• ibretle ve hayretler içerisinde kalarak okuduğum başlık. seküler olduğunu, dogmalardan arındığını, hatta ateist olduğunu söyleyen insanların ölmüş bir faniden medet ummaları, yalvarıp yakarmaları, hatta müslümanların hz muhammedi adım adım takip etmeye çalışmasına benzer biçimde atatürk 10 kasım 1938'den önce ne yapmışsa şimdi aynısını ben de yapmalıyım şeklinde son derece akıl dışı, son derece dogmatik düşünce ve fiillere sahip olması insanı hayrete düşürüyor.
  • çok özledim...
  • adı aklıma geldikçe artık hissettiğim en baskın duygu hüzün haline geldi. yazık ettiler koskoca ülkeye, getirdiği bütün değerleri ters yüz ettiler, bütün dev adımlar, o adımları atan dev ayaklar kesildi gitti. bir kabus gibi artık her şey, yüz yıllık bir nefesin son bulduğu.
  • başka bir entry'mden alıntı. seçimin bitmesini falan da beklemiyorum artık yeter.yaklaşık 15 yıllık sözlük hayatımda atatürk başlığındaki tek entrim:

...o sırada atatürk'ün bu milletin büyük bir bölümüne aslında hiç sirayet etmediği gerçeğiyle tekrar yüzleşip eşelemeyi bıraktım. herkes dinozorlaşırken neden sen 57 yaşında öldün ki. "benim bedenim elbet bir gün toprak olacaktır, fakat türkiye cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır" derken kılıçdaroğlu' nu hesap edemedin atam. aldıkları vitaminler, düzenli doktor kontrolleri ve modern tıp sayesinde 74 yaşında benden dinç olan bu adam senin cumhuriyetinin son savunucusu,benim gözümde siyasetçi bile olmayan bir bürokrat. güvendiğin harbiyelin de aldandı, partin de aldandı, gençliğin de aldandı.bir medya kadar canları varmış.kimse sorgulamayı ve kritik düşünmeyi öğrenmemiş aslında. cumhuriyetinin bu son günlerinde seni anladığını düşünen hakkındaki efsaneleri değil gerçekleri bilerek seni seven bir vatandaşın olarak son sözüm; devrimini 10 sene eksik bırakarak öldün. yeterince aydınlatamadın ışığınla, olsun. mukadderat.
  • her geçen gün değerini daha fazla anlıyoruz. ülke o kadar dibe battı ki artık resmine bakarken sadece üzülüyorum, tüm bu yaptıklarının boşa gitmesinden utanıyorum. tek temennim senin arzuladığın medeniyete ulaşabilmek.
  • sana söz..
    sen vazgeçmedin biz de vazgeçmeyeceğiz.
  • "hiçbir zaman ümitsiz olmayacağız, çalışacağız, memleketi kurtaracağız. bizi öldürmek değil, canlı mezara koymak istiyorlar. şimdi çukurun kenarındayız. son bir cüret belki bizi kurtarabilir..."

kurtuluş savaşı öncesi söylemiş bu sözleri.
    o savaş hiç bitmedi , devam ediyor…
  • sıfırdan yarattığı cumhuriyet'in yok olmasına bir kaç yıl kalmış muhteşem insan.

ve yıllar yıllar sonra "anne, neden buna engel olmadınız?" diyenlere karşı tek söz edemeyecek şu an hayatta olan kadınlar.

"baba, sen neden o gün oy vermedin?" diyenlere tek söz edemeyecek, belki "bir şey değişmezdi ki" diyecek şimdi yaşayan erkekler.

ve hatta belki, bu sözlük dahi olmayacak, hala duruyorsa bile bu madde, bu başlık olmayacak içinde. konuşulması, anlatılması, yayılması yasak olacak, cezalandırılacak.

sonuç olarak, bir fikir, bir düşünce, bir ideal ile uygar dünyanın bir parçası olması için yaratılan güzelim ülke, güzelim yapı, güzelim kimsesizlerin kimsesi, göz göre göre yok oldu, oluyor...

hepimize yazıklar olsun!
  • 11 kasım (ikinciteşrin) 1938 tarihli son posta gazetesinden;

görsel

atatürk'e

kara toprak diye en hissiz ayaklar hattâ
    basamaz toprağa, toprakta cenazen varken.
    ne büyüksün ki huzurunda çocuktur matem,
    on sekiz milyon adam tek kişidir ağlarken.

mithad cemal

inan söyleyecek o kadar çok şey var ki, susmak en doğrusu. affet bizleri...
hesabın var mı? giriş yap