• elric saga'sini yaratmasiyla taninmi$, yazarlik yaninda bir suru degi$ik i$ yapmi$ bir yazar .
 • şu ana kadar okuduğum en etkileyici ve sürükleyici kitapları yazan kişi. elric destanı 1. kitapta yakut taht ve civarının anlatımını okurken kendimi o asaletin ve gücün altında ezilmiş hissettim.
 • elric'den sonra hawkmoon serisini de yazmistir
 • cogunlukla "elric" isimli karakteri ile tanınsa da "iste o adam" ve elric'in de bir parcası olduğu "eternal champion" serisi ile kurgu gücü insanı sasirtan, henüz 15 yaşındayken tarzan dergisinin editorlugunu yapan, londra'nın 2.dunya savasinda bombalanmasında orada bulunan, ufak yasta genelev gitaristligi yaparak kendi deyimiyle "butun aski ve muzigi" oralarda ogrenen, bir aralar rock gitaristligi de yapan, j.g. ballard'in unlu bir yazar olmasini saglayan, karakterlerinin acitan diyalogları ile okuyucuyu kilitleyen, olmeden önce istanbul'u mutlaka gormek isteyen, su anda 1920lerde istanbul'u yazmakta olan, belki de yasayan son sci-fi/fantasy ustası.
 • birsürü fantasy yazarlarının kendi karakterlerini yaratırken bir parça koparmış olduğu bir karakter (elric) yaratan fantasy yazarıdır. elric'in izlerini; yaptıklarının yanlış olduğunu değerlendirip halkını terkeden drizzt'de, hastalıklı yapısı ve en az elric kadar derin iç dünyası ile (dış görünüş benzerliğinden bahsetmiyorum bile) elric'in neredeyse birebir kopyası olan, sadece elric'in doğuştan sahip olduğu gibi bir güce ulaşması için uğraşmak zorunda kalan raistlinde görebilirsiniz.
 • cirith ungol'un en çok etkilendiği yazar.
  tüm albüm kapaklarında michael whelan tarafından çizilmiş elric ilüstrasyonları bulunmasından da bunu anlayabiliyoruz.
  ayrıca chaos descends ve nadsokor parçalarında elric hikayeleri anlatmışlardır.
  umarım onlar da blind guardian'ın akibetine uğrayıp frpci gençlik tarafından piyasa edilmezler.
 • olayları kurgulaması ve uslubuyla diğer yazarlardan oldukça farklı bulduğum, eternal champion serisiyle efsaneleşmiş bilim kurgu/ fantazi yazarıdır... yarattığı karakterlerin temelde "insan"cıl duygulardan nasibini almış olmaları dikkat çeker... bilinen birçok fantazi kahramanı****nın aksine; aşırı abartılmış, şişirilmiş, süslenmiş hatta zaman zaman zorlanmış hissi veren karakterler değildir moorcock karakterleri... düşünen, sorgulayan, arayan, kendiyle çelişen, doğruların yanında yanlışlar da yapan ve bu yanlışların bedelini ödeyen, okuyucunun olmaya özendiği değil kendilerinden birşeyler bulduğu karakterlerdir...
 • altikirkbe$ kitaplarinin onunde yazan biyografisi ise:

  1939 yılında mitcham, surrey'de doğdu.orta sınıfın biraz altında, sıradan bir ailenin çocuğuydu.okulla arası pek iyi sayılmazdı ama gazeteci olmak istiyordu ve on yaşından itibaren fanzinler çıkarmaya başladı.on beş yaşına geldiğinde ise ilk öykülerini ve yazılarını satıyor, soho kafelerinde gezinerek dönemin etkisiyle blues gitaristi olma yolunda ilerliyordu.sonradan ünlü gitarist peter green'e (fleetwood mac grubundan) ilk akorları kendisinin öğrettiğini söyleyecekti.çeşitli yerel blues gruplarında yarı profesyonel olarak çaldı.on yedi yaşına geldiğinde edgar rice burroughs fanzini tarzan adventures' de editör konumuna yükselmişti.kovulmasından sonra bir süre serbest gazetecilik ve soho'da blues gitaristliği yaptı, ardından gitarını alarak paris'e gitti.

  science fantasy magazine için elric hikayeleri yazmaya başladı.avrupa'da otostop yaparak gezindi, bir süre isveç'te takıldı, sonra yeniden otostopla paris'e döndü.beş parasız olarak ingiltere'ye döndüğünde beatles fırtınası başalmıştı.isimlerini en az 82 kere değiştiren bir grupla asla yayınlanmayan bir demo albüm kaydetti.

  1964 yılında new worlds' un editörü oluyordu ve bk ortamında çok önemli işler yapmaya başladı.1967 yılında behold the man ile nebula ödülü kazandı.şiirleri, eleştirileri ve kısa öyküleri yayınlandı.bk'dan fantaziye, tarih ve mizaha kadar çok geniş bir yelpazede yazan moorcock, en yaygın olan " melniboné'lu elric" dizisi ile tanınacaktı.

  pek başarılı olamasa da müzik ortamından bir türlü kopamıyordu.70'lerin başlarında hawkwind adlı rock grubuyla işbirliği yapmaya başladı.ismini moorcock'ın hawkmoon adlı bir karakterinden alan grup müziğinde bk temalarına yer verecekti.bu grupla birlikte yaptığı çalışmaların yanında, bir süre amerikalı grup blue öyster cult'la söz ve kayıt çalışmaları da yaptı.1981'de [1975'de kaydettiği] kendi solo albümü new world's fair' i çıkardı.

  seksenden fazla kitabı yayınlanmış olan moorcock, world fantasy ödülü, nebula ödülü, august derleth ödülü, guardian fiction ödülü ve british fantasy ödülü gibi çeşitli ödüller kazandı.teksas'ta yaşıyor ve yazmayı sürdürüyor.
 • "1940: young hitler! such a cantor!"
hesabın var mı? giriş yap