• nerede inanın hatırlamıyorum şöyle bir şey duydum. çeşitli istihbarat raporlarına göre, rusya karadan karaya, denizden karaya fırlatılabilen hipersonik bir füze teknolojisine sahip olmuş ve bu füzelerin hedefi bulma hızına cevap verebilecek bir hava savunma sistemi şu an nato envanterinde bulunmuyor imiş. yani rusya zaten kendi bunu söylemişti ama amerikan istihbaratı da bunu doğrulamış. yani nato gezegendeki en büyük nükleer güç olmasına rağmen rusya'nın hava savunma sistemi gelecek füzelere karşı savunma yapabilme kabiliyetindeyken nato'nun böyle bir kabiliyeti olmadığı için elindeki sayıca fazla nükleer başlığın bir caydırıcılığı bulunmamaktaymış. bu sebep sıcak savaş riskine girmek yerine yaptırımlarla rusya'yı boğma yoluna gidilmiş. tabi bu bilgi şu an için götten sallamaya eşdeğer benim için. kaynak falan bulursam eklerim buraya.

  şimdi ufaktan araştırınca füzenin isminin avangard olduğunu öğrendim. ses hızının 27 katı hızla ilerleyebiliyor ve seyir esnasında manevra yapabiliyor.
 • 2'inci dunya savasini bitiren silah. icat edilmeseydi 3'uncu dunya savasi da coktan cikmisti bence.
 • sovyetlerin çar bombası ve amerikalıların castle bravo testlerini izleyince gelişme, ilerleme, çağdaşlık, modernleşme vs. zırvaların ne kadar boş olduğunu anlıyor insan.

  bu rezilliğin suçlularından bâzıları; üniversitelerde hocalık yapan, "profesör" denen kimseler.

  "nükleer silâhlar, büyük çaplı konvansiyonel savaşları engelledi." düşüncesi ise sâdece komik bir züğürt tesellisi. bir rezilliği, "bak, diğer rezilliği engelliyor." diye savunmak çok da mâkul değil. özünde yüz binlerce hattâ milyonlarca insanı katletmek için üretilmiş bu bombalar.

  üstelik hiroşima ve nagazaki acı tecrübelerini yaşamış insanlık. bu düşünceyi serdedenler, atom bombası felâketini sanki hiç yaşamamışız gibi konuşuyor.

  insanoğlu; ne kadar okusa, çalışsa, teknoloji ve bilimi geliştirse de beyhûde. içindeki o zâlimlik, barbarlık, kötülük hep canlı kalıyor. genel kanının aksine, ilk insanlar, bugünkü insanlara göre çok daha "medenî" ve barışsever idi aslında.
hesabın var mı? giriş yap