• oldukten sonra gidilen yer olarak hafizalarda yer etmi$ bir tamlama. (bkz: tahtalikoy) (bkz: cennet) (bkz: cehennem)
 • (bkz: otherside)
 • çoğu metal grubunun ve şiddet içerikli bilgisayar oyunu yapımcısının üzerinde yoğunlaşıp malzeme kaynağı olarak kullandığı, duyuların 3 boyutlu olarak hissedileceği varsayılan, birçok ulusun mitolojisine de konu olmuş mistik ülke, valhalla
 • bir bu dunya birde obur dunya varsa 3. dunya neci peki
  seklinde soz obegini aklıma getiren kelime grubu.
 • (bkz: ahiret)
 • nacizane fikrimce olmayan sey. varolusuna yonelik inanis bir kac ayri sebepten ileri gelmektedir kanimca.

  ilk olarak "o kadar ugrastik, olaylar yasadik, ziyan mi olacak daha neler" sekli bir dusunce vardir. bu da insanin kendini ustun gormesinden kaynaklanmaktadir. yani insan o kadar degerli, o kadar degerlidir ki, yasadigi, tattigi, tecrube ettigi seylerin asagi yukari 60-70 yillik kisitli bir sure sonunda kaybolup gitmesi akla mantiga aykiri gelmistir. bu yuzden, kendisi de onlardan biri olmasina ragmen, diger biyolojik turlere pek aldiris etmeden kendine bu dunyadan baska bir dunyada da yasamayi layik gormustur.

  buna ek olarak insanin dogasinda bulunan bir adalet hissi de 'obur dunya' fikrini besler. insanin icindeki adalet anlayisina ek olarak, cektikleri acilarin veya katlanilan gucluklerin mukafatsiz kalmasi endisesi, keza (genelde dini olan) kurallara uymayanin yaptiklarinin yanlarina kar kalma dusuncesinden dogan rahatsizlik da insanlari 'obur dunya' inancina iter. iste bu arzu edilen obur dunya oyle bir yerdir ki, mazlum hakettigini alacak, zalim de cezasini cekecektir. bu sekilde isleyen bir zihin de "ahmet esyami caldi, mehmet hasan'i soydu, simdi onlar rahat, ben niye oldurmuyorum, ben niye calmiyorum?" seklinde bir "enayi miyim acaba" fikrinden de kurtulacaktir.

  son olarak da olumle gelen bir ebedi ayrilik fikri de cok sert oldugundan, herkesin en sonunda birlesecegi, sevenlerin birbirine kavusacagi bir yer olmasi insana daha hos gelmistir. "bunca sene birlikteydik, en sonunda yine birlikte olacagiz" mantigindaki cekicilik, "karim oldu ve onu bir daha asssssslaa goremeyecegim" secenegine kiyasla suphesiz bir hayli fazladir. bu durumda da olum hali, gecici bir mecburi ayrilik sureci sekline burunmektedir.

  iyidir hostur ama bence boyle bir durum soz konusu degildir. dogum oncesi nasilsa olum sonrasi da oyledir. zaten dogum oncesine dair kendi icinde hic bir bilgisi / hatirasi olmadigi icin insan 'obur dunya' olgusunu olum sonrasina koymayi secmistir. fakat insan son nefesini verince her sey de bitmektedir. ama gururundan, kutsal sayilan yasamin bir anda oylesine bitivermesi insanogluna nahos ve inanilmaz, obur dunya fikriyse cekici gelmistir.
 • öldükten sonra dirilip sonsuz zaman diliminde takılacağımız mekan.

  insanlar doğarlar ve ölürler.bir film gibi.fim biter ama devamının olduğu bilinir.tahmin edilir hiç yoktan.diyelim ki bir film çok izlendi,beğenildi,ilkinin devamı olası bir film.hayatta budur.beğenen biri var,hoşuna giderse ikincisini çekecektir.
 • olup olmadığından emin olmadığım. varsa da, daha iyi olmasını dilediğim.
 • dusunerek ınsanların ıcını rahatlatan yer.

  -bu dünyada olmadı orada mutlu olurum
  -bu dünyada zengin olamadım orada olurum
 • dışlanması, ötekileştirilmesi * son derece sakıncalıdır. maazallah ayrılıkçı tamil gerillası * olarak yarın öbür gün karşınıza çıkar.
hesabın var mı? giriş yap