• neymiş sağa sola saldırıyormuş kendi işini yapsınmış :)) arkadaşlar norm ender isimli şahıs rap müzik icra ediyor. rap müzikte tam olarak bu zaten :) hani bilmiyorsanız diye dedim.
  • açılın, 15 yıllık rap dinleyicisiyim ve en çok ben konuşmalıyım. (son zamanlarda çok dinlemesem de)

öncelikle norm ender, bütün rap kariyeri boyunca tek başına ayakta kalmıştır. (norm erman hariç) rap kariyerinde bir tane rapçi arkadaşı olmadan, kimseye biat etmeden ve kimseyle boş beleş ft atmadan, yıkılmadan kalmıştır.

her zaman asi, her zaman muhalif, her zaman atatürkçü kimliğiyle biliniyordu. akademi türkiye yarışmasında finale kadar çıktı. finalde pop söylenmesi istenince yarışmayı terk etmişti. o zamanlar bile popüler kültüre karşı dik duran bir adamdı.

ceza, sago ve fuat'a attığı ''o piç de bendim'' dissi ile bütün kadıköy'ün içinden geçerken de, bundan sonra her zaman yalnız kalacağını biliyordu. bütün 3 kuruşluk rapçiler tarafını seçmişti ve bu ender'in tarafı olması beklenemezdi.

bu tarihten sonra rap ceza ve sago diye ayrılmışken bir de, norm ender tarafı tamamıyla doğmuş oldu. rapin en büyük isimleri olan sago ve ceza'nın yanında norm ender, ismini öyle derin kazıdı ki, şu an piyasayı sallıyorsa bu yüzdendir.

bu arada ''eksik etek'' için eleştirenler güldürüyor. şarkısıyı çıkardığında 19-20 yaşında daha ergendi. türkiye'de internetin ilk senelerinde bile youtube'da 40 milyon dinleniyorken kaldırılmıştı parça. burada gelip ''chog seksistt'' bir parçaydı diye eleştiren piçlere sorsanız parçayı hala ezbere biliyorlardır.

bütün bunlardan sonra çok daha kendinden emin, çok daha muhalif parçaları oldu. kimsenin yazamadıklarını çıkıp söyledi ve 6 yıl ara verdi. o kadar sağlam bir kitlesi vardı ki, 6 yıl aradan sonra bile unutulmadı. bu kadar yıl ara veren sago veya ceza dışındaki bütün rapçiler silinir giderdi, ama 2017'de çıkardığı albüm ile o eski asi ''norm ender'' olmasa da piyasayı ve listeleri yine salladı.

eskileri çok yazmadan günümüze gelmek istiyorum. evet, ezhel iyi bir müzisyendir, ama o kadar. içeri alınmasıyla, 2 youtubırin gazlamasıyla, o sikik trap tarzıyla piyasada kendine geniş bir yer elde etti. yanına aldığı müptezellerle heceleyerek o anlamsız serseri güzellemeriyle, sözleriyle piyasanın bütün payını 3-5 zibidi kendi aralarında paylaşmaya başladı. artık o kadar paylaştılar ki, yanlarında dolanan yeteneksiz youtuberlar bile rap yapmaya başladı lan. diğer rapçiler bize de ekmek düşer diye seslerini çıkarmadı (çıkaramadı)

bütün bu olanlara tepki koyacak, ama tepki koyarken de piyasayı alt üst edecek tek isim de norm ender olmalıydı, oldu da.

norm ender, ''mekanın sahibi'' parçasıyla tahtına tekrar otururken, bu zibidilerin peşinden koşan popüler kültür köpeklerinin de, şöyle bir kendini sorgulamasını sağladı. bu şarkıya tepki verenler ise sadece hapçı, otçu tayfasıyla beraber bunların yalama takımı oldu.

sonuç olarak bu diss atılmasaydı bile, rapın 3 kralından biri hala norm ender olacaktı.
  • bir hafta on gün içerisinde yaptıkları;

-bir adet autotune’cu müptezel içtiği uyuşturucuyu çoluğa çocuğa özendiren bir lavuğun kariyerini bitme noktasına getirmek.
    -bir adet heceleyen steroidci piyasada meydanı boş bulup ortada zenciyim diye dolaşan kekonun kariyerini bitme noktasına getirmek.
    -bir adet rapin abisiyim diyen ceza’nın lil pump, migos kılıklı adamlarla iş yapması sonucu omurgasız, primcinin teki olduğunu tokat gibi göstermek.
    -rap piyasasının ve bir çok rapçinin daha içinden geçmek.
    -rap sevmeyen insanlara rapi sevdirmek.
    -bilinçli rap kitlesi yaratmak.

sen ne büyük adam çıktın be norm ender.
  • şarkısının kovacı bebelere diss olması sebebiyle hakettiğinden 100 kat daha değer görmüş insan. öyle ahım şahım bir iş yapmamış ama karşısındaki tayfa 1-2 senedir öyle hater oluşturdu ki, millet şu adama bile dört elle sarıldı. ayrıca ben feroya kafası testis gibi sirk maymunu demiş, orada güldüm biraz yalan yok.

bir de youtube yorumlarında birisi ; "esrara, şekere, torbacıya hizmet dönemi bitti." yazmış ahshshsj. şu ülkede tek iyi olan şey mizah sanırım.

5. gün editi ; ahım şahım bir şey yapmamış sözümü geri alıyorum, bugüne kadar yaptığı en iyi iş olmuş. evet kulak alışması 5 gün sürdü.
  • nasıl basketbol denince on iki dev adam, futbol millî takımı denince bir oluruz yolunda tekse parla da yüzüncü yıl marşları arasından şimdiden sıyrıldı. halk seçimini onun eserinden yana kullandı ve kendisi tarihe geçti. yıllaaar yıllar sonra bile yüzüncü yıl marşını norm ender yapmış diyecekler, yeni marşlar parla ile kıyaslanacak.
    ne kadar farkında bilmiyorum ama çok çok büyük bir iş başardı. kendisini marş vesilesiyle tanıyan biriyim. öncesini bilmem ama artık o yüzüncü yıl marşını yapan kişi. çok büyük tebrikler ve teşekkürler. yarınki coşkuda bu marşın çok önemli bir rolü olacak.
  • öncelikle mekanın sahibi ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler şu klavuza bir göz atabilirler.

(bkz: #92930773)

gelelim kliple ilgili bazı hoş anektodlara;

* klibin ilk bölümünde sözlerle uyumlu olarak kadınlar, arabalar mevcut çekim ise aşağıdan yapılmış. yönetmen boktan müzik eşliğinde bir nevi norm ender'in dolce'sini izletmekte. ancak ikinci bölüm ve gerçek rap ile birlikte kamera açısı yukarı çıkmış, seyirci yani gerçek rap dinleyicisini ilahlaştırılmış, artık kadınlara arabalara da ihtiyaç yok. ender'in etrafında yalnızca rap dinleyicileri var

* corvette'in plakası kng (king, kral) ikinci bölüme hemen geçerken spin drift yapmakta... başka bir deyişle kral dönüyor.

* klipte araçta norm ender'in yanında oturan kasap tiplemesi ezhel'in kafanda kur şarkısında diss attığı nusret'i temsil ediyor.

* klibin başında görünen tablo sanat dili olarak meşhur kaplumbağa terbiyecisi'ni anımsatmakta... rapper terbiyecisi için hoş bir benzetme olmuş

* norm ender için bugüne kadar tarzından ötürü "türk eminem" yakıştırması çok yapılmıştır. klipte ara ara çıkan alttan çekim uçuşan kostüm eminem'in slim shady, without me kliplerinde kullandığı kostümü andırmaktadır. ayrıca eminem'in tıpkı benzer şekilde trapçi lil pump'ı madara etmesi de senaryoya oturmaktadır. bu hali ile norm ender eminem ekolüne benzetilebilir, kostüm seçimi de bundan rahatsız olmadığının göstergesi

* şarkıdaki geçen entry'de belirtmeyi atladığım bazı detaylara gelirsek, birinci kısmın sonundaki "cant resist (dayanamamak)" ifadesi ile birlikte ender'in de saçma sapan trap yapmaya dayanamayıp kendi tarzına geçmesi hoş bir detay olmuştur.

* ezhel'in küvet isimli parçası son derece cinsellik temalı ve hard bir parçadır. küvette yatarak sevişilir. ender bizde küvet yok duşakabin diyerek ezhel'i ayakta becerdiğini ima etmiştir.

* sosis salam mevzusu ezhel'in şehrimin tadı isimli parçasında bir marketten sosis ve salam çaldığını itiraf etmesine göndermedir. ayrıca seçim döneminde norm ender ezhel ve fanlarını ekrem imamoğlu'na yapılan haksızlık karşısında pasif kalmakla, tatlı su anarşistliği yapmakla suçlarken "size sosis mi salam mı soksam" şeklinde bir gönderme daha yapmıştır.

daha dikkatimi çeken olursa editlerim...
  • fatih altaylı ile yaptığı son söyleşiyi izledim, yaptığı marş ile ilgili devlet kanadından düzgün bir tebrik almamış sanırım.

walla ender çok samimiyim bana deselerdi bu marşı malum şahsın önünde mi, ekrem'in önünde mi ne bileyim mansur'un önünde mi söyleyip tebrik almak istersin yoksa ilber ortaylı ve celal şengör'ün önünde söyleyip onların övgüsünü duymak mı istersin diye sanırım cevap çok net belli.

çocuklar, gençler, yaşlılar söylüyor bunu; ben arabamda camları açıp dinliyorum cidden gurur duyuyorum tıpkı kendi kardeşim yapmış gibi böyle koltuklarım kabarıyor ya. ama celal şengör seni tebrik etti de "atatürk de seni mavi gözleriyle izliyor." gibi bir şey dedi ya işte orada da bir kardeş kıskançlığı yaşamadım değil. *

içtenlikle tebrik ediyorum, adını tarihe yazdırdın. (bkz: helal olsun)
  • bu adam hepinizin sandığından çok daha fazlası beyler.

amerika'da texas christian universitesi profesörlerinden biri "politik iletişim platformu olarak müzik" isimli bir araştırma yapıyor, türkiye'den norm ender ve sagopa örneklerini veriyor, hem de sayfalarca ve şarkı sözü örneğiyle. kitap 2017 yılında yayınlanıyor. ama e-book bile 195$ ve türkçe kaynaklarda yok durumu olan okusun olmayan google books'ta aratıp ilgili sayfalara bakabilir.

link: https://www.igi-global.com/…al-communication/170073

300 sayfalık akademik ve global bir araştırma kitabının en az 5-6 sayfası norm ender'in politik duruşu hakkında. bu önemli bir şey.

kitaptan caps: https://eksiup.com/p/ut67234sbx6q

sagopa kısmı: https://eksiup.com/p/8m67243sc9rz

bu kitapta yazılana göre sagopa'da amerikan özentisi rap'in kendi coğrafyamızın kültürüyle birleştirilmeden yorumlanmasına karşı. norm ender'de okan bayülgen'e konuk olduğunda aynı şeyi söyledi, rap'i translate edip kendi kitlelerine adeta yediriyorlar.

ayrıca söylemeden geçemeyeceğim burada karalama yapanlara bakmayın büyük bir çoğu testis kafalı sirk maymunlarının pr ajanslarına çalışıyor bile olabilir. profillerine girince belirli aralıklarla adamın başlığını kötülemişler bu kötü niyet belirtisi. şu diss atan zeka özürlü salvador mudur dalton mudur her neyse büyük balinalara yapışıp artıkları yiyeyim diye bekleyen su parazitleri gibi reklam derdinde, çünkü başka yer yok mu adamın başlıgı altında durup durup link paylaşıp reklam yapılıyor?

hiçbiriniz kusura bakmasın biz bu adamı çok sevdik. ekşi sözlük çok ekstrem durumlarda tek vücut olur biri de norm ender oldu. bir insan duruşunu hiç mi bozmaz? politik söylemleri hiç mi bırakmaz? youtube gibi platformlarda aklı başında herkes norm taraftarı olmuş durumda.

aptal bir kalabalıktan nemalanan insanlarsa bir olup adama saldırıya geçmişler ve araştırınca gördüm ki norm ender son 10 yıldır maddi olarak her şeye sahip olsa da duruş konusunda tamamen yalnız. güce, popüleriteye yanlamadığı için tamamen yapayalnız. ama yalnız dediğime bakmayın bu sadece duruş konusunda. 5 yıl önce de 8 yıl önce de öyle sağlam bir kitlesi var ki internetin her evde olmadığı zamanlar paylaştıkları milyonları aşmış ve adamı yürekten seviyorlar videoları dolaşınca görüyorsunuz yorumlardan. şimdiki testis kafalı bebelerin kitlesi gibi uyuşuk ve karışık kafalardan değil bu kitle.

norm ender dün spotify dünya listelerinde ilk 200'e girdiğini duyuyor

caps: https://eksiup.com/p/qt672518n9fg

ve altında dönen yorum bu söylediğime bi örnek.
    caps: https://eksiup.com/p/z667254et2k8

adamın norm erman ile birlikte 2007 yılında yani 12 yıl önce yayınladıkları rap dersi şarkısının girişi floodlanıyor duyurunun altında, farklı hayranları tarafından.

söyleyin şimdi kimler gerçek bir değer yaratabilmiş bu camiada?

gün gelir devran döner, ceza gibi, günümüz bebeleri gibi güçlü olana hoş gözükmek için haksızlığa sesini çıkarmayanların, hayatta bir duruşu olmayanların sesi git gide kaybolur. ama bugünlerde, duruşunu bozmamanın, yolundan dönmemenin karşılığını alan biri var, o da norm ender.

respect.

edit:

türkiye'de rap müziğin politik söylemleri konusunu ele alarak bu kısımda kitaba katkıda bulunan doç. dr buhari gulmez hocamızı ekliyorum:

d.buhari gulmez.
    rap music in turkey: grobalization versus glocalization in communicating political messages and dissent.
    u.onyebadi.
    music as a platform for political communication.
    (2017), ıgı global,
  • kötü söz yazan rapci. "hıdıdı hıdıdı al bitch"ne hakikaten.

ben fero reisin sözlere bak bir de, muhteşem.

"adamı madamı tanıdı adamım hıdıdı hıdıdı fero bu (yes)"

nasıl geçirmişse kral bu trrek tayfaya, heryer ağlama duvarı oldu 10 gündür (bkz: swh)
  • -sabah akşam eleştirebilirsiniz.
    -çok başarısız olduğunu söyleyebilirsiniz.
    -karakterini itici bulabilirsiniz.

ama bu sizin ve diğer herkesin asırlar sonra unutulup ender'in 100. yıl marşı yazmasını değiştirmeyecek.

kimseye nasip olmayacak bir seviyeye erişmiştir.

tebrikler.
hesabın var mı? giriş yap