• 1900 yilinda asil meslegi lastik uretmek olan andre michelin tarafindan zenginlerin yeni yeni arabalarinda gezip tozarken ugramalarina degecek yerleri belirtmek amaciyla hazirlanmis bir rehberin "iste burasi tam agziniza layik" yildizi. oteller, restoranlar ve chefler icin kullanilir. yalniz arkadaslar bu yildizlardan vermek konusunda pek bir cimriymisler ve istedikleri adamdan geri de alabiliyorlarmis. hatta 2003 subatinda, restoraninin yildizinin geri alinacagi konusunda cikan dedikodular yuzunden bernard loiseau adindaki fransiz chef intihar etmis.

  (bkz: mon dieu)
 • bir michelin yıldızı "kategorisinde çok iyi bir restoran", iki michelin yıldızı "tekrar ziyaret etmeye değer mükemmel bir mutfak", üç michelin yıldızı ise "özel bir seyahate değecek kadar olağanüstü bir mutfak" anlamına geliyor. michelin yıldızlı restoranların tüm dünyadaki toplam sayısı 1593. bunlardan sadece 50’si üç yıldıza sahip. değerlendirme esnasında;gizli denetim de yapılmaktadır. bir defasında fransanın ünlü bir restoranında rezarvasyon yaptırmak isteyen bir michelin yetkilisi bir türlü rezarvasyon yaptıramamış ve en sonunda michelin yıldızları veren heyetten olduğunu açıklamıştır, bunun üzerine rezarvasyonu yapılmış, ancak restoran yetkilileri durumu kontrol etmek için büyük bir heyecan ve merakla komiteyi aramış ve böyle bir çalışanlarının olup olmadığını sormuşlardır? aldıkları cevap ise; ''evet kendileri şimdiye kadar bizim komitemizde yeralmaktadır ama şimdi işine son verilmiştir'' gizlilik esas!
 • restoran dünyasinin oskari.
 • restaurantlar 3 yildiz uzerinden her yil degerlendirilmekte olup genelde fransizlar sayica ondedir. ocelik michelin in listesine girmektir. onerilerde yer alirsiniz sonra yeterince iyi iseniz yildiz almaya hak kazanirsiniz. tek yildiz alanlar bile parmakla gosterilirken 3 yildiz alani dusunemiyorum bile.

  genelde restaurantlar michelin nin oneril listesine girdik diye camlarinda reklam yaparlar ama daha 'yildizimiz bir zamanlar vardi' diyene rastlamadim.
 • tokyo'da fransaya göre iki kat daha fazla varmış bunlardan. sokaklarında 160 sterline bira içebileceğiniz bir şehirden beklenir.
 • (bkz: san sebastian)
 • michelin'in yıldızı diye düşünürsek..

  (bkz: bibendum)
 • tek yildizli olani dahi etkileyici ve farkli bir tecrube yasatmistir, diyar diyar seyr-u sefer eyleyerek turlu turlu dunya mutfaklarini tatmis olan zat-i alimde.

  bir sonbahar aksami kopenhag'da tesrif ettigim formel b isimli 2004 yilindan beri michelin tek yildiz sahibi restoranda, tum avrupa teammullerinin aksine geceyarisina kadar suren, irili ufakli ve hepsi birbirinden ozel yaklasik 15 cesit leziz servisler esliginde 6 saatin nasil gectigini farketmedigim bir aksam yasadim. her gelen servis esliginde ozel olarak eslestirilmis beyazindan, kirmizisina, ice wine'ina kadar en secme saraplar da ayri bir lezzet cumbusu yaratmisti tabi.

  gecenin akilda kalan bir diger yani da kisi basi 1800 danimarka kronu, 500 turk lirasini gecen hesapti belirtmeden gecemeyecegim ohom.
 • (bkz: l'arpege)
  (bkz: alain passard)
hesabın var mı? giriş yap