• özür dilerim ama bir sinema öğrencisi ve tüm türk sinema tarihi kitaplarını hatmetmiş biri olarak metin erksan'ın hiç de ilk türk yönetmenlerinden olmadığını söylemek zorundayım.
  (eğer makedonyalı mannakis kardeşleri osmanlı tebaasından olduğu halde gözardı edersek ilk türk yönetmeni yarbay fuat uzkınay'dır,ayestefenos'taki rus abidesinin yıkılışı adlı belge filmiyle.)
  metin erksan için doğrusu: 1945 sonrası sinemacılar kuşağının önemkli isimlerinden ve türkiye'nin ilk auteur yönetmeni.
 • bu yönetmen yüzünden sinema dersinden kaldim..
  ayrica metin erksan için türk sinemasinin ilk yönetmeni ibaresini ilk kez burada duyuyorum..
  ilk yönetmenler tam olarak bilinmemekle mannakis kardeşler veya fuat uzkinay'dır..
 • "sevmek zamanı" filmi ile apayrı bir yerde oldugunu kanıtalyana yönetmen
 • kendisine türk sinemasının ilk 'yaratıcı yönetmeni' diyebiliriz. hem de gönül rahatlığıyla.
 • metin erksan susuz yaz ile türk sinema tarihinde uluslararası bir yarışmada birincilik ödülü alan bir filme imza atmış ilk yönetmendir. 1964 berlin film festivali en iyi film altın ayı ödülü. bu nedenle yazan suser entryiyi aradan çekmiş olsa da kafasını karıştıranın bu olduğunu düşünüyorum. metin erksanı türk sinema tarihinde ilk yapan budur.
 • aşık veysel'in hayatı - karanlık dünya adlı filmin senaristliğini, dokuz dağın efesi (1958), gecelerin ötesi (1961), yılanların öcü (1962), acı hayat (1963), susuz yaz (1963), sevmek zamanı (1966), kuyu (1968), sensiz yaşayamam (1977) filmlerinin de yönetmenliğini yapmıştır. türkiyenin ilk ve en iyi yönetmenlerinden biridir, zaten başarısını susuz yaz filmi ile aldığı berlin film festivali 1.lik ödülü ile de kanıtlamıştır.
 • 1 ocak 1929 'da çanakkalede doğmuş yönetmen.ilk filmi 1952 yapımı karanlık dünya dır. susuz yaz, acı hayat,sevmek zamanı, gecelerin ötesi bilinen filmleri arasında.
 • 70'li yıllarda trt'ye cektigi 4 ayrı hikayeden olusan dizilerle ve ozellikle sevmek zamanı adlı filmi ile halk tarafından anlasılmaz, bunalımlı yonetmen olarak tanınmıstır
  hanende melek ,bir adam yaratmak isimli 2 diziyi hatırlıyorum digerlerini cıkaramadım.
  bir bolumde tren istasyonunda donmus,kıpırtısız duran insanlar vardı, bir adam yaratmak 'ta adam film boyunca pencereden bakar,bahcedeki agacta asılmıs olan kendini gorurdu.
  sevmek zamanında musfik kenter sevdigi kadının kocaman bir fotografı ile golde sandalla gezer boyle surrealist ve nefis goruntuler vardır filimlerinde
  susuz yaz ve sevmek zamanı donemlerini asmıs oncu filmlerdir.
 • "türk edebiyatında kemal tahir'den gayrısı kese kağıdından ibarettir mealinde sözler söylemiş olan ve cumhuriyet gazetesindeki köşesinde dil harikaları yaratan yönetmen. bir kitabındaki biyografisinde kendisini "türk ırkına mensup bir ailenin çocuğuyum" diye tanıtmıştır.

  siyaseten durduğu ve kullandığı dil bir yana türk sinemasına genç yaşından beri kattığı güzelliklerle asla unutulmayacaktır. kurtuluş kayalı bir kitabını "büyük türk kültürünün mümtaz siması metin erksan'a" diyerek kendisine ithaf etmiştir. film yaptığı dönemlerin estetik, teknik ve de ekonomik imkansızlıkları göz önüne alındığında saygı duyulası isim. ki o dönemlerin yapıtlarından bazıları bugün bile aşılamamış durumdadır.
hesabın var mı? giriş yap