• istanbul jazz festivalinde bir adet kontrbass ve sampler ile bana göre inanılmazı başarmış muazzam müzik insanı.bi de gelmesi gereken vokalist olsa idi ne oranda coşabileceğimizi tahmin bile edemiyorum.

  guru kıyafeti ile hare krishna ekolüyle beynime kazındı ilk etapta alınası albüm sıralamasına girdi.
 • sampler olayı beni de yardı bitirdi. ayrıca dj in katılımı da muazzamdı. cibicicibicibibi diye.
  dj i konserin ertesi günü istiklal caddesinde yürürken görmem ise ayrı güzeldi. kontrbass üstadının karizması üst seviyedeydi. lakin otisabi nin safari tutkusu yüzünden mekandan ayrıldık ve roxy e gittik. oldu mu yani.
 • muzigi imogen heap'in nacizane sesiyle birlestiginde "embers of love" adindanki muhtesem sarkinin ortaya ciktigi sanatci. bi de kazaa kullancilari embers of love i decembers of love diye kaydetmese....
 • dunyalar guzeli isvicreli sarisin kadin vokalin de sarki soylerek eslik ettigi konseri 4 kasim persembe aksami aksanat' taydi. perkusyon da vardi. mich gerber zaten cubuklarla tellere vurup ritmi loopa aliyor sonra ustune basini caliyor, sonra da onun ustune caliyor.
  daha onceki gelisinde mercan dede ile tanistigini ve cok etkilendigini soyledi, ve mercan dede' den birseyler caldi. zaten bir "dogu" havasi vardi cogu parcalarinda.
  mizrapi kontrabasin klavyesinde vurarak ud benzeri bir ses cikarmasi guzeldi. dunyalar guzeli isvicreli sarisin vokal, bikac sarki soyledikten sonra gitti. (ismini cikaramadim fakat websitesinden edinilen bilgiye gore jael; ki eger oysa kendisi lunik adli bir grubun sarkicisi ve cok da taninmis bir isim). http://www.michgerber.com/default.html
  kullandigi sample unitesinden surda bahsetmis:
  http://www.globalbass.com/…/aug2001/mich_gerber.htm
  bu konserde caldigi sey kontrabas sayilir mi bilemem kucucuk bir seydi; globalbass' taki soylesisinden anlasildigina gore 2/4 bir aletmis.
 • (bkz: zumurud)
 • kontrabas'i keman gibi kullanan adam.
 • yakin zamanda cikan wanderer isimli albumuyle muzik calarima ilk siradan giris yapan muzisyen. su anda turnededir, insallah istanbul'a da gelirdir.
 • shamal isimli şarkısında açık açık ah bir ateş ver türküsünün melodileri duyulmaktadır.
 • 23 haziran'da the seed'e konuk olacak kontrabas sihirbazı.

  mich gerber, elektrik kontrbas
  gert stäuble, davul
  fredrik gille, perküsyon
  joy frempong, vokal

  isviçre’de bern’de yaşayan klasik müzik eğitimli kontrbas sanatçısı ve besteci mich gerber, klasik müzik, avant-garde deneyimler ve teknolojinin ulaştığı noktalar arasındaki gizli köprüleri keşfediyor.

  klasik ve çağdaş arasındaki füzyon bilinci gerber’in sanat anlayışını özetliyor. mich gerber, kendine özgü sampling tekniğiyle, yalın melodik kesitleri canlı performans sırasında düzenleyip, klasik müzik formları ve çağdaş ritimleri harmanlıyor. müziğinde tekrarlar ve katmanlar kullanarak büyüleyici armoniler ve inanılmaz bir canlı performans dinamizmi yakalayan gerber, kontrbasını vurmalı bir saz gibi kullanarak, sanki solo bir akustik bas orkestrası oluşturuyor, böylelikle enstrumanının sınırlarını zorluyor.

  her ne kadar müziği çağdaş bir duygu yaysa da kendine has sesini yaratmak için eski ton sistemlerini de incelemektedir. orjinal bestelerindeki kutsal, soyut ve doğuya has dokunuşlar, dinleyicilerinin farklı dünyalara girmesine yol açıyor. enstrümanının etrafında dans ederek yaptığı bedensel oyunlar, 200 yıllık kontrbasına kendi kimliği olan bir partner gibi davranan mich’in konserlerine teatral bir hava katıyor. “mystery bay” ve “amor fati” albümleri, “the endless string” toplaması ve josé padilla (café del mar), imogen heap (urban species) gibi ünlü isimlerle yaptığı ortak çalışmalarla gerber gelecek ve geçmişi sanatın sınırsızlığı içinde buluşturuyor.
hesabın var mı? giriş yap