972 entry daha
  • sinema tutkusu üzerine altyazı dergisine verdiği röportajdan

“daha ortaokul yıllarındayken defterlerime film eleştirileri yazıyordum. yerli ve yabancı filmler için iki ayrı defterim vardı. o dönemde bazı dergi ve gazetelerde yıldız verirlerdi filmlere, ben de kendi yıldızlarımı verirdim – sinema tutkunlarının ortak çocukluk anıları işte.

sinemamızın son dönem örnekleri içinde fikret reyhan'dan çatlak (2020), tufan taştan'tan sen ben lenin (2021), selman nacar'dan iki şafak arasında (2021), tunç şahin'den insanlar ikiye ayrılır (2020) beğendiğim filmler oldu. nuri bilge ceylan'ın attığı her adımı takip ediyorum. emin alper'in macerasındaki durakları merak ettiğim için kurak günler'i (2022) göreceğim. zeki demirkubuz'dan sarsıcı bir hamle bekliyorum. bazı kürt yönetmenler de bana ümit verdi son yıllarda ama el attıkları meseleler nedeniyle daha derin sulara açılamıyorlar galiba. tayfur aydın'ın iz'i (rêç, 2011), mehmet ali konar'ın renksiz rüya (hewno bêreng, 2017), ali kemal çınar'ın arada (2018) filmleri ümit veren iyi filmlerdi örneğin. “
55 entry daha
hesabın var mı? giriş yap