aynı isimde "morbius (film)" başlığı da var
 • çok sevdiğim bi adamdır bu, çizgi roman piyasasında... (bkz: dr michael morbius).
 • en sevdiğim spider-man maceralarından birinin açılış kahramanıdır. the spectacular spider-man'de geçer.

  bildiğin mezarlıkta klasik korku filmi gibi başlar. kızlı erkekli bisikletli gruba vampirimiz morbius saldırır. adamlar kaçar. morbius kızın kanını emer gider.

  peter parker'ı yakın zamanda lizard ısırmıştır ama biraz daha asabi ve gergin bir insana dönüşmesi dışında bir sıkıntı çıkmamıştır. bir malikanede kostümlü bir partiye davetlidir, gider. içeriye morbius dalar etrafa saldırır. çıkan kaostan dolayı ev sahibinin oğlunun mental rahatsızlıkları başgösterir ve çocuk süper güçlerinin kontrolünü kaybeder, etrafa zarar vermeye başlar. o sırada spider-man çatıda morbius'la dövüşmektedir. morbius spider'ın kanını içmek suretiyle normale döner, tedavi olur. fakat hikaye orada bitmez.

  kafayı yemiş olan süper çocuk iyice kontrolden çıkmış bir şekilde şehirde terör estirmeye başlar. peter lizard kanının etkisinden olsa gerek, gitgide daha sert, acımasız bir mizaca kavuşur. çatıya çıkıp bu çocuğu fena döver. millet onu fırçalar "napıyorsun sen manyak mısın, o sadece hasta" derler. spider-man "sizin de allah belanızı versin" deyip çatıya zar zor kendini atar, kostümü parçalanmaya başlar ve tamamen spider-lizard'a dönüşür.

  hikaye sonraki sayılarda devam eder ama beni en etkileyen kısmı hikayenin buraya kadarki bölümüdür. beni iyi ve kötünün her zaman net ayrımlara sahip olmak zorunda olmayabileceği gerçeğiyle bu hikaye yüzleştirmiştir. kötü zannettiğim çocuğun aslında hasta ve ne yaptığını bilmediği gerçeğiyle yüzleşmek, hep iyi olur sandığım spider-man'in de bazı zamanlar kötü olabildiğini görmek ve morbius'un ise sadece metabolik değişimlerinin kurbanı olduğunu anlamak. ilkokulda felsefi level atladığım gündür.

  aha web'de o macera serisinin bir özetini de buldum: http://www.supermegamonkey.net/…ctacular_s_59.shtml
 • önemli bir kötü marvel karakteridir. vampirdir. spider-man’ın düşmanıdır.
 • marvel karakteri, örümcek adamın vampir versiyonudur.

  --- spoiler ---

  morbius, tedavisi olmayan bir kan hastalığını, deneysel bir yöntem ile tedavi etmeye çalışır. hastalığı, elektroşok terapisi ve vampir yarasaları ile iyileştirmeye çalışan morbius, korkunç bir sonuçla karşı karşıya kalır. deneysel tedavi ile vampire dönüşen morbius'un hayatında artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. birçok zorlu durumla mücadele etmek zorunda kalan morbius'un hayatta kalmak için sürekli kana ihtiyacı vardır ve artık ışığı çıkması imkansızdır. bu sorunların yanı sıra o, birçok insanüstü güce de sahip olur.
  --- spoiler ---

  film bugün vizyona girmiş.
  imdb
  edit: covid kapsamında vizyona girmesi 1 nisan 2022 tarihine ertelenmiş.
 • bir black panter değil-son yıllarda çıkan yeni karakterlerden bahsedecek olursak- ama ilgi çekici, sürükleyici, keyif aldım izlerken. kafa dağıtmalık
 • morbius sweep
 • bok gibi film olmuş, en kötüsünü yapamazlar derken daha da kötüsünü yapıyor marvel tebrikler.
  hayranı olduğum başrol oyuncusu olmasına rağmen bok gibi. yazık.
 • çocukken izlediğim (bkz: spider man) çizgi filmlerinde ki, (bkz: green goblin) ile beraber en sevdiğim kötü karakter.
hesabın var mı? giriş yap