanış biçimi ise mutlak monarşidir.
 • kökeni 15.yy'da güney amerikayı soyan ispanyollara kadar gider. onları da gemilerinin yolunu kesen ingilizler soymaktadırlar. ve böylece ülkesine en fazla ganimetle dönüp değerli maden yığanın en güçlü olduğu inancı yerleşir. oysa asıl zenginlik hala doğunun besin ve tekstil kaynaklarındadır. ve altın üzerinde oturanlar dokunduğunu altın yapan kral midas'ın yazgısına uğrayacaklardır.
 • yahudi sermaye birikiminin ardindaki zihniyet.
hesabın var mı? giriş yap