• 1939'da kurulmus ve bugune kadar varligini surdurmus kubali muzik grubu. geleneksel (ve modern) kuba muzik turlerini keman agirlikli bir orkestra ile icra eden esi bulunmaz, muhtesem bir gruptur. 1939'dan bugune kadar gerek degisik muzisyenlerin katilimi, gerekse babadan ogula, nesiden nesile devam eden elemanlari ile kuba muziginin en koklu temsilcilerinden biri olagelmistir.
    lusafrica adli plak sirketinden cikan uc albumleri vardir: quien sabe sabe (1997), la charanga eterna (1999), en route (2001). bir de 1940-50 kayitlarini iceren "cuban originals: orquestra aragon" diye bir albumleri daha vardir. kubanin (hatta belki de dunyanin) varligini surduren en eski gruplarindan biri olan aragon su anda bilinen bir cok meshur kubali muzisyen ile birlikte calmis, kubalilar bu grubun muzikleriyle buyumuslerdir. orquestra aragon butun latin amerika'yi ve hatta afrika muzigini etkilemistir. orquestra aragon'u dinlemediyseniz kuba muziginin cok onemli bir gelenegini kacirmissiniz demektir, hemen edinin.
  • charanga denen müzik türünü yaparlar.
  • orestes aragón cantero tarafından 30 eylül 1939 da kübada kurulmuş küba müziğini çaça ile birleştiren en iyi müzik gruplarından biri. 1950ler boyunca kübadaki en güzel cha cha müziğini yapmışlardır. müziği entürümanta dayanmış kübalı ilk müzik grubudur. havana da hala çalmaya devam ederler. ama bu arkadaşlar o kadar alçakgönüllüdürler ki asla küba dışında bir yerde konser vermezler. keşfedilmemiş en güzel gruplardan biridir.
hesabın var mı? giriş yap