• şuna bile bir kulp bulunuyorsa, iskandinav ülkelerinde yaşasanız demek intihar edeceksiniz amk. hayır adamlar ölüyü mutlu etmek için direkt kafaları çekip kutlama yapıyorlar o bakımdan.

skoll amk!
  • helva yemeye bahane olarak meftayı kullanmak
  • sen ölüye en büyük saygısızlığı yap sonra helvayla durumu kurtarmaya çalış.

nedir o ölüye yapılan saygısızlık?

sabah ölüyor,aman cabuk olun öğlene yetişsin, deniyor,

öğlen ölüyor, aman cabuk ikindiye yetişsin, deniyor.

yaa acele etmeyin az bekleyin,morga koyun,uzaktan yakınlarrı gelsin ,belki amerikadan gelecekler,en az birkaç gün tanıyın..
    bu arada uzaktaki akrabalara haber gönderin ,hazırlansınlar gelsinler,belki son kez yüzüne bakıp öpmek isteyecekler,çiçek atmak isteyecekler topragina,
    belki torunları şiir yazıp koynuna koymak isteyecek,ve torunun bir iki güne ihtiyacı var..

neden bunlar düşünülmez de ,ölü apar topar gömülür,
    sanki taş devrindeyiz de soğutucu yok....teee allllaammm...akıl fikir.
  • " islâm öncesi arap geleneğidir " denilmiş.

türklerin bir kültürü geleneği yok zaten, her şeyimiz arap geleneği değil mi?

o yüzden millet bu geleneği dinî bir şey, vacip falan sanıyor.

ölen kişinin ardından helva yapılıp taziyede ikram edilmesi geleneği kadim bir türk geleneğidir. eski türkçede " süçig " yahut " çövenç " şeklinde ifade edilen helvanın yapımına herkes katkıda bulunur, böylece ölen kişinin ruhuna dostluklarını ilettiklerine inanırlardı.

hatta anadolu'nun çoğu yerinde olduğu gibi benim anneannem bile hâlâ bu taziye helvasına " yuğ aşı " demektedir.
    " yağlaş " diyenler de vardır.

türkler, doğaya gösterdikleri saygı ve duydukları hayranlığı da bu gelenek ile göstermektedirler aynı zamanda.

su, un ve ateşin biraraya gelmesiyle elde edilen bu tatlının geride kalanlara dirilik ve güç verdiğine inanılır idi.

ayrıca ölen kişinin ardından tutulan yasın, merhumun mensup olduğu boyda ayrıştırıcı değil; birleştirici bir hâl aldığını da sembolize etmektedir bu gelenek.
    yani ölenin ardından topluca helva yemek ona bir saygısızlık değil; büyük bir saygıdır!

hele hele bir arap geleneği hiç değildir!
  • helva, şeker deposudur. büyük bir acının ardından, yemek yemek ve şeker depolamak morali yükseltmek anlamında güzel bir kısayoldur.

tıpkı loğusa dönemi verilen şerbet gibi.
  • olsa da yesek.

ruhuna değsin*
  • çok güzel olmuş deyip bir tabak daha istemek.
  • bana çok saçma geliyor
  • daha bi sürü saçmalık var
  • annemin anneanneme layık olması umuduyla güzel helva yapmaya çalışması, helvayı yerken düğüm düğüm olan boğazımız… bilmiyorum çok zor yedik o yemekleri de o tatlıları da. nasıl da kanıksamışız aslında. halbuki ben daha önce hiç gitmedim bir başkasının cenazesine.
hesabın var mı? giriş yap