• bir bulent ortacgil sarkısı,

"biralar soğuk mu?" dedim / dedi ki, "normal!"
    "peki ya havalar?" / "valla gayet normal!"
    "işler?" dedim, "gidişler?" dedim? / "hepsi normal!"
    "peki..." dedim, "...ya sen, ben?" / dedi ki, "normal!"
    "peki biz, ikimiz?" / "valla gayet normal!"
    "halimiz?" dedim / ne dese beğenirsin, "normal!"

mmm, biri anlatsın hemen, nedir bu normal
    mmm, canım sıkıldı artık, yoksa ben miyim anormal

"peki... dedim "...ya türkiye?" / dedi, "normal!"
    "ya ab?" diye sordum / dedi, "çok normal!"
    "peki ya abd?" / dedi ki, "normal!"
    "peki..." dedim, "...ya dgm?" / dedi ki, "normal!"
    "ya ohal, o kadar yıl?" / "bilmem, normal!"
    "peki gap, zap, hasankeyf?" / "hepsi normal!"

"peki..." dedim "...ya medya, rtük?" / dedi, "normal!"
    "ya reklamlar, rating?" / "valla gayet normal!"
    "yahu hiç mi ikinci yok?" dedim / dedi ki, "normal!"
    "peki ya trafik, katliam?" / dedi, "normal!"
    "ya susurluk, kamyon?" / "valla gayet normal!"
    "yine kaybettik!" dedim / dedi ki, "normal!"

tadında bir şarkıdır
  • hagi'nin en cok kullandigi turkce kelime...
    -mac nasil gecti hagi?
    -normal.
    -skor icin ne diyorsun?
    -normal
  • bir hikaye vardır, muhtemelen bilirsiniz.

vaktin birinde bir kralın kahini, bir kehanette bulunmuş. yakında bir yağmur yağacak, bu yağmurun karıştığı sulardan içen herkes delirecek demiş. hikaye bu ya, kral inanmış ve maiyetine emretmiş saraydaki her tası, her testiyi suyla doldurun yağmurdan önce diye.

gerçekten de yağmur başlamış. gerçekten de yağmurun suyundan içen herkes delirmiş. depolanan sulardan içen sarayda ise hiç sorun olmamış.

gel zaman git zaman kral artık deli bir halkın hükümdarı olmuş. bir tek saraydakiler normal, geriye kalan herkes deli. nasıl gidecek bu iş diye düşünür dururmuş tüm saray erkanı.

bir gün kral maiyetini toplamış gene, demiş "içeceksiniz delirten sudan" herkese. vezirlerden biri itiraz etmiş, "olur mu haşmetmeap, delireceğiz o zaman bizler de" diye.

bundan sonra demiş ki kral " madem ki anormal herkes ve bizleriz normal olan, artık normaldir bu ülkede anormal olan". ve herkesin anormal olduğu bir ülkenin normal kralı olmaktansa anormal olanların arasındaki normal olarak hüküm sürmeye devam etmiş.

demek ki, normallik, toplumun genel kabulleri ile oluşup bizlere istemesek de dayatılan bir olgudur. oysa herkesin kabulü, kendisine doğrudur. benim dışımda herkes anormal, diğer herkese göre ben anormal. bunun bir orta yolu olmadığı gibi doğrusu ya da yanlışı da yoktur. o yüzden aslında tanımlandığı hâli ile normal diye birşey yoktur.
  • bazen ciddi anlamda bir lüks olabilen kavram.
  • evrendeki en tehlikeli keilme. uzak durulması gerekenlerden.
  • nazan öncel'in hayvan isimli albümünün açılış parçası.

geldin gittin bir laf soktun
    kırdın kırdın doymadın
    gözüm arkada kaldı da
    baktın baktın görmedin
    alçak, alçak
    benden arta kalmadı
    içim gitti durmadı
    amma zalimmişsin hain
    sana bir şey koymadı
    normal, normal, normal
    normal, normal, normal

uyudu uyandı gözlerim
    nasıl hastadır yüreğim
    ilaç felan istemez
    bakmadığından eminim
    hayvan, hayvan!
    bana artık bir şey sorma
    cevaplarım da komada
    ne içerde ne dışarda
    sana bir şey koymadı
    normal, normal, normal
    normal, normal, normal

sana normal gelen bana neden anormal? (hı?)
    kapılarını aç kapatma
    bir kuş girerse odana
    kanadı kırık bırakma kurtar, kurtar
    benden arta kalmadı
    içim gitti durmadı
    amma zalimmişsin hain
    sana bir şey koymadı
    normal, normal, normal
    normal, normal, normal
  • çoğunlukla; bize öğretilenler, ezberletilenler, alıştırılanlar için kullandığımız hazin tabir.
    karmaşıklığımızın - oluşumuz değil, yarattığımız - açık seçik yansıdığı kelime.

ortaçgil'den dinlemek şöyle bir şey;

http://www.youtube.com/watch?v=a13hmngbla0
  • da poet ve kayra'nın bu akşam sosyal medyadan ismini duyurdukları yeni albümleri.

tracklist:
    01. her yer duvar
    02. kafayı yemiş
    03. olmuyorsa olmasın
    04. voltran (feat. ceza)
    05. tekmeye kafa (feat. defkhan)
    06. saatler geçer
    07. gerçeği tanır gerçek (feat. no.1)
    08. zaman makinesi (feat. idil meşe)
    09. normal
  • edit : ne zaman yazıp kenara attım bilmiyorum ama yazının bir bölümü bilinmeyen bir geçmişteki ben tarafından yazılmış. anlaşılan normal kavramına hep takılmışım :))
    normal ve anormal şeyleri iyi ya da kötü diye belirleyemeyiz. belirtecek olsaydık bu kelimeler şüphesiz anlamsızlaşırdı. mesela ülkece kırmızı ışıkta yol boşsa geçmeyi seviyoruz bu birçoklarımız için normal ama bence kurallara hep uyulması gerektiğinden kötü. başka bir örnek genel olarak misafirperver bir toplumuz bu genelimiz için normal ve iyi. normal gelen iki durumun iyilik kötülük durumları değişken. bakış açısı , zaman normallerde büyük rol oynuyor. yukarıda anlattığım durum eski normalken misafirperverlik olayına bugün baktığımızda ise yeni normal günleri yaşıyoruz ve artık misafirperverlik kötü. çok değil bir yılda bile normallerimiz alt üst olabiliyor. normal kelimesine bile aklımıza gelmemiş sıfatlar eklenebiliyor. en sonunda insan her şeye alışıyor. her zorluk bir şekilde aşılıyor. ( umarım)
    normal kelimesi fransızca kökenli ve anlamı ‘ kurala uygun, alışılagelen, olağan, düzgülü, aşırılığı olmayan, uygun’ imiş. norm’dan geliyor bence ama o kadar araştırmadım. ayrıca uzunca süre tekrar edince anlamsızlaşan, anlamı bulanan kelimelerden.
    bu yılki dileğim eski normallerimize bir an önce dönmemiz. sevdiklerimi kucaklamayı çok özledim.
  • alışılmışın dışına çıktığında, "ben" bu durumdan hoşnutsa, içinde bulunduğu hal.
    bu durumda etrafın "anormal" yaftası fasa fiso...
    şayet "ben" bu durumdan yakınırsa, hal; topyekün anormal.
hesabın var mı? giriş yap