• trt'deki dublajiyla insani saskinliklara surukleyen, 50li yillarda geciyormus gibi gorunen ama fonunda daima i just called to say i love you calan film.
 • sergei nikitin'in döktürdüğü muhteşem bir soundtrack sahibi film.
 • bu filmden aldigimiz ders $udur: demekki komunizmle kapitalizmin farki neymi$? komunizmde kadinlar paraya degil mevkiye tapiyomu$. ah sovyetlerde phd olaydim..
 • gunumuz kapitalizminin cocuk da yaparim kariyer de yirticiligi altinda gizlemi$ oldugu kadinsal yalnizligi ve yine "ben paraya kadinlar bana tapar" babalanmasinin gizlemi$ oldugu di$iye muhtac olma gercegini hicbir $eyin arkasina saklanmami$, en yalin haliyle izleyebilecegimiz yegane sinema urunudur bu film. nil karaibrahimgilin tez zamanda izleyip feyz alip saf kizlarimizi kagittan kaplana cevirecek kelamlar etmeyecek eri$kinlige ermesini niyaz ediyoruz.
 • varoşlardan gelen fakir bir kızın zengin bir fabrika patroniçesi olma yolunda yaşadıklarını anlatan, mosfilm yapımı sovyet kült filmlerinden biri. aldığı oscar ödülünün yanı sıra 1980 yılında berlin film festivali'nde altın ayı ödülüne aday gösterilmiştir. filmin başrol oyuncusu vladimir menshov'un karısı olan vera alentova'dır.
 • türkiye'de 1987'de sinemalarda ve 2005'te trt'de "aşk gözyaşlarına inanmıyor" adıyla gösterilmiş. 87'nin paranoyasını bir derece anlarım da 2005'teki nedir yani?

  not: bir film ilk kez hangi adla gösterime girdiyse öyle devam eder diyecekler çıkabilir, böyle bir şart yok. birçok film sonradan doğru adıyla gösterildi.
 • geçen sene sonu rusça kursuna giderken sınıfça izlediğimiz filmdir. özetini bile yazmışızdır. esas eleman harbici taş fırın erkeğidir. günümüz rusya'sında böyle erkekleri biraz zor bulursunuz. güzel filmdir vesselam. izleyin izlettirin.
 • hayatım boyunca izlediğim en naif filmdir. sovyet yaşamı ve komünizm hakkında olumlu ya da olumsuz propaganda yapılmadan pek çok ufak detay anlatılıyor. bir aşk hikayesinin yanında o dönem ile ilgili bişeyler görmek isteyen sinema severler için muhteşem bir film. filmin sonunda akılda kalan en önemli şey ise "alexandra, alexandra..."
 • 1979 sovyet yapımı film.
  moskova'nın ve sovyet toplumunun 1950 ile 1970 arası dönüşümünü bir aşk hikayesi ile ele alan film 1981 akademi ödülü'nü (oscar) kazanmıştır. konusu itibariyle dönemin türk filmlerine de benzerlik gösterir ancak türk filmlerindeki zengin ile fakir arasındaki aşk, filmde moskovalı saygın bir aile'nin oğlu ile taşradan gelen kız öğrenci arasında gelişir...
  filmin müziklerinden biri de sovyetler birliği'nin en ünlü sanatçılarından biri olan klavdiya shuljenko'nun seslendirdiği "davay zakurim (tovarish po adnoy)" (haydi [yoldaş birer] sigara yakalım) isimli şarkıdır.
  film türkiye'de 1987 yılında "aşk gözyaşlarına inanmıyor" ismiyle vizyona girmiş, televizyonda ise 2005'te aynı isimle trt2'de yayınlanmıştır.
 • aşağıdaki repliğe sahip güzel daha doğru ifade ile güzel ve naif film.

  ...................
  -evet, nafile bir hayat sürdüm. hep her şey bir provaymış gibi, gerçek hayat daha sonra yaşanacakmış gibi davrandım. iki kere evlendim. ilk karım beni terketti, ben de ikincisini terk ettim. şimdi buradayım, yalnızım, çocuğum yok, karım yok dost diyebileceğim bir kişi bile yok.
  - seninle karşılaşmanın nasıl|olacağını kaç kere hayal ettim. laflarımı titizlikle hazırladım. şimdi buradasın ve ne diyeceğimi bilemiyorum.
  ...................
hesabın var mı? giriş yap