• ... o halde korkacak ne var şeklinde devam eden lucretiusun mükhemmel nitelikteki sözü.. sanırım ilk olarak nietzsche ağladığında da karşıma çıkan ve çift tırnakla ayırılıp üzerine düşünülesi laf..

  plase: ölüm=olum ve ekürisi "oğlum"la beraber çevrilinebilinecek geyikler ise şimdiden anlamsız.
 • insana yaşamak için pek çok nedeni olduğunu hatırlatan,yine de ölüm korkusu nu bastıramayan söz.
 • epikürcülerin felsefesi.
 • "orası öyle ama elbet bir gün hepimiz öleceğiz ve aslında bu ölüm gerçeğini aklımızın bir yerine koyarak hayata daha çok asılmalıyız." şeklinde cevaplanabilecek nitelikteki söz.

  (bkz: carpe diem)
 • televizyon röportajında, ölümden korkmuyor musunuz diye sorduklarında, zeki müren bu cevabı vermişti röportöre; o sıralar hiçbirimiz bu felsefenin kime ait olduğunu bilmiyorduk. (bkz: lucretius)
 • bu lucretius efendinin epikurosdan anladığı zihniyettir. ve yine bu anlayışa göre ölümden ve sonrasından çekinmek gereksizdir. insanoğlu doğup büyüdüğü ve hatta öldüğü anı göz önünde bulundurarak nefes alıp-verirse ne yaşamdan zevk alabilir ne de özgürlüğünü muhallebi tadında sunabilir.

  ha bir dünya insan "ölümden öteye köy yok ya" diyerek umutsuzluğa düşürecektir bünyeyi. verilecek cevap hazırdır; -son durak doğduğum andı.-
 • teoride basarili bir düsüncedir ama insan hayati boyunca ölüm düsüncesiyle yasamaya mecburdur.çünkü bu kaçinilmaz sondur ve bilinmeyen metafiziksel konular herzaman korkutur.insan hiçbir zaman ölüm düsüncesini ve korkusunu yok sayamaz.böylelikle yine konunun en basina döneriz.isin içinden yine çikamayiz.
  (bkz: düsün düsün boktur isin)
 • son dönemlerinde, zeki müren in, ölümden korkmadığını ifade ettiği cümle.
 • yalniz bir noktada, kisa bir sure icin yasamla olum kesisir. insana korku veren de o anin dusuncesidir. mermi kalbinize girdiginde, olmeden once onu hissedersiniz. iste o zaman hem hayati, hem de olumu bir arada "yasayabilirsiniz". eger bu sure bir ani gecip aylari, yillari bulursa, o zaman olumden gercek anlamda hic korkmamaya baslarsiniz. cunku insansiniz. alisirsiniz.
 • bu cumleyi esasen xenon soylemistir.
  tamamı soyledir: "ölümden korkmaya gerek yoktur. o geldiginde 'ben' olmayacagım, ben varken zaten ölüm yoktur."
  hedonizmin temel yaklasımlarından biridir bu onerme..
  hedonizmin kurucusu bir sure sokrates'in de cevresinde bulunmus aristippos'tur
  xenon aristipposunun hocalarından biridir.
  aristipposun ölümünden 100 yıl sonra hazcılık(hedonizm) daha tinsel bir sekilde epikuros ta da karsımıza cıkar..
  epikuros un aktarımları kanalıyla xenon un dusunceleri gunumuze ulasabilmistir.
hesabın var mı? giriş yap