• doğu roma'dan boşalan otorite boşluğunu hızlı şekilde doldurması. bunu yaparken de "yağma" kızıl elması yaratıp akın akın mücahid toplaması. islam, cihad bunlar işin makyajıdır kitleleri çeken ganimet tutkusudur.
 • osmanlı, roma'nın bölge bayii idi, güçlendi, boynuz kulağı geçince, ana firmaya el koydu, firmanın eski müşteri portföyünü devraldı, geliştirdi.

  günümüzdeki ticaret-sanayi hayatında böyle tecrübeler görüldü.

  toprak genişlemesinin nedenlerinden biri budur.
 • (bkz: ordu)

  avrupalılar düşünen insanları cadı diye yakıyorken, bizanslılar meleklerin cinsiyetini tartışıyorken biz fatih sultan mehmet gibi entelektüel liderlere sahiptik. aklımızı kullanıp fethedebildiğimiz kadar yer fethettik.

  maalesef 16. yüzyıldan sonra tam tersi oldu, onlar akıllarını kullanmaya başladı, biz yobazlaştık. atatürk'e kadar da bir tane entelektüel lider çıkaramadık.
 • sosyopolitik koşullardır... doğu roma imparatorluğunun zayıflamış olması, selçuklu devletinin dağılmış olması, beylikler arasındaki politik ve kişisel çekişmelerin, entrikaların ve kurulan/bozulan sayısız ittifakın osmanlıların lehine işleyecek şekilde gelişmesi, yani kiminin "şans" kiminin "kader" dediği çok sayıda kontrol dışı faktörün bir araya gelmesidir...osmanlı pekâlâ diğer beylikler tarafından dağıtılabilir ya da yutulabilirdi, ama bu olmadı... belki diğerleri çok daha iyi bir devlet kurabilirlerdi, bunu bilemiyoruz.. bir devletin çok uzun süre devam etmesi bizatihi o devletin iyi bir devlet olduğunun da göstergesi değildir.. unutmayın ki firavunun devleti de binlerce yıldır devam eden güçlü bir devletti... keza nemrut için de aynı durum geçerliydi... ben şahsen osmanlı konusunda nötrüm.. bazen bakıyorum midemi bulandıracak şeyler görüyorum, bazen "haksızlık da yapma, bu kadar uzun sürede b u kadar çok sayıda yönetici arasından her türlü insanın çıkması normal" diyorum... sonuç olarak "ideal" bir devlet yapısı değildir, gelip geçmiştir, çok da saplantı haline getirmeme lazım.. ne olumlu ne olumsuz anlamda..
 • (bkz: asmak kesmek kelle uçurmak)

  ha yok, gittiğimiz her yere adalet götürdük değil mi, evet.
 • siyaset ve buna bağlı olarak diplomasi yeteneğidir.

  osmanlı beyliği batı sınırlarındaki küçük bir uç beyliği olarak anadolu topraklarındaki diğer beyliklerin çekişmelerinden biraz uzak kalmıştır. aslında bu biraz da bilinçli bir tercihtir. osmanlı'nın hem ekonomik hem de askeri olarak büyümesi için yeterli bir nüfusu yoktu. az bir nüfusa sahip olan bir beylik olarak kendilerinden daha kalabalık olan beyliklerle savaşmak kısa vadede olmasa da orta vadede direkt yok olmak anlamına gelirdi. bu sebeple farklı bir yol izleyip müslüman olmayan bir devletle savaşarak (bizans) cihat ve gaza güdüsüyle topraklarına insanların gelmesini sağladılar. tabii ki bu ağırlıklı olarak osman bey döneminde geçerliydi.

  orhan bey döneminin başlarında da aslında bu politika devam etti. bursa ve iznik alındı, anadolu coğrafyasından bizans atıldı. fakat boğazın öte tarafına geçmek lojistik ve donanma yeteneği ister. osmanlı'da bu yetenekler yoktu. aynı zamanda bizans'ta da imparator değişmişti. tahta yeni çıkan vi. ioannis kendisine yönelik olan isyanları bastırmak ve sırp tehlikesinden korunmak için osmanlı'dan yardım istedi. tabii ki bu osmanlı'nın aradığı şeydir. böylece trakya topraklarına geçip araziyi tam olarak öğrenecek, fetih yollarını ve alınması gereken kaleleri öğrenecek, zayıflıklarını ya da güçlerini bilebileceklerdi. üstelik nüfuz olarak da büyüyeceklerdi. yardım talebini kabul ettiler. hatta ilişkiler o kadar iyiydi ki bunu resmileştirmek için bizans imparatoru'nun kızı ile orhan bey evlendirildi ve orhan bey bizans imparatoru'nun damadı oldu. bunun dışında çimpe kalesi de bizans tarafından osmanlı'ya verildi. bu osmanlı'nın trakya'daki ilk topraklarının tek bir ok atmadan, asker kaybetmeden eline geçmesi anlamına geliyordu.

  ilerleyen süreçte bizans'taki karışıklar devam etti. böylece bizans'taki taht kavgalarına müdahale etme bahanesiyle osmanlı'nın trakya'da genişlemesi sürmüştür.

  tabii ki diplomasi sadece batıda işe yaramadı. mesela osmanlı, kendisinin en ihtiyaç duyduğu donanma konusunda çok ileri bir beylik olarak karesioğulları beyliği'ni beylikte yaşanan kargaşalardan faydalanarak savaşmadan ele geçirdi (1360). karamanoğulları'nın saldırılarından bunalmış olan hamitoğulları beyliği'nin topraklarının büyük kısmını para karşılığı satın aldı (1374). bunlar dışında i.murat'ın oğlu bayezid ile kızını evlendiren germiyanoğulları beyliği'nden de çeyiz olarak toprak aldılar (1381).

  sonuç olarak osmanlı sadece savaşarak büyümemiştir. diplomasi ve siyaseti de kuruluş döneminde oldukça etkili kullanmıştır. böyle yaparak hem nüfusunu hem de nüfuzunu arttırmış, hem de kaynaklarını asıl ihtiyacı olan yerlere harcayabilme şansına kavuşmuştur. diplomasi ve siyasetin önemi açısından başarılı bir örnektir gerçekten.
 • osmanlı ne gadar züper yhaaa demek için açılmış başlık. toplam ömrü 625 yıl olan osmanlı nasıl 600 yıl süper güç oluyor, gerileme ve çöküş dönemi 25 yıl mı sürdü? osmanlı o kadar süperse anadoluya niye bir çivi bile çakmadı. lan yozgat'ta bile roma imparatorluğundan kalma eserler var, osmanlıdan kalma kaç eser var yozgat 'ta
 • tek değil ama en büyük nedeni sınırlarında adam gibi bir devletin olmayışıdır.

  ufak tefek prenslikleri kolayca al aşağı etmiş büyümüştür, ne zaman ki alman, macar, avusturya ile sınır olmuş gerçek ortaya çıkmıştır.
 • kuruluşundan itibaren arka arkaya 10 tane dahi seviyesinde sultan gelmesidir. başarılı komutanlıkları, mükemmel idareciliklerinin yanı sıra şimdikilerde hiç olmayan bir şeyleri daha vardı: adalet.

  adalet mülkün yani devletin temelidir, ancak ve ancak adalet varsa o ülke gelişir, büyür, güçlenir.

  başlığı açanın atladığı şey şu, islam da zaten adalet ve ahlak demektir. bunlar yoksa müslümanım demen bir şey ifade etmez. avrupalı adaleti yani islam sıfatını benimserse, avrupalı güçlenir. sen müslüman olarak zulmü yani kafir sıfatını benimsersen sen çakılırsın.
 • aynı islam imparatorluğu çöküşe sürükledi.
  bir de neden arap yarım adasına bu islam yaramadı ?
  (bkz: mantık)
hesabın var mı? giriş yap