• dersim'li iki kardeş...türkçe, kürtçe ve zazaca şarkıları olan, aynı zamanda "yaşlılar dersim türküleri söylüyor" ile derleme yapabildiklerini de ispatlayan müzisyenler...

  albümleri:
  deniz koydum adını
  renklerde yaşamak
  yaşlılar dersim türküleri söylüyor
  ferfecir
  sürela
 • grup yorum'un kurucularindan olan, kürtçe, zazaca ve türkçe türkülerin, deyişlerin de yeraldığı, aralarında, munzur, cemo, berivan ve ferfecir gibi klasiklerin de bulundugu eserlerde emekleri gecmis,hasan hüseyin'den, ahmet telli'den derleme ve uyarlama yapmis, dersimli iki kardes. dersim'i, dersim yöresi öykülerinden, ağıtlarından derlenen "yaşlılar dersim'i anlatıyor" eseriyle, geçmişten günümüze taşıyan, halkbilimci biraderler. (bkz: ape musa)
 • altinci albumun ismi misafir anlamina gelen "meyman"dir.
 • dersim pülümürlü iki kardeş. kemal'in ödtü'de okurken katıldığı bir yürüyüş nedeniyle aldığı ceza, ülkeyi terketmesine neden olmuş. ancak nasıl oldu bilmiyorum daha sonra bununla ilgili yasal zorunluluk kalmadı, sadece askerlikle ilgili nedenlerden dolayı kemal türkiye'ye dönmeyi tercih etmedi. kemal, almanya'dayken metin kahraman, serdar keskin, ahmet kirgil, umut kahraman, doretha annelis isimli müzisyenler başta olmak üzere birçok müzisyenle çalıştı, birlikte konserler verdi. 22 yıl sonra 2014 yazında dersime gelebildi.

  her iki kardeşin de ses olarak birbirini tamamlayan bazen de birbiriyle çok benzeşen yanları var. 1990'lı yılların ortalarında bu güzel eserleri seslendirenleri tek kişi olarak düşünenler vardı. hatta türkiye'de olan metin'e "metin sensin, kemal almanya'da, eee kahraman nerde?" soruları yöneltildiğini metin bir programda anlatmıştı.

  aleviliğin zazaca ve türkçe özgün kaynakları başta olmak üzere zazacaya ilişkin çok kulvarlı çalışmalarıyla kültürel alana katkıları muazzam. yaşlılar üzerinden sözlü tarihi canlı tutma, kutsal olanları yeniden yorumlayıp koruma gibi elini taşın altına koyan çalışmaları yaptılar, yapıyorlar. araştırmalarını ve müziklerini oldukça kıymetli buluyor, daha üretken uzun bir ömür diliyorum.
 • cok severek dinlerdim ......... kardeslerden metin in "sanatci kaprisleri"ne kendi gozlerimle sahit olana kadar.
 • 14 ekimde ankara'da fikrim bar da cikacak olan kardesler
 • guzel muzik yapmaya baslayanin gruptan ayrilmasi olarak bir grup yorum klasigidirler.
  butun albumlerinin yeri baskadir da ferfecir ayrı bir huzun klasigidir.
 • kemal müziği yapar metinde icra eder. kemal'in türkiyeye girmesi hala yasak olduğu için almanyada yaşamaktadır. konserler de ikisinin de adı yazılır ama sadece metin kahraman ve orkestrası vardır.
hesabın var mı? giriş yap