• tam adı moliere jean-baptiste poquelin olan, bizlerin ise daha çok moliere olarak tanıdığı şahıs, 1622-1673 yılları arasında yaşamıştır.
  • okunuşu ''molyarak'' ise küfür gibi olan isim. analar, babalar, çocuğunuzu azcık düşünün.
  • tam adı moliere jean-baptiste poquelin olan, bizlerin ise daha çok moliere olarak tanıdığı şahıs değildir. bizlerin daha çok moliere olarak tanıdığı şahıs için; (bkz: moliere)

    "görevimizi yaparken kimseye, ne müvekkile, ne hakime, hele ne iktidara tabiyiz. bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. fakat hiçbir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. en kıdemsizin en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. avukatlar tarih boyu köle kullanmadılar ama hiçbir zaman efendileri de olmadı!" şeklinde bir sözü birçok türkçe kaynakta yer alan bunun yanı sıra bu sözü söylediğine dair yabancı hiçbir kaynak bulunmayan, fransız barosuna kayıtlı avukattır. molierac'ın şehir efsanesi olduğuna dair fikirler de dolaşmaktadır.

    ayrıca yazarı j. molierac olan initiation au barreau isimli fransızca bir eser mevcuttur fakat bu iki molierac aynı kişi midir, daha doğrusu o söz ve sözü söyleyen molierac mevcut mudur hakikaten efsane midir bilemiyoruz.
  • "we are independent, while doing our job, from anyone, whether it is the cuent, the judge or even the government . and we are not asserting that there is anyone below us, but we do not accept any on hierarchically superior to us. there is no diffrence between the most senior and the junior or the most popular . lawyers have never had any slaves for the wole history, or any masters." şeklindeki sözü (türkçesi: "görevimizi yaparken kimseye, ne müvekkile, ne hakime, hele ne iktidara tabiyiz. bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. fakat hiçbir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. en kıdemsizin en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. avukatlar tarih boyu köle kullanmadılar ama hiçbir zaman efendileri de olmadı.") her avukatlar gününde* bir kez daha anılır.

    kendisi paris barosu'na kayıtlı imiş vakti zamanında.
  • bu beyefendinin tam adının moliere jean-baptiste poquelin olmasi da ayrı soru işareti zira bildiğimiz moliere'in asil adı zaten jean-baptiste poquelin. ya bunun anası babası moliere'in asil ve takma adlarını isim olarak koymuşlar ve soyisimleri de asil moliere ile aynıymış veya beyefendi adını soyadını değiştirmiş yahut su an mezarda bıyık altindan güldüğünü tahmin ettiğim bir avukat türk avukatlik camiasını fena trollemis
hesabın var mı? giriş yap