• ne ilginç gazsın sen oksijen ağbi,
    hem ölümcül hem hayati.
    beyne gidiyorsun zihin açıyorsun.
    kalbe geliyorsun aşk pompalıyorsun.
    vücuda dağılıyorsun kuvvet oluyorsun.
    uçarı mavi ametal cicoz
    suda töz, eşyada toz
    sevdiğimiz her şeyde büyücü oz.
    maşa elimizde, hababam tutmaya çalışıyoruz.
    sen kubik, biz komik
    heyhat oksijen ağbi, aynen havayı alıyoruz.
  • yaşlanmanın ana nedenlerindendir.
    vücutta oluşan serbest radikallerin çoğunluğu oksijen kaynaklıdır.
    aerobik metabolizma sonucu oluşan bu radikaller hücrelerin yaşlanma sürecinin hızlanmasına neden olurlar.
    ironik olsa da yaşamak için çekilen her bi nefes ölüme atılan bi adım gibidir.
    (bkz: serbest radikal)
    (bkz: çek bi nefes cigerlerin bayram etsin)
  • "belki de oksijen ortalama 70 yıl sonra öldüren bir zehirdir"
  • dünyadaki o2 nin %85'ini denizlerdeki tek hücreli planktonlar sağlar.
  • sadece cumartesi-pazar yayınlanacak olan yeni kurulan haftalık gazete. sahibi zafer mutlu. ekipte tayfun devecioğlu ve ismaill yuvacan gibi isimler yer alıyor.

kaynak linkler
    t24 .

veryansıntv.

fatih güllapoğlu .
  • 3-5 sayfalık içinde okunacak hiç bir şey bulamayacağınız kıytırık gazetelere her gün bir lira vermektense haftada bir kez on lira verip bir hafta boyunca okuyabileceğiniz gazete. ben beğendim. denenmeli. yandaş mı muhalif mi endişesi de yok gibi görünüyor . batıp piyasadan kalkmamasını umuyorum.
  • oksijen (gazete) diye bir başlık açılması bence zorunlu olan gündem ögesi

uzun zaman sonra detaylı bir şekilde özenle 1 saate yakın gazete okudum, çok özlemişim, çok iyi geldi.

haftalık olduğu için belki de içeriği böyle kaliteli olmuş bilemiyorum; ama bence yazar seçimleri de çok doğru olmuş.
  • herksin telaffuz edemedigi bir kelime. okşijen diyenler çoktur.
  • sudaki max cozunurlugu 8.5 mg/l civari olup kullandiginiz suyun kalitesi de buyuk oranda bu cozunme miktarina baglidir. suyun icindeki oksijen miktari ne kadar dusukse sulfur carbon ve azot gibi elementlerin anaerobik yolla amonyak, metan ve hidrojen sulfure donusme ihtimalleri artar. yuksek oksijen konsantrasyonlarindaki suda ise bu elementler daha zararsiz olan karbon dioksit, sulfat ve nitrata donusur. bu yuzden oksijen sadece soludugumuz hava icin degil diger en onemli yasam kaynagimiz olan su icin de vazgecilmezdir.
  • insanlarin "asksiz yasanmaz" dedikleri noktada asktan daha önemli bir zamazingodur oksijen.. asil oksijensiz yasanmaz..

wikiden baktigimiza gore oksijen'in 1770 yilinda bulundugunu goruyoruz.. bu kimyasal elemenlerin "bulunmasi" bana oldum olasi komik gelir.. mesela uranyumu bulan cilgin ikili curielerden evvel de uranyum kanser yapiyordu.. ama işte nereye baktigini bilmek gerek..

önceleyin "hava" olarak odlandirilan oksijen'in daha sonra havanin icinde sikindirik bir atom oldugunu kesfetmisler.. tam da 1770 yilinda.. internetin olmadigi inanilir gibi olmayan zamanlarda joseph priestley ve carl wilhelm scheele es güdümlü olarak tanimlamislar bu deli dumrul atomu.. "ulan" dedim "nolmus bu 1770 de, de boyle cosmus bunlar birden akillarina oksijen gelmis" dedim.. actim baktim muhabbetlere.. tam olarak sunu buldum ki "silgi" bulunmus arkadaslar.. 1770 yilinda silginin bulunmasi ile kimyasal deneylere gelen coskuyu kelimelerle ifade edemiyorum ben..
    neyse.. oksijen günümüzde cok onemli bir seydir. oksijen olmadan yasarim diyen yalancidir, palavracidir.. inanmayiniz.. ama saf oksijen de iyi degildir "oh ne güzel saf oksijen yutuorum" diyen insanlar kendilerini komik duruma dusururler.. ki bu hos degildir.. sakının..
hesabın var mı? giriş yap