şükela:  tümü | son 24 saat
  • yeni olan şeylerden korkma durumu.
  • insanlarda bir buçuk yaşından itibaren başlayabilen, mazur kalındığında her yeni durum karşısında çok hassas ve şüpheli davranarak, ayrıca yapılan araştırmalar sonucu hayvanlarda da bulunan aşırı tedirgin olma durumu
  • yeni şeylere karşı duyulan anlamsız ve aşırı korku. yaşlıların çoğunda bulunur. yaşlılar ev değiştirmek, evinin düzenini değiştirmek istemez.
    tecrübelerim sayesinde sosyal fobililerde de görülebildiğini biliyorum. sosyal fobili çocuklar/gençler ilkokuldan ortaokula, ortaokuldan liseye, liseden üniversiteye geçişlerde son derece aşırı korku ve tedirginlik hissedebilirler.(fiziksel/sosyal ortam, şehir değişimi) bazen o kadar aşırı korku ve tedirginlik hissederler ki dışarıdan normal görünen, insanlarla iletişimde bulunan fakat sosyal etkinliklere sık katılmayan biriyken, besin ihtiyacını giderebilmek için markete veya bakkala bile gitmek istemezler. migros gibi internetten sipariş alan marketleri kullanırlar. okula giderler fakat kimseyle konuşmazlar. sıradan biriyle tanışırken bile kalbi göğsünden fırlayacakmış gibi hissederler.
  • rutinlerden kopmak istemeyen, her an konforlu yerlerde yaşamak isteyen ve yeni şeylere kapalı olan.
hesabın var mı? giriş yap