• dünyanın en yavaş intiharı gibi hissettirir.

  7-8 aydır çalıştığınız iş yerinde; birisi size iyi akşamlar dedi diye, gidip anneyi aramak demektir. daha da kötüsü annenin de şaşırıp "hayırdır inşallah" demesidir :/

  her seferinde farklı şekilde karşılık verilse de, hep aynı kalan durumdur.

  yöneticilerin bile halinize üzüldüğü, o yüzden sizin için pozisyon uydurup; profesyonel mobbingçilerinizden uzaklaştırmasıdır.

  uzaklaşan, mobbing azalarak bitse de, o iş yerine girildiği anda yine de ürkek, tırsak ve ağlamaklı olmaktır. (neyse 8 ay sonra işten çıkıyorum, geri sayım gibim bir şey)
 • genel anlamda akademia, özel anlamda ankara'da durumun feci olduğunu gördüğümüz yıldırma.
  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22468269.asp
 • çaycı deyip geçmeyin bu işi ödev edinmiş insanlara da denk gelebilirsiniz.zira yüksek oranda başarı elde etmesi de aşikardır.
 • zaman zaman basima gelen ve su zamana kadar zar zor basimdan savabildigim aci durumdur.

  insanlarin neden yaptiklarini bile anlamis degilim.
  karsidaki insanla aramda bir rekabet yok.
  mudurum degil bir sey degil, ya da ne biliyim aramizda bir husumet falan yok.
  tek farkimiz hiyerarside benden yukarida olmasi.

  evet bazen bu bile yetiyor insanlarin boyle sacma sapan girisimlerde bulunmasina.
  mesela bugunku olay su; soz konusu kisiden yardim istiyorsunuz, yardimdan kastim da size verilen gorev onun alanini ilgilendiriyor, onun kisimlarinda ondan yardim almak zorundasiniz cunku birtek o biliyor.
  soz konusu kisi size yardim etmesi gereken yer yerine sizin yaptiginiz ise bakip, isle tamamen alakasiz olarak surasi neden yamuk, burasi neden bozuk bilmem ne diye laf yetistirmeye baslayabiliyor.
  birincisi laf ettigi yer kendisinin hic fikri dahi olmadigi sadece bana ait olan bir yer. zaten sikinti da orada sadece benim yaptigim yerin kotulenmeye calisilmasi.
  soz konusu bu olaylar bir email thread icinde geciyor ve thread icinde mudurler vesaireler de ekli. ve durumun siddetini 10 kat daha da artiriyor.
  ayrica soz konusu kisi takim icinde cok onemli bir yere sahip olmasindan oturu mudurler tarafindan cok seviliyor.
  bense geleli 2 sene olmamis henuz.
  boylesine zor bir durumda benim tarafimdan %100 hakli oldugum halde yapabilecek cok fazla seyim yok.
  kisi beni zor duruma dusurerek yardim etme yukumlulugunden de kurtulmus durumda ve ben isimi de yapamiyorum, ertesi gun belki laf isitcem sirf bu yuzden.
  insanin uzerindeki stresi 10'a katlayan birilerinin usengecligi ya da gereksiz ego tatmini yuzunden insani hayattan sogutan bir olay.

  yalniz neyseki simdilik hiyerarside ondan daha yuksek iki kisi yaptigim yeri oyle yaptigim icin yine ayni email thread'de kutlayarak cevap verdiler ve soz konusu kisiyi susturdular.
  lakin sorun olan su ki;
  simdilik stresimden kurtulmus olabilirim
  ama
  durduk yere malin birinin nefretini kazanmis oldum,
  ayrica hala o malin yardimina ihtiyacim var malum kisim icin.

  umarim yarin guzel bir gun olur.
 • olmadığına inandığım bir kurum yok.
 • mobbing yapanın insan olmadığı, mobbinge sessiz kalanın karaktersiz olduğu, mobbinge uğrayanın ise hayattan artık tat almadığı durumdur. bir mobbingciyi yakalamak çok kolaydır. bir kere çok kendilerini beğenmiş olurlar, kincidirler, egoisttirler, güce taparlar ve ellerindeki o anlamsız güce de tapılmasını isterler. şirket içerisinde muhbirleri vardır, ve onlara prens/prenses gibi davranır. ara kademeyi de öyle bastırır ki, onlar da bu prens ve prenseslere aynı hassasiyeti gösterirken bulurlar kendilerini. bu mobbingciler iyi insan sevmezler, daha doğrusu iyi insan gördükleri zaman dayanamazlar ve mobbing damarları kabarır. ayrımcıdırlar, çalışanları birbirine düşürürler, çalışanı motive etmezler, hastalanırsınız, yalan sanarlar, ameliyat olursunuz, işten kaçmak için ameliyat olmakla suçlarlar sizi, genelde arkadaşları yoktur, çevresindeki bi iki gerizekalı da ya yalakasıdır, ya da oda kendi gibi pisliktir. seviyesiz espri yapar mobingçi, müşterinin yanında seni azarlar, satışçı olsan bile.. iyi çalışanı başka departmanlara yollar, kafasında bir sıra vardır, o sıraya göre eleme yöntemiyle mobbing uygulamaya itinayla devam eder. yanınızdan geçerken sadece size selam vermez, üst yönetime sizin hakkınızda yalan yanlış bilgiler verir. yeni gelen insanları odasına çekip sizinle konuşmaması için uyarır. ya çok iş verir, ya da pasifize eder. bazen ikisini sırayla yapar, sizin sabrınıza göre değişir bu süreç. olası en ufak müşteri şikayetini yazılı talep eder müşteriden, ve yeri geldiğinde size karşı kullanmak için saklar. kendisi bu kadar kötü olduğu için herkesi kendi gibi sanar ve doğal olarak genelde imza atmaktan, ya da yazılı dönüş yapmaktan uzak durur. mesaiye kaldığınızda ara kademe yöneticiden dakika dakika sizi takip etmesini ve raporlamasını ister. genelde muhbiri ve yalakalarını çevrenize koyar, sizi operasyona boğar, kayırdığı elemanın işlerini de size verir, ama geri kalan herkes memnunken bir tek o memnun olmaz. özellikle mobbingçi erkekse kadınları sevmez. kadınlara mobbing yapmak daha kolay gelir. gerçi benim esinlendiğim mobingçi pislikte cinsiyet ayrımı yok neyse ki. o kadın erkek ayırmadan herkese aynı iticilikle yaklaşabiliyor.

  yukarıda çok kısaca anlattığım ve tabi ki gün içerisinde türlü türlü farklı mobinglerle günümüzün içine eden mobingçiye karşı tek başınıza savaşamazsınız. kişiselleştirir ve genelde işler daha kötüye gider. mümkünse her zaman olması gerektiği gibi bir birlik ve beraberlik içinde karşı durmak gerekmektedir. hele ki ekip arkadaşlarınız varsa ve hep beraber aynı şekilde davranırsanız, herkesi kaybetmek daha maliyetli olduğundan, biraz daha insana dönecektir.

  tabi bu arada mobbingçiye beduua etmeyi ihmal etmeyin. ne demişler gün olur devran döner, horoz domalır tavuk gömer.
 • devlet dairelerinde tillahı yapılmakta olan ; insanı canından , işinden hatta ömrünün geri kalanından bezdirici seviyelere ulaşabilen pasif çin işkencesi. ulan amiri , memuru hepiniz komple hayvan mı oldunuz lan. liyakat liyakat diye yırtındığınız şey bu mu.
 • çağımızın sporu.
 • "patronlar kurban istiyor" durumu.
 • yeni başlanan her ofiste olduğu gibi benimde başıma gelmiştir ancak fazla süremeyen eylemdir. ne kadar pısırık kalırsan o kadar sömürür bu kendini patrondan sonra söz sahibi sanan sözde müdürlerimiz. azıcık dişini gösterdin mi sana diş geçirilmeyeceğini anlıyorlar ya nasıl içimin yağları eriyor anlatamam. ama iyidir mobbing döneminde olmak aslında bir nevi kendini kanıtlamanı sağlayacak velinimettir iyi değerlendirmesini bilene.
hesabın var mı? giriş yap