• kaç zamandır, hatta birkaç yıldır bunu yapmaya daha çok özen gösteriyorum ben. hani moral bozukluğunun kendi kendine geçmesini beklemek yerine ben bir şeyler yapmayı deniyorum. aranızda bu hallerde olan, kendilerini böyle böyle, zoraki olsa bile mutlu eden, huzur bulan insanlar da vardır, hatta birçoğunuz bunu yapıyorsunuzdur ancak bazen insanın kendinden bile haberi olamayabiliyor, hani öyleleri de varsa diye.. bir de bakarsınız moral bozukluğumuzu düzeltecek daha güzel şeyler de bulabiliriz başlık altında.
    baktım ama sözlükte bir örneğini bulamadım bu başlığın.

yaptığım şey minik hayvanların video, gif ya da fotoğraflarına bakmak, onları oradan sevmek. ne kadar mutlu ediyor beni..
    eminim sizi de mutlu edecektir bunlar. ha tabii ben böyle avutuyorum kendimi ama aranızda müzik dinleyerek, başka alanlarda şeyler ile mutlu olanlar da vardır elbet.

mesela bunun yanında ben çok düzenli halde yazılmış program kodlarına bakıyorum. çeşitli insanların aynı kodu nasıl farklı yöntemlerle yazdıklarını izliyorum. okumaya çalışıyorum vs. kafam dağılıyor, biraz becerirsem mutlu oluyorum ama moralim bozuk olduğu zamanlarda daha ayrı şekilde ilgileniyorum bunlarla.

pasta tarifleri mesela sonra. pasta yapım videoları, pastacılık bilgileri, italyan mutfağı. hamur ile ilgili olan her şey.

ardından okumak. ama ne okumak? benim gibi benzer konularda, artık neyse an, böyle hayal kırıklıklarına uğramış, tecrübelerini paylaşmış insanları okumak. yalnız olmadığımı kendime hatırlatmak.

temizlik yapmak. öyle büyük temizlikler olmak zorunda değil, mesela lavabo sürtmek, çalışma masamı toplamak. demek istediğim, o moral bozukluğu içinde bir şeyleri yoluna koyabileceğimi kendime göstermek. küçük, önemsiz de olsa.

kendime çiçek almak. sonra onların yapraklarını ayıklamak, küçük vazolara koyup evin çeşitli yerlerine yerleştirmek.

resim yapmak! evet. suluboya ile küçük küçük şeyler resmetmek. daha çok çiçek ve hayvan resimleri.

kendimi güvende hissedeceğim yerlere gitmek. mesela çiftlik benim için bu yerlerden biri. ha aynı şekilde daha önceden defalarca kez izlediğim filmleri yeniden izlemek de bana kendimi güvende hissettiriyor. ve daha önceki moral bozukluklarımdan birinde de muhakkak bunu yaptığım için bu durumun içinden de kurtulacağımın bilincini yaşamak dediğim gibi beni sakinleştiriyor.

bir de her şeyi kapatıp, telefon, internet vs. kendimi dinliyorum ben. mümkün mertebe yarattığım sessizliği dinliyorum evimde.

bu gibi şeyler işte. en azından süreci daha kolay atlatmaya yardımcı oluyor.
    başka neler yapılabilir ama, bilmiyorum..

edit: ukdeymiş, şimdi doldu.

edit: yerde yuvarlanmak da moral bozukluğuna iyi geliyor. söylemeyi unuttum.
  • kalem, kağıt ya da yeni word metin belgesi.

yıllar sonra gelen edit: başlık başa.
  • yürüyüş yapmak ; tavsiye ederim , hele bir de deniz olan bi yerde yaşıyorsanız , o mis gibi havayı içinize çekin , yavaş yavaş yürüyün ve o gün için şükredin , ölüm - hastalık dışında telafisi olmayan dert yoktur. hepsi geldiği gibi geçer. konu her ne olursa olsun , dürüstseniz bitti gitti.
  • gündelik hayatta tutunmak için herkesin denediği eylemler. temizlik yapmaktan epey bahsedilmiş, insanın ruhuna arınma hissi mi veriyordur, mekan mı rahatlıyordur bilmem ama odanızı toplamak, havalandırmak bile olumlu etki gösteriyor anında.

bunun dışında durum çok kötüyse kendinize ufak işler, görevler bulmak ve bunları sonuçlandırmak da iyi geliyor. kitaplığımı düzenlerim, raflarımı düzenlerim, kenarda köşede kalmış notlarımı temize çekerim. elinizden geliyorsa maharetinize göre bir şeyler de yapabilirsiniz, bir arkadaşınız ya da kendiniz için hediye, hatıra değeri taşıyacak. kek yapın, yemek yapın. bittiğinde küçük başarılarınız sizi daha iyi hissetirecek.

yürüyüş yapmak, şehirde kalabalıklardan uzaklaşmak zor ama merkezden uzakta yaşıyorsanız ya da uzaklaşabiliyorsanız sakin kafayla yürümek gibisi yok. hatta yine aynı sakinlikte bir yerde mola vermek, dinlenerek hayal kurmak tatil etkisi yaratıyor. mümkünse telefonunuzu kapatın, sessize alın.

içinizdekileri yazıya dökmek; dertleşmekten daha hoşuma gidiyor. ya karşımdaki insana tam olarak anlatamıyorum derdimi ya da konu değişiveriyor. yazarken böyle değil, paylaşmaktan ziyade içinizdekileri kağıda veriyorsunuz, bir yük kalkıyor yapabilirseniz.

daha garip bir sürü şey yapıyorumdur ama aklıma şu an bunlar geldi.
  • yoktur.
    olmayandir.
    bulunmayandir.
    hatta artik aranmayandir.
  • sarılmak ya da sarılarak uyumak olabilir.
  • (bkz: film izlemek)
  • köpeğinizi sevmektir. pamuk gibi olursunuz, kendinizi köpeğinizin saflığına ve masumiyetine bırakın sadece.
  • temelde iyi gelen birşey yoktur.
    ruh haliniz nasılsa, eylem de ona göre şekillenir.
    yani eyleme değer veren, sizin ruh halinizdir.
    önce eylemi yapayım, sonra ruh halim düzelsin diye bişey yoktur.
hesabın var mı? giriş yap