• hint asıllı ingiliz müzisyen. etnik jazz denilebilecek, ama bununla beraber parcalarında drum'n'bass, flamenco ve rap temalarini da barındıran bir tarzı vardır. ozellikle "beyond skin" adlı albumu kesinlikle dinlenmelidir. album pakistan ile hindistan arasındaki nükleer gerginliği anlatmaktadır. (gün aşırı birbirlerine göz dağı vermek için yer altında atom bombalarını patlatıp durdukları dönem).

  album hindistan başbakanının gururlu(!) bir şekilde o gün 3 başarılı nükleer test yaptıklarını anlatmasıyla başlar, atom bombasının mucidi oppenheimer 'ın hindu dininin kutsal kitabı bhagavad gita'daki tanrı vishnu'dan yaptığı alıntı ile biter:

  "now i am become death, the destroyer of worlds"
 • letting go isimli parçası çok hoş. dinlenmeli kesinlikle.
 • iki sene kadar önce babylon'da arz-ı endam etmiş idi bu musikişinas.. "beyond skin"den sonra "prophesy"yi yaptı bir de üstüne..

  zakir hussain'i felan çok seviyor bu oğlan; ravi shankar beyle de çalışmışlığı var nitekim..
 • "beyond skin"den onceki "displace the priest" adlı albumu de en az "beyond skin" kadar iyi olsa da son albumu olan "prophesy" ile bana o eski tadi veremedi ne hikmetse...
 • cold and intimate ın da sözleri muhteşem.
 • yakında türkiyeye gelcekmiş (bkz: babylon) açık radyo nun yalancısıyım.
 • (bkz: homelands)
 • on parmaginda on marifet anglo-asyalilardan nitin sawhney.. zamaninda james taylor quartet'de gozukmus, tv icin muzik yapmis, paul mc cartney ile isbirligi yapmistir. 90'larin sonunda pek cok asyali muzisyeni underground'dan cikaran drum n bass'e daha mesafeli durusuyla dikkat ceker, muzikleri daha acid jazz, chill out temellidir. sarkilarinda r n b, flamenco vokali ve qawwali vokalini bir arada duymak sasirtmaz insani..
  4 albumu var simdilik. displacing the priest, migration, beyond skin ve prophesy. iyice meshur olmasi, mercury prize adayi da olan 1999 tarihli beyond skin ile oldu. albumlerini dinlerken ya cok iyi, ya da cok kotu sarkilarla karsilastigimi dusunurum hep. gayet suya tirit, boktan chill out derlemelerine girecek sarkilari da vardir**, insani ilk dinleyiste carpan guzellikte sarkilari da***.
  bir de ozellikle son iki albumde bir mesaj verme kaygisi hakim albumlerine, beyond skin'deki hindistan- pakistan atom bombasi calismalari cok fazla kulak tirmalamiyordu, hatta mesaj muzikten one cikmadigi icin albumun basarisina da katkida bulunuyordu, ama son album prophesy'deki teknolojinin getirip goturdukleri temasi, o kadar bayat bir sekilde islenmis ki, sinir bozuyor. hele o chicagodaki bir taksi soforunun konusmasini sampla'ladigistreet guru` var ya, chicago'ya bir gun ugrasam da bulsam su adami, silahimdaki kursunlari bosaltsam ustune, demiyor degilim..
 • the pilgrim en sevdiğim şarkısıdır, dinlenesidir, etkileyicidir.
 • (bkz: moonrise)
hesabın var mı? giriş yap