• (bkz: monopoly)
 • (bkz: napolitan)
 • kavedeki arkada$larinin napolyon'a hitap $ekli:

  - selamunaleykum...
  - oooo napoli.. gec otur hele.. waterloo nasil gitti..
  - sorma hoca.. ahmet usta bana bi demli cay ver!
 • pizza nın doğduğu ve yenilmesi gerektiği şehir.enfes pizzanızı yerken çanytalarınıza sıkısıkıya sarılmanız gereken şehir.hatta çantamın çalındığı ama hemen bulunduğu şehir.polisinin bile güvenli değil dediği şehir.yine de pizza seviyorsanız mutlaka gidin.çok ama çook güzel.
 • vidi napoli e dopo muori - "napoli'yi görmeden ölme" anlamına gelebilecek şekilde çevrilen bu sözdende anlayacağınız gibi görülmesi ve bence yaşanması gereken bir şehir.
 • gezip görülesidir ve aklımda italyanın en sevdiğim şehirlerinden biri olarak kalmıştır.
  özellikle eski napoli evleri ve dar sokakları hayran kalınası tekinsiz bir güzelliktedir.artı karnınızı fırından ekmek alır gibi alınan pizzayla shunla bhunla en ucuza doyurabileceğiniz italyan kentlerinden biridir.çünkü italyada kuzeye çıktıkça hayat pahalılaşır,domaltanlaşır.turistiktir ama floransa,roma,venedik gibi kendini turizme fazlasıyla endekslemiş bir mekan değildir.diğer italyan kentlerinde de gözlemlenebileceği gibi dehşet bir scooter potansiyeline ve akıl almaz bir trafik işleyişine sahip bir kenttir.liman kentidir o yüzden şehir dışına biraz çıkıldığında ulan burası aha karşısı anadoluhisarı,sarıyere ne zaman gelicez geyikleri yapacak kadar istanbul arzı endamındadır.o sahil şeridi boyunca kumsalı vardır yazları bu sahil boyuncaki plajlarda partiler verilir.öyle reggae beach party hayatımda başka yerde görmemişimdir...
  vidi napoli e dopo muori denmezde ne denir?
  (bkz: pompei)
 • genelde insanlarin sevmedigi, interrailcilarin ho$lanmadigi $ehirdir. guzel oldugu dogru ancak hirsizlik ve tatsizlik unu ile coktan adi cikmi$ bir kere. sorrento'sunu da gormek lazim. bir de ilk kez bu $ehirde gordum: adamlarin tramvay istasyonunda tramvayin kac dakika sonra gelecegi yaziyor; pek ala.
 • izmire benzettigim sehir. halki italyanin diger sehirlerine göre daha sicak. alişveris ve yeme içme maliyetide diger yerlere göre daha uygun.
 • zamaninda italyanin medeniyet adina en cok gelismis sehirlerinden biri olmus olmasina ragmen su anda dengeler degismistir tabiiki.italyanin guneyinin baskentidir.napoli aksani konusmak napolili olmak gencler arasinda bayaa karizma yapar.insanlari da sehir gibi bize cok benzer.sicaktir.yemekleri cok guzeldir.napoli de araba kullanmak intiharla es deger sayilabilir,kaldirimdan giden arabalar falan...
 • napolide hırsızlar çantanızı çalmazlar... çantanız ile birlikte sizi de götürebilirler.. aman aklınızda olsun..
  bizim napoli'li yaşlı italyanca hocası anlatmıştı : bir gün kocası ve büyük oğlu ile dolaşmaya çıkmışlar. sağında kocası solunda büyük oğlu. gündüz gözüyle tatlı tatlı dolaşırlarken birden havalandığını ve yere indiginde sırtındaki kürkünün olmadiğini farketmiş.. işte napoli böyle bir yer derdi ..!

  eğer istanbulda yaşiyorsaniz sorun yok.. 1 dakkada uyum sağlarsiniz..
  ölmeden görün ...
hesabın var mı? giriş yap