• yürek yemiş aktris. bilindiği üzere alanlarında başarılı olan yahudilere verilen genesis ödülü'nü reddetmiş. ödülü reddettiği haberlere düştükten sonra açıklama yapmış. genelde geri adım atılır, "öyle demek istemedim" denilir, güvenli sulardan çıkılmaz. ama portman vermiş odunu, vermiş küsküyü. diyor ki, "törende netanyahu da konuşma yapacak, ama ben onu destekliyor gibi görünmemek için törene katılmayı reddettim," israil'in başbakanını desteklemediğini daha açık söyleyemezdi. gerçi israil'e dönük ekonomik yaptırımları amaçlayan bds hareketi'ni (boykot tecrit yaptırım) desteklemediğini, tüm ülkeye boykot çağrısı yapmadan da hükümeti eleştirebileceğini söylemiş. velhasıl açıklamanın en güzel tarafıysa israil'in politikasının portman'ın yahudi değerlerine uymadığını ifade ettiği bölüm. bunu takip eden "ben şiddete, yolsuzluğa, eşitsizliğe ve gücün kötüye kullanılmasına karşı ayağa kalkmalıyım," bölümü de şahane. daha ne desin yani?

yürek yemiş dememin nedeniyse israil'in lobisinin güçlü olması. nitekim bir sürü tepki topladı bu açıklama. 35 filistinliyi öldürdükleri yetmeyip şiddeti protesto edene de tepki gösteriyorlar. zaten hollywood'ta israil'e tepki göstermeye cesaret eden pek kişi yok. en güveniliri trump'a sallamak. bi almodovar-penelope cruz-javier bardem çıkıp israil'i eleştirmişlerdi yıllar önce. onlara da büyük tepki gösterildi (jon voight embesili alenen hakaret etmişti bu üç sinemacıya). ama sözlerini yutmadılar. şimdi de portman eleştiriyor. portman da geri adım atmadı.
  • 2018 yılından gazete duvar'da yayınlanan bir haber:

amerikalı yahudi oyuncu natalie portman, “genesis ödülü”nü boykot etti. ödül 2 milyon dolar değerindeydi.

hollywood oyuncusu natalie portman’ın, israil-gazze sınırında yaşanan çatışmaların ardından son olaylar nedeniyle kudüs’te yapılacak ‘yahudi nobel’i olarak anılan ‘genesis ödülü’ törenine katılmayacağını açıkladı. portman ınstagram’da, “benim yahudi değerlerime uygun bir şekilde ülke yönetilmiyor,” diyerek israil başbakanı netanyahu yüzünden törene katılmayacağını açıkladı. amerikalı yahudi oyuncu instagram üzerinden bir paylaşım daha yaparak
    etkinliği boykot etme kararının arka planını paylaştı. portman yaptığı paylaşımda, genesis ödül töreni’ne katılmamasıyla ilgili olarak, “benim kararım hakkında birçok insan konuştu ama şimdi benim konuşmam gerek. ben bu etkinliğe katılmak istemedim, çünkü seremoni sırasında konuşma yapacak binyamin netanyahu’ya destek verir gibi görünmek istemiyorum. dünya çapındaki birçok israilli ve yahudi gibi ben de israil’in yönetimini eleştirebilirim. israil 70 yıl önce mülteciler için bir liman olarak kurulmuştu. fakat bugün yaşanan şiddet ve haksız davranış benim yahudi değerlerimle bağdaşmıyor. israil’i önemsediğim için şiddete, yolsuzluğa, eşitsizliğe ve gücün kötüye kullanımına karşı çıkıyorum," dedi.
  • büyük büyük babası attır.
  • "kuğu canını senin" demek istediğim oyuncu
  • leon filminin cast seçimlerinde bir gün eve döndün kardeşini öldürmüşler ne yaparsın? sorusu üzerine gerçekten ağlamaya başlamasıyla filme alınan, o gün bugündür de severek, beğenerek izlediğimiz, başarılı bir ablamızdır kendisi.
  • memeleri varmış. ben hep gözlerine bakıyordum.
  • 5 kasımı hatırlamıştır.
  • (bkz: fake ulan fake)
    (bkz: sahte yani)
hesabın var mı? giriş yap