• 1960 dogumlu tumevarima inanmayan kuskucu dusunur. the black swanin adli kitabin da dahil oldugu uc kitap yazmistir ve de siyah kugu kitabinin sonunda soyle der:

"tanidigim insanlarin yarisi beni saygisiz buluyor (platonik profesorlere iliskin yorumlarimi okudunuz), diger yarisi ise yaltakci oldugumu dusunuyor (huet, bayle, popper, poincare, montaigne, hayek ve digerlerine karsi kole misali bagliligimi gordunuz)."

talebe karsi diger yarisi insan toplulugunu hakli bulmamak elde degildir.
  • kanaatimce sorosçudur bu da
  • 2007 finansal krizinden sonra nouriel roubini'den sonra en çok şöhret kazananlardan biri olan lübnan'lı ekonomist. kriz hakkında önceden uyarmış, şöhretini çoğu insan krizden sarsılırken,fon yöneticisi olarak büyük bir servet elde etmesiyle kazanmıştır. özellikle literatüre kazandırdığı black swan yani bilinmeyen bilinmeyen olayların insanlar tarafından hesaba katılmadığı ve önlem alamadığı, bunun da büyük yıkıma yol açabildiğini savunmuştur. black swan olaylara izlandadaki yanardağ patlaması ve neticesinde bazı uçak firmalarının batması örnek verilebilir.
  • the black swan guy olarak da bilinir. kankası benoit mandelbrottur.

edit: benoit mandelbrot ben bu entry'yi yazmadan bir sene evvel vefat etmiş, haberimiz yok. nassim nicholas talebin de şu anda benim bildiğim bir kankası yoktur.
  • bu eleman habire out-of-money option satın alıyor, sonra da pusuya yatıp kriz olmasını bekliyor, kriz olunca da köşeyi dönüyormuş. şöyle:

mom corp. şu an $5.00'den işlem görüyor diyelim. bu eleman hisseyi 1 sene sonra $3.00'den satma hakkını alıyor ucuza ($0.01 diyelim). kriz çıkınca mom corp. $1.00'e düşüyor. eleman da $1.00'den alıp $3.00'e satıyor ($1.99 kar).

2007'de bu şekilde çok para kazanmış.
  • empirica capital'ın kurucusu olan bir akademisyen. türlü türlü hedge fonları vardır. yönettiği işlemleri sadece out of money option düzeyine indirgemek, kendisine haksızlık olur. piyasadaki risk algısını ölçerek, düşük kayıp- yüksek kazanç risk seviyesinde işlem yapar.

ekibindekilerin hepsi kendisi de dahil olmak üzere, kantitatif finansçı olmalarına rağmen yatırım stratejilerinde davranışsal finanstan* esinlenirler.

literatüre black swan protection, black swan etfs gibi terimler kazandırmıştır.
  • sanırım bu topraklarda pek tanınmıyor. the black swan'ın oldukca iyi oldugunu düsünüyorum. ve zannedersem 2-3 kitabı daha var, cevrilse de okusak.
  • 1960 doğumlu lübnan asıllı amerikalı yazar ve akademisyen. daha çok black swan adlı eseriyle biliniyor. finans geçmişi de olmuş. twitter'ı burada; https://twitter.com/nntaleb
  • facebook hesabında az önce "the first one who uses "but" has lost the argument." gibi yalın ama etkili bir söz paylaşmıştır.
  • shortçu'luğun kitabını yazmıştır.
hesabın var mı? giriş yap