• "national public radio"nun kisaltmasi. npr, bir nevi amerikan bbc'sidir. özerk ve kar amaci gütmeyen, 1970'te faaliyete baslamis bir kurulustur. özenle hazirlanmis haber ve kültür-sanat icerikli programlar yayinlarlar. hazirladiklari müzik programlari klasik ve caz agirliklidir. genellikle abd sehirlerinde npr programlarini yayinlayan yerel radyo kanallari bulunur.

  http://www.npr.org/
 • (bkz: nbr)
 • national proletarian radio dendigi de olur.
 • kar amaci gutmeyen, reklam almayan, devletten aldiklari minicik destek ve seyircilerinden aldiklari kocaman bagislarla ayakta duran yerel televizyon ve radyolara program saglayan kurumdur. abd icin fazla entelektuel kactigi icin seyircisi pek yoktur denilebilir, yine de oncelikle egitim diyen bireyler ve hali vakti yerinde olan tuzu kuru sahislar ve de ozellikle yasli ve nihayetinde olaylarin farkina varmis abd'liler tarafindan tercih edilir. bagimlilik yapar. ozletir kendini.
 • transcriptleri 4 dolara satan gözünü para bürümüs bi radyoymus bu, bugün ögrendim.
 • her sabah ise gelirken, her aksam eve donerken dinledigim radyo, npr olmasa dunyada ne oluyor ne bitiyor haberim olmayacak allahin unuttugu midwest'te.
 • --- spoiler ---

  human rights human wrongs and what we do about them

  --- spoiler ---
 • amerika'da dinleyicisi pek olmadığı iddia edilmesine rağmen zengin içeriği başka radyo kanallarıyla mukayese edilemez.

  mesela, npr'ın türkiye'deki takipçisi açık radyo; dinleyicisi çok ama içerik kısıtlı, programa çıkan adamlar boş teneke. edinilen bilgiler gazetede yazılanlardan ileriye gitmiyor. ama işte bu radyonun değil ait olduğu toplumun sorunu. ben entellektüelim demekle entellektüel olunmuyor. adam gibi dinleyen eleştiren olmadığından başkasına benzeterek ancak belli bir mesafe alınabilir.

  npr özverili olduğu için değil talep olduğu için gündemde olan ve olmayan konularda kilit isimlerle söyleşi yapıyor, haber ve bilgiler veriyor.

  farzı misal;
  http://www.acikradyo.com.tr/…mv=a&aid=24705&cat=100
  http://www.npr.org/…ory/story.php?storyid=105823127

  açık radyonun haberi özverinin neticesi, npr'inki ise beklentiyi karşılama.
 • yalin bir sunucu ve konusmaci dili var bu radyonun. boyle cafcafli efektlerden, genel amerikan abartilarindan yoksun bir radyo, iyi ki de oyle. ancak bu yalinlik ve dunyadan haberlere ilgi gostermesi amerikalilarin dogasina biraz ters oldugu icin ortlama radyo dinleyicisi pek tercih etmiyor tabii. ozellikle arabada yolculuk ederken, ise/okula gidip gelirken yolda gecen zamani "kayip" olmaktan cikaraan seylerden.

  ote yandan,family guy'in bir bolumunde evde bulunan evcil hayvanin bile isyan edisi radyoya olan genel bakisi ortaya koyuyor.
hesabın var mı? giriş yap