• aynı yerde kaldıkça, nesneler ve insanlar yozlaşır, çürür ve de leş gibi kokmaya başlarlar. - gecenin sonuna yolculuk
  • “öyle bir yaşta idim ve öyle bir mizaçta idim ve çocukluğumda o kadar az oyun oynamıştım ve aldatmasını o kadar az öğrenmiştim ki, yalan bana suçların en ağırı gibi geliyordu; ve bir yalan söylendiği zaman insanların değil, eşyanın bile buna nasıl tahammül ettiğine şaşıyordum. yalana herşey isyan etmelidir. eşya bile: damlardan kiremitler uçmalıdır, ağaçlar köklerinden sökülüp havada bir saniye içinde toz duman olmalıdır, camlar kırılmalıdır, hattâ yıldızlar düşüp gökyüzünde bin parçaya ayrılmalıdır filân...”
  • "elizabeth'in kendi şemasını ifade etmesinin bir yolu da, başka insanların ihtiyaçlarını karşılamayı içeren bir iş alaninda çalışmayı seçmiş olmasıdır. sosyal hizmet uzmanı olmustur. siz de muhtemelen iyileştirmek veya yardım eden mesleklerden birindesinizdir. başkalarını beslemek, kendi karşılanmayan duygusal yoksunluk hislerinizi telafi etmeniz için bir yol olabilir."

(hayatı yeniden keşfedin)
  • biraz daha uyuyup tüm bu saçmalıkları unutsam nasıl olur?

kafka - dönüşüm
  • "utanç ve korku da doğamızda var ve daha ilk deneyimde öyle bir yerleşiyor ki içimize, kurtulamıyoruz. utanç ve korku aşkı zehirliyor, yalnızca aşkı da değil her şeyi zehirliyor, bütün yaşamı." (ayfer tunç-osman)
  • "bilmem buna katılır mısınız ama bana göre hafıza, eski, sönmüş bir yıldızdan akan bir ışığa benzer. isterse gaz lambasından yayılsın. illa ki, yaşadığımız süre içerisinde de bize ulaşması gerekmez. hangi uzaklıktan geldiği ve bizim ona ne kadar uzak olduğumuza bağlıdır bu. çünkü anılar aynı uzaklıkta durmazlar ne de olsa. genel olarak her şey hafızadadır, bütün dünya bu zamana kadar yaşanan her şey. mesela biz ikimiz, burası, bu köpekler. kimin hafızasında mı? onu bilmem." (wieslaw mysliwski, fasulye ayıklama sanatı üzerine bir tez, s.28.)
  • "ancak yalnızlıkları birbirine benzeyen insanlar, uzun yolda birbirlerini kaybetmezler. " diyor ustalar.

cem davran / palyaço 'nun günlüğü

edit : sözün sahibi ertekin akpınar imiş. ilerleyen sayfalarda okuyunca editlemek istedim.
  • "insanlar daha karmaşık olan rasyonel karar mekanizmalarının içinde kaybolmaktansa, çok daha kolay olan duygusal karar verme sürecini doğal olarak tercih ederler" - ali saydam / algılama yönetimi / 2012 / sy. 213
  • --- spoiler ---

tek bir şeyi farklı yapmak, çoğu zaman her şeyi farklı yapmak demektir.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap