• 17 aralık günü sebze tezgahının elinden alınmasını protesto için kendisi yakarak hayatını kaybeden 26 yaşındaki üniversite mezunu tunuslu genç.
 • tunus hükümetinin düşmesine sebep olan büyük insan..
  işsizliği, çareziliği, adaletsizliği, açlığı ortaya çıkaran, kendi hayatıyla, bu değerlerin aslında ne olduğunu dünyaya gösteren insandır..
  bu gencin arabası, malları elinden alındıktan sonra yediği tokat benim bile zoruma gitmiştir..ama yine de karşı tarafa en ufak bir şiddet göstermeden, tepkisini sadece kendisine ,hayatına kastederek gösterebilme büyüklüğüne de sahipmiş...

  cenazesine katılanlar, "intikamını alacağız. bugün senin için ağlıyoruz, ölümüne sebep olanları da ağlatacağız." diye slogan atmışlar.
  halkı kin ve nefretliğe doğru kışkırtmak, devletin ve milletin güvenliğini, devletin bekasını tehlikeye atmak, alenen bilmem ne hükümetini yıkmaya teşebbüs etmek, bilmem ne yasasını vb...liste uzar..
  maalesef insanlık suçu yok....ayıp olmuş..
 • muhammed buazizi kendisini "laik cuntaya hayır", "ezanlar susturulamaz", "başörtüsüne özgürlük" diye yaktığını düşünenler için hatırlatalım tek geçim kaynağı elinden alındıktan sonra kendisini yaktığını. yoksulluk. yoksulluk. allah aşkına, bakın allah'ın adını verdim, adamın davasını unutturup da saptırmayın olayı.
 • andrey tarkovski 9 eylül 1970'te günlüğüne şu notu düşmüş:

  "modern insanın büyüklüğü karşı çıkışında yatar. bir kelime etmekten aciz, tepkisiz bir kalabalığın önünde kendini canlı canlı ateşe atan ya da elinde pankart, sloganlar atarak meydanlara yürüyen ve tüm namussuz ve tanrısızlara hayır diyen insanlara şükürler olsun."
 • üniversite mezunu seyyar satıcı gençtir mohammed. tunus'da seyyar tezgahına zabıtaların el koymasıyla canına tak etmiştir ve kendisini benzin dökerek yakmıştır.

  zeynel abidin bin ali'nin devrilmesinde en önemli etken olmuştur.
 • hakkında güzel bir yazı yazılmıştır.

  link
 • riadh bouazizi'nin akrabası mı acep diye düşündüren kişi. eğer öyleyse gaziantepspor çok devrimci bir futbolcuyu konuk etmiş be.
 • muhammed bouazizi, pazarda taze ürünler satarak ailesini geçindirmeye başladığında, daha 10 yaşındaymış. liseyi bitirme sınavına girecek kadar sürdürmüş ama mezun olamamış (birçok haber kaynağının bildirdiğinin aksine, üniversiteye hiç gitmemiş).

  (bkz: http://yaseminkokuyordudevrim.blogspot.com/…at.html)
 • foreign policy liberal amerikan doktrini doğrultusunda kendisinden bir girişimci kahraman yaratmaya çalışmış ama proleter kahramana daha uygun bir hayatı olmuş sanki.

  http://www.foreignpolicy.com/…real_mohamed_bouazizi
hesabın var mı? giriş yap