• az önce psp için duyurulan yeni mgs oyunu.
  70'lerde geçecek ve big boss'ı yöneteceğiz.
  çok çakalsın hideo çok..
 • bigboss'u gene david hayter seslendirecek.richard doyle'u isteyenler avcunu yalasın.*
 • bugün itibariyle bir takım malum yollardan* edindiğim psp oyunu. ilk izlenimlerim gayet olumlu. grafikler psp'nin sınırlarını zorluyor, chains of olympus ve dissidia ile birlikte psp'de oynadığım en güzel görsellere sahip oyunu geliştirmiş kojima productions. kontroller portable ops'dan daha iyi, ikinci analogun eksikliği psp'deki çoğu tps oyununda olduğu üzere ön tuşlarla kapatılmış, güzel de olmuş. şimdilik aktaracaklarım bu kadar, devamı ilerleyen günlerde gelecek.
 • metal gear solid hd collection olarak, ps2 için çıkmış mgs oyunlarıyla beraber ps3 ve xbox 360'a geliyor.

  http://uk.ps3.ign.com/objects/110/110044.html
 • psp sahibi bir insanın psp'si olduğuna en çok sevindiği oyun budur oyun resmen aletin hakkını sonuna kadar veriyor gerçekten herkesin oynaması gereken bir oyun allah kojima'ya uzun ömürler versin
 • hideo kojima tarafından "the mgs5 inside me" olarak nitelendirilen oyun. içeriğini, barındırdığı detayları görünce harcanan emeği daha iyi anlıyorsunuz. hak ettiği ilgiyi görememesini psp'ye bağlamak lazım. yoksa diğer mgs'lerden hiç bir eksiği yok, hatta getirdiği yeni konseptlerle * fazlası bile var denebilir. zaten her yaptığı oyunda üstüne koyarak giden hideo kojima'dan bahsediyoruz, başka bir şekilde olamazdı.
 • metal gear solid 5 the phantom pain çıkmadan önce bir kere daha oynanması gereken, serinin tüm oyunları gibi harika olan oyun.
 • sanırım metal gear solid 4 hakkında yapılan "yaa çok video var, biraz da biz oynasak" yorumlarına tepki olarak doğmuş oyun. şaka bir yana, metal gear serisindeki diğer oyunlara kıyasla (portable ops hariç tabii ki) çok daha tekdüze bir oyundur. kesinlikle kötü değildir, zaten ana hikayeye dahil olduğu için mutlaka oynanmalıdır. ama benim gözümde ancak "metal gear solid 4.5" olabilir. o çok eleştirilen ara videolar, konuşmalar vs. olmayınca, oyun metal gear atmosferinden çok şey kaybediyor.
 • psp çıkışlı olduğu için ara oyun zannedilir ama tam aksine, metal gear solid 4 guns of the patriots'dan bile daha önemli bir ana senaryo oyunudur.

  metal gear solid 3 snake eater altyapısı olan, oyunun sonunda big boss'la beraber the boss'a üzülmüş metal gear severler için yeri başkadır bu oyunun. teoride her ne kadar big boss'un metal gear ve metal gear 2 solid snake'deki villain haline giden yollardan biri olsa da, pratikte bu teori metal gear solid v the phantom pain yüzünden desteksiz kalmıştır.

  elimizdeki canon senaryoya göre big boss hala kötü bir şey yapmış değil hatta tam aksine, ha bire dünyayı kurtarıp duruyor.

  oyunda bir yer vardı ki çok değişik şeyler tecrübe ettirdi bana ;

  --- spoiler ---

  big boss, yüzleşmek, hesap sormak için gittiği, peace walker'ın bulunduğu hangarda zadornov tarafından yakalanır, infaz edilmek üzeredir. klasik infaz öncesi konuşmaları yapılır, kötü adam bütün planını esas oğlana anlatır vesaire.

  zadornov tam tetiği çekmek üzeredir ki hangarın kapıları patlar, en önde commander miller, onun arkasında amanda ve chico, onların arkasında ise her bireyiyle birlikte bütün militaires sans frontieres ordusu yardıma gelmiştir.

  amanda'nın venceremos çığlığıyla birlikte "yürüyün lan !" diye bağırarak desteğe koşasım geldi, bağırdım ama ekrana koşmadım. * daha sonra ki "vic boss, vic boss, vic boss !" tezahüratları ise on numara final oldu.

  peace walker oynamış olanlar bilir, ordunuzu tam anlamıyla siz kurarsınız, mother base'e aldığınız askerleri yeteneklerine göre birer birer gruplandırırsınız, yüksek rank'li asker kovalamaktan canınız çıkar, her birini özenle seçersiniz vesaire. bu cutscene'in benim için bu kadar özel ve güzel olmasının sebebi kendi ellerimle kurduğum ordunun götüm sıkıştığında yardıma koşmasıydı. en önde miller'ın olması ise tarifsiz bir duygu. can dostum benim. *

  ilgili sahne ; vic boss !

  --- spoiler ---

  bir oyun düşünün ki, son boss battle'ının müziği şu olsun ; koi no yokusiryoku *

  psp'nin en iyi oyunlarından biri olmasının yanı sıra, en iyi 3 metal gear solid oyunundan biridir peace walker. metal gear solid sevip de bu oyunu oynamamış olanlara kesinlikle tavsiye ediyorum. kontrollere, grafiklere pek takılmayın çünkü manyak derecede story driven bir oyun bu.
hesabın var mı? giriş yap