• muttefikler ise machine gun olarak cevirip kisaca mg42 demislerdir.
 • 1942'de mg34'ün geliştirilmesiyle ortaya çıktı. üretimi mg34'e oranla da ucuzdu ve daha çabuk üretilebiliyordu. mg34'e oranla cephe koşullarına daha dayanıklıydı ve ısınan namlusu soğuk namluyla 5 saniyede değiştirilebiliyordu. uzunluğu 123cm, ağırlığı ise 11 kg'dir. kesintisiz olarak dakikada 1200 mermi atabilir. bu yüzden müteffiıkler tarafından "hitler'in motorlu testeresi" adı verilmiştir. pratikte hafif makineli olarak 250, ağır makineli olarak 500 mermi atabilmektedir. etkin menzili hafif makineli olarak 800, ağır makineli olarak 2500m'dir.

  (bkz: fg42).
 • alman ordusunda halen hitler säge * ismiyle anilan, olum makinasi. araliksiz atis halinde bir insani boydan boya kesip atabilmesiyle unlenip bu sifati alan makinali tufekle ilgili, askerligini yapmis alman is arkadasimin rivayetine istinaden ; tufekte yapilacak bir kac ince ayar ile kesintisiz atis kapasitesini 3-4 kat artirmak mumkunmus lakin namlu darmadagin olmaktan kurtulamiyormus... mis mis da mus mus...
 • call of duty serilerinde yanınızdaki askerlerden biri mutlaka "it's an eemmciii fortiituuuuuu" diye çığırır. ilk önce onu öldürün sonra gidin makinalıyı etkisis hale getirin.
 • saving private ryan filmindeki meshur cikarma sahnesinde karaya cikan müttefik askerlerine tepedeki alman mevzilerden ölüm yağdiran silahlar işte bunlardir.

  (bkz: normandiya çıkarması)
  (bkz: omaha beach)
 • https://eksiup.com/7a96b1f6286
  --- spoiler ---

  bir alman paraşütçüsü omzuna aldığı tam otomatik mg42'si ile ateş açıyor...
  bu nadir görülen bir karedir. nedeni için, savaş zamanının en iyi makineli tüfeği olarak anılan mg42'nin detaylarına, hatta biraz daha geriye giderek mg34 ile başlayan tarihçesine inelim.
  ünlü sanayi firması rheinmetall'den louis stange tarafından dizayn edilen ve 1936 yılında üretimine başlanan mg34 almanların "her ihtiyacı sağlayacak tek bir silah" felsefesini karşılamıştı. kısa süre içerisinde sahadaki tüm türev silahlar geri çekildi ve mg34 ıı. dünya savaşı'nın başlaması ile alman ordusu'nun standardı haline geldi.
  kendisi 11 kg, tripodu 23,5 kg olan mg34 nadiren iki, genellikle 3 asker tarafından taşınıyordu ve bipodun (iki ayaklı destek) üzerine yerleştirip askerlere veya tanklara karşı kullanılabilirken tripodun (üç ayaklı döndürülebilir destek) üzerine yerleştirilip uçaksavar olarak da kullanılabiliyordu, zira 3500 metrelik bir menzile sahipti. dakikada 800 mermi atabilen mg34, hava soğutma teknolojisi ile sürekliliğini korumaktaydı. nitekim savaş sonuna kadar 345.000 adet mg34 üretildi.
  fakat tüm bunlara rağmen mg34'ün başlıca bir problemi vardı: "üretim problemi". tasarlayan ve üreten firma, en üst düzey silahı üretmek için mg34'ün yapımında, nadir bulunan hammaddelerden faydalanmışlardı. bu nedenle de üretim hem yavaş ilerliyordu hem de oldukça pahalılaşıyordu. cephe sayısı arttıkça ve savaş harlandıkça talep arttı ama arz yetişemez oldu. mauser ag tarafından idare edilen yeni üretim merkezleri de kuruldu ama yine yeterli olmadı. daha çabuk üretilebilen, yeni ve en az mg34 kadar etkili bir silahın üretilmesi gerekiyordu.
  1942 yılında bu ihtiyaç ilk meyvesini verdi ve mg42 doğdu. 50 mermilik kemerleri ateşleyen ve eğitimli bir ekip tarafından yeniden doldurulması oldukça kolay olan mg42, 250 mermilik bir cephane kutusunu devamlı bir ateşle yaklaşık 13 saniyede
  tüketiyordu. bu sayı dakikada ise 1200'e çıkıyordu.

  fakat bu güç ve serilik mg42'ün kendisini kullananı dahi geri itmesine sebep olabiliyordu zira mg42'de tek atış diye bir kavram yoktu, tam otomatik olarak sadece devamlı atış yapılabiliyordu. bu sorun da tripod kullanılarak çözülüyordu, o nedenle ıı. dünya savaşı fotoğraflarında mg42'yi tripod veya bipod üzerinde görmek olasıdır. bu fotoğraftaki gibi, 1,22 m'lik ve 11,5 kg'lık, savaşın en seri makinalı tüfeğini omuz üzerinde stabil tutup ateşlemek sadece özel eğitimli askerlerin alabileceği bir sorumluluktu.
  yeni mg42 hem mg34'den birçok alanda daha etkiliydi hem de daha seri üretilebiliyordu. nitekim savaş boyunca, 1942 yılında 17,915 adet, 1943 yılında 116,725 adet, 1944 yılında 211,806 adet ve 1945 yılında 61,877 adet mg42 üretilmiştir. temel üretim yerleri ise suhl'daki gustloff-werke, borsigwald'deki mauser ag-werke, viyana'daki steyr, dobeln'deki grossfuss ve maget'ti.
  atakan büyükdağ
  --- spoiler ---
 • hitlerin testeresi (hitler's buzzsaw) olarak da bilinen 2.dünya savaşında kullanılan dakikada 1300 mermi atabilen bir stationary mg
 • tarihin en başarılı ve efsane olan, alman yapımı ikinci dünya savaşında kullanılmış makinalı silahı. nam-ı değer hitler'in testeresi.
hesabın var mı? giriş yap