sorunsallar (6)
40362 entry daha
 • dünyanın en yüksek gökdeleni burj khalifa'nin kanalizasyon sisteminin olmaması.
  hergün kamyonlarla dışarıya 7 ton bok ve 15 ton atık su tasiyorlarmis.
 • kadınların seçme seçilme hakkına cumhuriyet ile kavuştuğundan bahsedenlerin,
  erkeklerin de bu hakka cumhuriyet sayesinde kavuştuklarını es geçmeleri.
 • findeks notu; diğer isimleri ile kkb puanı & kredi puanı & kredi notu & findeks puanı nedir? ne işe yarar? hangi eylemler findeks notunuzu olumlu, hangi işlemler olumsuz etkiler?

  9 yıl önce kendi yazdığım yazı ile çok yakın zamanda sözlükte bu konuda yazılmış güzel bir analizi harmanladım. iyi okumalar :)

  **kredi puanı hesaplanırken son 5 yıldaki mali veriler ve ödeme performansına bakılıyor. 5 yıldan öncekiler dikkate alınmıyor.
  **5 kategori belirledim. muhtemelen bunun daha net, daha açıklayıcı bir versiyonu vardır ama olsun.
  1800+ / 1800-1600 / 1600-1300 / 1300-1000 / 1000-

  **kredi puanınız 1800'den yüksekse; bugüne kadar çılgın bankacılık işlemi yapmışsınız, alayında mükemmel ödeme performansları göstermiş, neredeyse hiç gecikme yapmamış ve hiç kanuni takip dahi olmamış hakkınızda denilebilir. bu kategoride iseniz bankalar size sürekli sms ile, arama ile tacizde bulunuyor demektir. krediniz hazır, hadi gelin hemen kullanın, kredi kartı düşünmez misiniz temalı çağrılar peşinizi bırakmaz. bankacılık sektörünün en sevdiği, en potansiyelli müşteri adayı sizsiniz.

  **kredi puanınız 1600 ile 1800 puan arasında ise yüksek meblağlı kredileri dahi çekebilme potansiyeliniz vardır. aynı anda birden fazla kredi çekebilirsiniz maaş bordronuza ya da şirket ortağı veya sahibi iseniz şirket finansal durumuna göre. ilk seviye kadar olmasa da yine arzulanan müşteri adayısınız. puanınızı yükseltmek için küçük uğraşlar verebilir, kendinizi elit seviyeye çıkartabilirsiniz. alternatif olarak da bazı şeyleri doğru yapıyor gibisiniz, lütfen o şekilde devam etmeye gayret edin.

  **kredi puanınız 1300 ile 1600 arasında ise yine olumlu olarak düşünebilirsiniz. bu skorda da türkiye ortalamasına yakınsınız. kredi ve kmh talepleriniz direkt reddolmaz, direkt onaylanma ihtimali de zayıf. aşağıdaki öneriler ile puanınızı yükseltip kendinizi bir üst seviyeye atabilirsiniz.

  **kredi puanınız 1000 ile 1300 puan arasındaysa riskli profildesiniz demektir. bankalar size kredi vermek için 3 kez düşünürler. 1-2 bankadan kredi talebiniz reddedilebilir, belki 3. bankadan ancak alabilirsiniz. bu puanda iseniz düzenli ödeme yapmamışsınız, kredi kartı borçlarınızı zamanında ödememişsiniz, eski kullandığınız kredilerde gecikmeler yaşatmışsınız ve hatta hakkınızda takip bile başlatılmış olabilir.

  **kredi puanınız 1000'den de küçükse ne kredi ile araç alabilirsiniz, ne de bireysel kredi kullanabilirsiniz. siciliniz bok gibi demektir ve birileri sizi fena mimlemiş durumdadır. puanınız yükselene kadar bankacılar size “adam pisliğin teki çıktı rıza baba” muamelesi yapabilir.

  2023 mayıs ayında findeks'ten not danışmanı hizmeti alan biri, “ben aldım sizler almayın” diye birkaç püf noktayı paylaşmış. önce olumsuz etkilerden bahsedelim.

  **eğer ödeme tarihçenizde kanuni takip bulunuyorsa, bunun gözükmemesi için ödeme yapılmasının ardından 5 (beş) sene geçmesi gerekiyor.
  **eğer varlık yönetim şirketlerine devredilen borcunuz varsa hep sicilinizde kalıyor.
  **puan olayına gelirsek eğer, kepçeyle alıp kaşıkla veriyorlar. o yüzden ne yaparsanız yapın ödemenizi zamanında gerçekleştirin.
  **kullandığınız kredili ürünün (kredi kartı, kmh, kredi vb.) tutarının zerre önemi yok. mesela benim kredi kartımın asgarisi 90k, x kişinin 1k. ikimize de aynı puanı veriyor. aynı puanı vermesini geçtim, tutarlar yüksek olduğu için bazen ben ödeme güçlüğü çekiyorum, pat benim puanımı bu dalgalanmalar yüzünden 1400’e atarken aylık 100 lira ödeme yapan kişinin puanı 1800 oluyor. ilginç ama algoritma maalesef böyle.
  **yine mevduat hesabınızdaki tutarların da zerre önemi yok, verdiğiniz otomatik ödemelerin de puanınıza bir katkısı yok.

  gelelim bu puanı nasıl artırabileceğimize.

  **bir tane kmh, 3 tane farklı bankadan kredi kartı ve toplamda kapanmış 4 tane kredi işinizi görüyor.
  **kredi hariç diğer ürünlerde (kmh, kredi kartı) hiçbir şey yapamasanız dahi aylık bir paket sigara kesinlikle alın. not: sigara sağlığa zararlı, çikolata vs. alabilirsiniz. sebebi şudur; hiç harcama yapmazsanız banka bildirim yapmayı bırakabiliyor, bu da puanınızın artışını durdurur.
  **yine bunların limitlerinin hiçbir önemi yok, hepsi 250 tl dahi olabilir.

  **gelelim kredi bölümüne. kredilerinizi erken kapatmanızın hiçbir önemi yok, kullandığınız krediler minimum 6 ay olmalı, aylık kredi alıp kapatmayın. 12, 24, 36 vb. vadeyle kredi alırsanız da minimum 6. ayında krediyi erken kapatın. ama en çok istenen ve puan getiren durum; 24 ay çektiğiniz krediyi gerçekten de 24 ay geciktirmeden düzenli ödemenizdir. bunun sebebi şu; aynı ay ya da daha erken o krediyi kapattığınızda sizin ödeme alışkanlığınızı ölçemiyor. yukarıda bahsettiğim şartlarda 4 adet krediyi düzenli ödeyip bitirdiyseniz 5. krediye gerek yok, puanınıza ekstra bir katkı sağlamıyor çünkü. ihtiyacınız vardır çekersiniz, o sizin bileceğiniz iş tabi, puan için yapacaksanız boşa faiz ödemeyin diye söylüyorum.

  **ucuza kredi olayını da söyleyeyim, gidin turkcell pasaj üzerinden minimum 6 taksitli 300-500 tl değerinde dandirik şeyler alın. financell findeks'e bildirim yapıyor ve kredili ürün sayılıyor.

  şimdi gelelim her şeyi zamanında ödememe rağmen puanım düştücülere.

  **yeni bir kredili ürün kullandığınızda ya da açtırdığınızda yine puanınız düşer.
  **yeni bir kmh, kredi, kredi kartı açtırdığınızda/kullandığınızda o ürünü kullanım alışkanlığınız belirsiz olduğu için puanınız düşüyor, 6 aya geri düzeliyor.
  **toplam limit olayı var. kmh hesaplarınız ve kredi kartlarınızın toplamı diyelim 400k, 300k toplam harcama yaptıysanız limite göre borcunuz %75 olur. bu da risk oluşturur ve puanınız düşer. toplam borcunuz %35'i geçmesin, geçiyorsa da ödemesini yapın diğer ay.

  şimdi de gerçek ve tüzel şirketlere gelelim.

  **buradaki işlemlerin hiçbirisi sizin bireysel puanınızı düşürmüyor.
  **şöyle bir taktik verebilirim, bazı bankalar ortak limit veriyor, mesela şirket kredi kartıyla bireysel kredi kartınızın limiti ortak. burada ödemenizi bireysel karta yapıp ticari kart üzerinden harcama yapabilirsiniz. böylelikle bireysel limit/borç oranınız artmayacaktır ve puanınız düşmeyecektir. hem de ticari kart kullandığınız için asgari borcunuz %5 çıkacaktır.

  finansal hayatınızda başarılar dilerim, karma yazının umarım merak edenlere faydası dokunur, sevgiler.

  (bkz: findeks)
  (bkz: findeks notu)
  (bkz: kkb)
  (bkz: kredi notu)
  (bkz: kredi puanı)

  referans entryler:

  (bkz: kkb/#39670511)
  (bkz: findeks/#152270087)
 • büyük liderler

  bu dedenin dediklerine bir kulak vermek gerekir, dedikleri doğru olabilir.
 • kur'an'ın yüce yaratıcıdan geldiğinin apaçık kanıtlarından biri olan büyük patlama teorisinin doğruluğudur.

  büyük patlama evrenin en eski 13,8 milyar yıl önce tekillik noktası denilen bir noktadan itibaren genişlediğini varsayan, evrenin evrimi kuramı ve geniş şekilde kabul gören kozmolojik modeldir. ilk kez 1920'li yıllarda rus kozmolog ve matematikçi alexander friedmann ve belçikalı fizikçi papaz georges lemaître tarafından ortaya atılan bu teori, çeşitli kanıtlarla desteklendiğinden bilim insanları arasında, özellikle fizikçiler arasında geniş ölçüde kabul görmüştür. teorinin temel fikri, hâlen genişlemeye devam eden evrenin geçmişteki belirli bir zamanda sıcak ve yoğun bir noktadan yani tekillik noktasından itibaren genişlemiş olduğudur. georges lemaître’in önceleri “ilk atom hipotezi” olarak adlandırdığı bu varsayım günümüzde “büyük patlama teorisi” adıyla yerleşmiş durumdadır. modelin iskeleti einstein'ın genel görelilik kuramına dayanmakta olup, ilk big bang modeli alexander friedmann tarafından hazırlanmıştır. evrenin genişlemesiyle ilgili yazım. (bkz: #152037227)

  daha iyi anlaşılması açısından bir görsel ile de örnek verecek olursak, evren ilk başta bir bütündü, solda görülen gibi. bir top veya içinde birçok madde olan şişirilmiş bir balonu hayal edin, bu balon günün birinde patlıyor ve şimdi tanımladığımız ve anladığımız haliyle evren oluşuyor, yani galaksiler, yıldızlar, nebulalar, gezegenler vs. tüm her şey bu "balonun" patlamasıyla meydana geliyor, bu patlamayla hepsi adeta saçılıyor, evrenin her yerine dağılıyor.

  görsel

  şimdi gelelim ilk kez 1920'lerde bahsi açılan konuda 1400 yıl önce kur'an'ın ne dediğine?

  rahman ve rahim olan allah'ın yüce adıyla!

  enbiya 30: inkâr edenler, göklerin ve yerin birbirine yapışık olduğunu, bizim onları ayırdığımızı ve bütün canlıları sudan yarattığımızı görmüyorlar mı? buna rağmen inanmayacaklar mı?

  bu ayette canlıların evrimiyle ilgili de önemli mesajlar var ancak bugün konumuz ayette yer alan ilk kısım.

  ayette "bitişik" meali verilen "ratg" kelimesi, "kaynaşmış, birbiriyle iç içe geçen" gibi anlamlara geliyor.

  "ayırmak" meali verilen "fatg" kelimesi de arapça da bitişik durumdaki nesneyi yarmak, parçalamak ve dışarı çıkarmak anlamında kullanılıyor.

  ratg ve fatg kelimeleri de yanyana kullanılıyor:

  görsel

  görsel

  özetle, büyük patlamadan önce her şey "ratg" (bitişik) formundayken:

  görsel

  yüce yaratıcı, evreni ratg (bitişik) formundan fatg (ayırma) formuna geçiriyor ve ardından bugün bilim adamlarının "büyük patlama" dediği, "ayırma, yarma" fiili gerçekleşiyor.

  patlama:

  görsel

  sonuç:

  görsel

  unutmayın ki, hiçbir patlama, tetikleyicisi olmadan, durduk yere, tesadüfen, arkasında bir irade/güç olmadan gerçekleşmez, hele ki allah'ın yarattığı ölçülü düzende. her şeyde bir sebep - sonuç ilişkisi mevcuttur. bu yüce yaratıcının evreni yaratma sanatıdır ve biz de tüm hayatımız boyunca tabiatın bize verdiği bu ölçüler, kanunlar ile yaşamlarımıza devam ediyoruz.

  kur'an'ın 1400 yıl önce haber verdiği bu gerçeği, hz. muhammed'in (selam olsun allah'ın elçisine) veya herhangi bir insanın bilmesi, yazması, dahası çok kesin bir bilgiyle, adeta meydan okuyarak, sanki önceden bu bilginin zaten çok büyük bir haber olacağını biliyormuş ve her şeyin gayet farkındaymış gibi ayette, "inanmayanlar görmezler mi ki, hâlâ inanmayacaklar mı?" gibi ifadeleri kullanmak, yer vermek, kur'an'ın bir insan ürünü değil, bizatihi alemlerin rabbi olan allah tarafından bir rahmet, yol gösterici, uyarıcı ve müjdeci olarak gönderildiğinin yüzlerce kanıtından biridir.

  rahman ve rahim olan allah'ın yüce adıyla!

  al-i imran 5: yerde ve gökte hiçbir şey allah'a gizli değildir.

  kamer 49: şüphesiz biz, her şeyi bir ölçüye göre yarattık.

  fussilet 53: onlara dış âlemdeki ve kendi içlerindeki âyetlerimizi/doğa kanunlarını göstereceğiz. böylece kur'ân'ın gerçek olduğunu anlayacaklardır. “rabbinin her şeye tanık olması onlara yetmiyor mu?”

  yazımı, "matematiğin babası, bilimin babası" gibi lakaplarla anılan bilim adamı, filozof, fizikçi ve astronom olan galileo galilei'nin sözleriyle bitirmek istiyorum.

  "matematik tanrının, dünyayı yaratmak için kullandığı alfabedir."

  https://tr.m.wikipedia.org/…0kozmolojik%20modeldir.
 • abd’de bulunan on iki federal rezerv bankasının birçoğunun başkanının goldman sachs kökenli olması.goldman sachs'ın gizemli yönleri. italya eski başbakanı mario monti, yunanistan eski başbakanı lucas papademos, avrupa merkez bankası eski başkanı mario draghi, avustralya başbakanı malcolm turnbull gibi birçok ismin goldman sachs çalışanı olması.
hesabın var mı? giriş yap