*

 • güftesi behçet kemal çağlar ve faruk nafiz çamlıbel'e, bestesi cemal reşit rey'e ait olan marştır. sözleri aşağıdaki gibidir:

  çıktık açık alınla on yılda her savaştan:
  on yılda onbeş milyon genç yarattık her yaştan,
  başta bütün dünyanın saydığı baş kumandan!
  demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan.

  türk'üz: cumhuriyetin göğsümüz tunç siperi;
  türk'e durmak yaraşmaz, türk önde türk ileri.
  bir hızda kötülüğü geriliği boğarız.
  karanlığın üzerine güneş gibi doğarız.
  türküz, bütün başlardan üstün olan başlarız;
  tarihten önce vardık, tarihten sonra varız.

  türk'üz: cumhuriyetin göğsümüz tunç siperi;
  türk'e durmak yaraşmaz, türk önde türk ileri.
  çizerek kanımızla öz yurdun haritasını,
  dindirdik memleketin yıllar süren yasını;
  bütünledik her yönden istiklal kavgasını...
  bütün dünya öğrendi türklüğü saymasını!

  türk'üz: cumhuriyetin göğsümüz tunç siperi;
  türk'e durmak yaraşmaz, türk önde türk ileri.
  örnektir milletlere açtığımız yeni iz;
  imtiyazsız, sınıfsız, kaynaşmış bir kitleyiz:
  uyduk görüşte bilgi, gidişte ülküye biz.
  tersine dönse dünya yolumuzdan dönmeyiz.

  türk'üz: cumhuriyetin göğsümüz tunç siperi;
  türk'e durmak yaraşmaz, türk önde türk ileri.
 • genelde ilk iki kitasi bilinen, diger kitalari ekseriyetle askerde ogrenilen anlamli mar$imizdir.
 • dugunlerde , ni$anlarda tumba ve klavye* ile calinan gelin ve damadin romantik bir dans ettikleri mars .
 • 10 yilda 15 milyoner yaratilamamissa da yillar sonra birileri cikip her mahallede bir milyoner yaratacagini soylemistir. neyse konumuza donersek, bu marsin gecenin bir yarisi, gece kluplerinde, ellerinde icki kadehleriyle hazirola gecen sonradan gormeler tarafindan bas bas soylenmesi ne yazik ki cumhuriyet devrimlerine ve o marsi yaratan zihniyete yapilabilecek en buyuk hakarettir
 • kemalist lümpen kitlenin istiklal marşından daha fazla hürmet, yakaın alaka gösterdiği müzikalite ve söz fakiri, prozodi yoksunu marş müsvettesi.
  j. j. strauss'un her hangi bir valsini bile bu marşın yerine tercih ederim. son 10 yıldır da nedendir bilinmez marş kıvamında attıran teneke türk gençliği peydah oldu. bir dönemin faşitlerin olduk olmadık yerde istiklal marşı söylemeleri gibi, bu beyinsiz kitle de kendi varoluşlarına bir amentü olarak kabul ettikleri bu zevk yoksunu marş bozuntusunu "bak söylerim ha" öküzlüğüyle her mekanda her biçimde söylemeye kalktılar. serdar ortaç'ın ahmet kaya'ya karşı tüm magazin efradını kışkırtarak marş söylediği o meşum gece, karakteristik bir örnek olarak sanırım hala belleklerin bir köşesinde durmakta.
 • kenan dogulu da (sanki cok istek varmis gibi) bunu soylemis, single'ina koymus, piyasaya surmustur. klibinde de vatansever vatansever, cilgin sef tripleri icinde orkestra yonetirmis gibi yapmistir. icimizden, gizli gizli alkislariz biz onu.
 • cumhuriyetin sekseninci yılı kutlanırken söylenen marş.
  mealen; hala yerimde sayıyorum. nato mermer nato kafa. benden bi bok olmaz anlamına geliyor.

  28 şubat' tuhaf tik ve refleksler armağan etti güzel milletimize. mesela durduk yerde onuncu yıl marşını söylemek gibi. söyleyerek götü sağlama aldığını sanmak gibi. hızlı atatürkçülüğe buldukları bir tuhaf biçim, ses...
  bedri baykam ve ateşli kemalist (pöehhh beeaa) serdar ortaç kıvamında "çıkkkkktıkk açık aaaalınlaaaaağğ" ne gudubet bir manzara, patır patır dökülen müzikalite, bayatlık, aleladelik.
  üstelik istiklal marşı'na muhalif davranışlar suçtur. buradan bir vesile suç duyurumuzu da yapmış olalım. ülkenin milli marşını başka bir marşı yerine koymaya çalışarak küçümsemeye kalkmak da suçtur. ama bunu bilinçli yapıyorlar. zihniyet başka, fikir başka... bu ülkede yalnız istiklal marşı okunurken ayağa kalkılır, hazrola geçilir biliyorduk. ama son zamanlarda bu davranışlar onuncu yıl marşı için sergilenmekte ve dikkatleri zorla kendi istedikleri tarafa çekmeye çalışıyorlar.
hesabın var mı? giriş yap