• 1960larin basinda en unlu donemini yasamis,sonralari dansozluk de yapmis,ufacik burnuyla bilinen,simdilerde muslum gurses'in esi olan eski oyuncu
 • muhterem nur yugoslavya göçmenidir. üç arkadaş, ateşten damla, kara gün gibi filmlerde oynamıştır.
 • gercek ismi "aysel kisa" olan oyuncu.
 • murathan mungan'ın ilgili yazısında yaptığı muhterem nur tanımı şöyledir:
  "insanlar muhterem nur'a merhamet duyarlar. üç arkadaşın kör kızıdır o. hep mazlumdur. hep himayeye muhtaçtır. hep elinden tutulmak ister. kaderin sillesini yemiştir, iyi kalplidir, derli topludur. mendil taşır, iç çeker, nemli gözlerle ufka bakar. gör bak, askerliğin kolay geçecek, en azılı ibne düşmanı bile, en azından acıyacak sana, senin gördüğün korkulu rüyaları yaşatmayacak. sesin güzel, çok başın sıkıştı mı, ortalara çıkar iki efkarlı şarkı söylersin. askerdekilere iyi gelir. derin derin cigara içer, dertli dertli baş sallarlar; sen de rahat edersin. erkekler seni kendilerine rakip olarak görmezler. varlığın onları tehdit etmediği sürece kolay duruş alırlar."
 • 1930 yugoslavya doğumlu. 169 filmde rol almış. ilk filmi 1951'de çekilen "beni mahvettiler".
  1962'de turgut özatay'la "genç osman"'da kösem sultan'ı oynamış.

  kadir inanır'la arzu okay'ın başrolünü paylaştığı 1971'de çekilen kara gün filmindeki rolüyle 4. adana altın koza film şenliği (1972)- en iyi yardımcı kadın oyuncu ve 17. istanbul film festivali (1998) - onur ödüllerini almış.
 • haluk levent'in
  -"ondört yaşında hanife hanıma doyum olur mu diye şarkı söylemek bana saçma, biraz da sapıkça geliyor" sözlerini polemik malzemesine çeviren televole mikrofonlarına
  -"müslüm onunla değil de teomanla düet yaptı diye kıskanıyor" şeklinde yorumlayan hanımefendi.
  hala gülerim...
 • pek bilinmese de kaderimin oyunu adlı parçayı öyle veya böyle söylemeye çalışmış film oyuncusu.
 • zaman geçmiyor kadınım ben geçiyorum
  kaçıyorum eski fotoğraflardan

  sineflu

  sanki unutulmuş kar sesi her şey
  günler birer düşleke hayatın defterinde çevirdikçe
  hatıralar cahit sıtkı aşklar yenik gül kokusu
  ah, gidememe garında herkes kendinin meçhulü
  - anne dur, yüzüm sen yüzüm gitgin ve mahcup

  işte kendime durdum siyah/beyaz bir resimde
  durma yerlerim ur ur muhterem nur

  :kalbimin derin kesiğinde melodram iğne delikleri!

  hüseyin alemdar
 • yillar once bir yudum insan belgeselinin konusu muslum gurses'ti. tabi icine bol bol muhterem hanim da serpistirmisler. evliliklerinden once artik herkesce malum alkol hayatindan, pavyonlarda sarki soylemeye baslamalasindan filan bahsediyorlar inceden inceye. iste nasil oldu, muslum bey ile tanistiniz diye sordular. o da muslum bey beni daha onceden seyredermis, bir gun calistigim pavyona geldi, artik birak herseyi, "otur haracimi ye" dedi, ben de o gun bugundur onun haracini yiyiyorum diye guzel guzel anlatmisti.
  birden kafamdaki muslum gurses imaji tamamen degisti. herhalde boyle bir sovalyelik yapabildigi icin adini hep saygiyla yad etmek lazim. gerci bu daha cok bir muslum gurses entrysi oldu ama, ne yapalim.
 • eşi müslüm gürses'i kaybetmiş sanatçı.
hesabın var mı? giriş yap