• kocaeli üniversitesi tıp fakültesi halk sağlığı anabilim dalı başkanı. 2002 yılından beri profesör. gata 85 çıkışlı, epidemiler konusunda ihtisası var. yığınla yerli ve yabancı kaynağa gönderdiği makalelerin yanında, özellikle dilovası/kanser yuvası bölgesinde endüstriyel kirliliğe bağlı hastalıklara ve ölümlere dair tomar tomar araştırması mevcut.

  türk tabipler birliğinde aktif görevi var.
 • dilovası ile ilgili yaptığı açıklamalardan dolayı bölgedeki idareciler (milletvekili, vali, belediye başkanı) tarafından yalanlanan, susturulmaya çalışılan profesör. baskılar yıldırmasın hocam...
 • yaptığı açıklamalar ve araştırmalarla başına sürekli dert almış, kocaeli'nde endemik komünist profesör...
 • muazzam olcude saygi duydugum bir bilimadamidir. haberi okudugumda kan beynime sicradi dersem yalan olmaz:

  "yapılan açıklama sonrası onur hamzaoğlu, büyükşehir belediye başkanı ve dilovası belediye başkanı tarafından, kocaeli cumhuriyet savcılığı’na şikayet edildi. şikayet gerekçesi ise hamzaoğlu’nun "kan ve dışkıları bırakın, doğum yapıp çocuk emziren annelerin sütünde bile çinko, demir, alüminyum, kurşun, kadmiyum tespit ettik, tehlike büyük” demecini basın yoluyla paylaşması ve bu nedenle halkı paniğe süreklemesi olarak iddaa edildi. savcılık da hazırladığı dosyayı, söz konusu fiilin incelenmesi amacıyla kocaeli üniversitesi rektörlüğü’ne gönderdi. üniversite izin verdiği takdirde prof. dr. hamzaoğlu, tck’nin 213. maddesi uyarınca 2 ila 4 yıl arasında hapis istemiyle yargılanacak."

  http://haber.sol.org.tr/…za-kampanyasi-haberi-42579

  bu ulkede vicdanini butun kisisel cikarlarinin onune koyan, muhtemelen cok az insandan biridir onur hoca.

  onur hamzaoglu'na destek icin acilan sayfayi hazirlayanlar soyleyecek soz birakmamis:

  "bir tarafta siyasi ve ekonomik çıkarları insan sağlığının üstünde tutanlar var, diğer tarafta toplum sağlığı, onurlu bilim insanları ve onur hamzaoğlu var.

  bizim tarafımız belli.
  dilovası halkı canımızdır.
  prof. dr. onur hamzaoğlu onurumuzdur.
  onur hamzaoğlu’nun kılına bile dokundurtmayız.
  analarımızın sütüne, bebelerimizin kakasına sahip çıkıyoruz."

  herkesi onur hoca'ya yapilan bu haksizliga karsi cikmaya, ve kendisine destek olmaya davet ediyorum. imzanizi esirgemeyin lutfen:

  http://www.onurumuzusavunuyoruz.org/
 • kocaeli universitesi'nin bu duruma kesinlikle sessiz kalmamasi gerekir. sorusturmaya izin vermek bir yana, boyle bir konunun gundeme getirilmis olmasi dahi en sert ifadelerle elestirilmelidir. dusunebiliyor musunuz? hoca kamu sagligini tehdit eden bir durum var diye bilimsel arastirmasinin sonuclarini aciklamis, yetkililer nasil tedbir almamiz gerekir diye dusunmek yerine kalkmis adamin yargilanmasini istemisler.

  yuh!!
 • bir ozan guven degildir.

  daha dogrusu, bir ozan guven'in sarhos halde kufretmesi kadar muhim bir hadise degildir onur hoca'nin halk sagligini ilgilendiren bir konuyla ilgili uyarilarindan dolayi baskiya maruz kalmasi hadisesi. zira ozan guven'e verilen destegin zerresi, (en azindan) bu duzlemde*, onur hoca icin (en azindan) henuz gosterilmis degildir.

  hayir, olabilecek en kiskirtici basligi actik, bir ozan guven'in "dalyarak"inin yuzde biri kadar tepki alamadik kardesim! hakikaten ilginc.

  (bkz: halkın sağlığı tehlikede diyen profesöre hapis)

  hamis:

  amaninbe uyardi simdi, bu yukaridaki basligin neredeyse aynisi zaten uc gun once acilmis:
  (bkz: dilovası kanser yapıyor diyen doktoru hapse atmak)
 • bilenler bilir, kocaeli'de yaşayan herkes, ama herkes, dilovası'nda yüksek oranda kirlilik olduğunu, orada yaşayanların bundan etkilendiklerini, kanser vakalarının sıklığını, hatta körfez'in ya da kocaeli'nin de dilovası'ndan çok da farklı olmadığını bilir. vali bilir, belediye başkanı bilir, üniversiteler bilir, devletin tüm kurumları bilir, gazeteciler bilir, sokaktaki adam hayli hayli bilir. dilovası ile ya da kocaeli ile ilgili olarak şimdiye kadar sürü sepet bilimsel araştırma yapılmıştır, hepsinde de hangi kirletici olursa olsun sonuçlar gayet yüksektir. bütün bunlar gizli filan da değildir, herkes her yerde bunları söyler, yerel gazeteciler sık sık yazar, hocalar çıkar her ortamda bunları söylerler filan. kısası yani onur hoca'nın dediği şeylerin kocaeli'de haber değeri bile yoktur, herkes zaten bilmektedir.

  bunları devlet de bilir, ancak uzun yıllardır hiçbir ciddi önlem alınmaz, devlet dilovası'ndaki büyük sanayicilerle dalaşamaz pek, sanayiciler etkilidir, bir kaç sene önce sanayi bakanı'nın dilovası ile ilgili yapacağı toplantıyı bile iptal ettirmişlikleri vardır, borularını öttürürler. dahası istanbul'u fabrikalardan arındırma ve 2023'te bilmem kaç milyar dolarlık ihracat hedefi ayağına bu bölgede halen sürü sepet yeni fabrikalar kurulmakta, yeni limanlar açılmakta ve zaten kirlilik olarak uçmuş bir bölgenin hepten canına okunmak istenmektedir. şu an dilovası'nın kuzeyinde, neredeyse dilovası'nın iki katı büyüklüğünde makine ve kimya organize sanayi bölgeleri yapılmaktadır. kocaeli genelinde toplam 11 yeni osb açılmış durumdadır ve yeni fabrikaları beklemektedir. kısacası kirlilik ve sağlık etkileri bakımından kocaeli'nin de, dilovası'nın da şimdiki durumu karanlık, geleceği ise daha da karanlıktır.

  peki, herkesin öteden beri bildiği, söylediği şeyleri söyleyen onur hoca'ya bu yapılan nedir? açıkçası siyasi kimliği dışında bir şey bulamıyorum. onur hoca, her yerde açıkça söyler zaten, solcudur, komünisttir, duruşu sağlamdır, adam gibi adamdır. ve sanıyorum sırf bu yüzden üzerine gidilmekte ve sindirilmeye çalışılmaktadır. kendisini azcık da olsa tanıyanlar zaten bu tür şeylere pabuç bırakmayacağını bilirler. ona destek olmak ise insanlık görevimizdir.
 • "dilovası'nda anne sütünde bile metal var":
  http://www.milliyet.com.tr/…011/1336647/default.htm

  okur yorumu:
  "bu ürkütücü tablo karşisinda devlet duyarsiz kalamaz.çünkü orda yaşayanlar farkli bir ülke vatandaşi değiller.avrupa birliği çevresel uyum kapsaminda sanai kuruluşlari hava kirliliği azaltici iyleştirmeleri yapmali devlet bunlari sürekli denetleyen olmaliki,anca netice alinsin.çünkü kanserden ölen bu insanlar bizim insanlarimiz."

  [cevap: merak etmeyin sevgili okur, devlet duyarsiz kalmamis bu bilgileri ifsa eden prof. dr. onur hamzaoglu hakkinda sorusturma baslatmistir.]
hesabın var mı? giriş yap